Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Finanční vzdělávání pro SŠ
Název práce v češtině: Finanční vzdělávání pro SŠ
Název v anglickém jazyce: Financial education at the secondary school
Klíčová slova: Finanční gramotnost, Finanční vzdělávání, Aktivizující výukové metody
Klíčová slova anglicky: Financial literacy, Financial education, Activating teaching methods
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra matematiky a didaktiky matematiky (41-KMDM)
Vedoucí / školitel: RNDr. Vladimíra Petrášková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 11.10.2012
Datum zadání: 11.10.2012
Datum a čas obhajoby: 04.09.2013 14:00
Místo konání obhajoby: KMDM
Datum odevzdání elektronické podoby:27.06.2013
Datum proběhlé obhajoby: 04.09.2013
Předmět: Obhajoba diplomové práce (OSZD005)
Oponenti: prof. RNDr. Jarmila Novotná, CSc.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem diplomové práce je připravit učební materiály k semináři, který bude zaměřený na finanční vzdělávání na středních školách. Jejich obsah bude v souladu se standardy finanční gramotnosti, které byly vymezeny v dokumentu "Systém budování finanční gramotnosti na základních a středních školách", a které byly v roce 2009 implementovány do RVP pro gymnázia. Učební materiály se budou skládat z presentace v PowerPointu, učebního textu k presentaci, souboru příkladů k procvičení a návrhu vhodné výukové metody.
Seznam odborné literatury
DVOŘÁKOVÁ, Zuzana a kol. Finanční vzdělávání pro střední školy: se sbírkou řešených příkladů na CD. Vyd. 1. V Praze: C.H. Beck, 2011. xix, 312 s. Beckovy ekonomické učebnice. ISBN 978-80-7400-008-9.

KLÍNSKÝ, P., CHROMÁ, D.: Finanční gramotnost – úlohy a metodika. Národní ústav odborného vzdělávání. Praha, 2009. ISBN 978-80-87063-26-2.

PETRÁŠKOVÁ, Vladimíra a HORVÁTHOVÁ, Zuzana. Vybrané kapitoly z finanční gramotnosti. 1. vyd. České Budějovice: Jihočeská univerzita, 2010. 133 s. ISBN 978-80-7394-233-5.

MF - MŠMT - MPO ČR. Systém budování finanční gramotnosti na základních a středních školách. Společný dokument MF, MŠMT a MPO ČR. Aktualizovaná verze. Prosinec 2007. [cit. 2010-10-30]. Dostupné z WWW: < http://www.msmt.cz/vzdelavani/system-budovani-financni-gramotnosti-na-zakladnich-a-strednich-skolach >.

VÚP Praha. Rámcový vzdělávací program pro gymnázia (RVP G) [online]. Praha: Výzkumný ústav pedagogický v Praze. 2007. [cit. 2010-8-20]. Dostupné z WWW: < http://www.vuppraha.cz/wp-content/uploads/2009/12/RVPG-2007-07_final.pdf >.

Internetové zdroje
http://www.domacifinance.cz
http://www.finance.cz
http://www.financnivzdelavani.cz
http://finance.idnes.cz
http://kalkulacky.idnes.cz
http://www.mesec.cz
http://www.penize.cz
Předběžná náplň práce
Hlavním cílem diplomové práce je vytvoření konceptu jednoročního dvouhodinového semináře výuky finanční gramotnosti na střední škole. Jeho obsah je v souladu se standardy finanční gramotnosti, které byly vymezeny v dokumentu "Systém budování finanční gramotnosti na základních a středních školách", a které byly v roce 2009 implementovány do RVP pro gymnázia a střední odborné vzdělávání.

Ve výuce se uplatňuje zejména konstruktivistický přístup, k jehož realizaci dopomáhají vhodně zvolené výukové metody, které jsou jmenovány v metodickém doporučení Výzkumného ústavu pedagogického. K jednotlivým tematickým celkům semináře (Hospodaření domácnosti, Ceny a peníze, Finanční trh, Úroky a úročení, Finanční produkty, Finanční plánování a ochrana spotřebitele) jsou vypracovány tyto učební materiály: doporučený výukový sled dílčích téma, výukový materiál, výuková prezentace, žákovy výstupy, vstupní a výstupní test.

Vedlejším cílem diplomové práce je menší výzkum prostřednictvím dotazníku s uzavřenými otázkami, jehož hlavním záměrem bylo zmapovat výuku finanční gramotnosti na středních školách v České republice.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The main goal of this diploma work is to create a concept of one-year two-hour seminars teaching financial literacy at high school. Its content is in accordance with the standards of financial literacy that were defined in the document " The system of establishment of financial literacy at primary and secondary schools ", and which have been implemented in the RVP of high school and secondary vocational education in 2009.

In particular, constructivist approach is being applied in the teaching to whose implementation using appropriately chosen teaching methods that are designated in the methodological recommendations of Pedagogical Research Institute. Following teaching materials are drawn up for each thematic unit seminar (household management, prices and money, financial markets, interest and interest calculation, financial products, financial planning and consumer protection): the recommended sequence of intermediate tutorial, theme, tutorial, tutorial presentations, pupil outputs, input and output test.

The other goal of this diploma work is a small research through a questionnaire with closed issues, whose main aim was to map out the teaching of financial literacy at secondary schools in the Czech Republic.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK