Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Problémy města Mostu očima jeho mladých obyvatel
Název práce v češtině: Problémy města Mostu očima jeho mladých obyvatel
Název v anglickém jazyce: Problems of the city Most through the eyes of its young population
Klíčová slova: Město Most, sociální soudržnost, sociální problémy, sociální exkluze, sociální struktura, nezaměstnanost, životní prostředí, deindustrializace, udržitelný rozvoj, migrace.
Klíčová slova anglicky: City Most, social cohesion, social problems, social exclusion, social structure, unemployment, environment, deindustrialization, sustainable development, migration.
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (23-KS)
Vedoucí / školitel: doc. Milan Tuček, prom. mat., CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 27.07.2012
Datum zadání: 27.07.2012
Datum a čas obhajoby: 24.06.2013 00:00
Místo konání obhajoby: Jinonice, U Kříže 8, Praha 5
Datum odevzdání elektronické podoby:09.05.2013
Datum proběhlé obhajoby: 24.06.2013
Oponenti: doc. PhDr. Pavel Kuchař, CSc.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Primárním zdrojem dat bude vlastní kvantitativní výzkum (dotazníkové šet-ření) mezi žáky a studenty mosteckých škol. Vyšetřit plánuji zejména žáky osmých a devátých tříd a starší studenty (třetí a čtvrtý ročník) různých druhů středních škol. Půjde tedy o typologický výběr s předpokládanou velikostí výběrového souboru několik stovek respondentů.
Kvantitativní výzkum obohatím i o kvalitativní metody, konkrétně rozhovory s mladými Mostečany ohledně vybraných problémů – hlouběji se zaměřím se na to, jakým způsobem se vůči nim vymezují, jak je hodnotí, v jakých termínech o nich hovoří či jaká vidí řešení. Pro dosažení výzkumných cílů bude taktéž využita metoda obsahové analýzy dokumentů, dat a jiných relevantních zdrojů.
Seznam odborné literatury
• BABBIE, E.: The practice of social research, Thomson Wadsworth, Bel-mont 2007.
• DAVIES, M. B.: Doing a successful research project: using qualitative or quantitative methods, Palgrave Macmillan, New York 2007.
• DISMAN, M.: Jak se vyrábí sociologická znalost: příručka pro uživatele, Karolinum, Praha 2000.
• JÁRA, M.: Sociální diskriminace pod lupou, Otevřená společnost, Praha 2006.
• KREBS, V.: Sociální politika, Wolters Kluwer ČR, Praha 2010.
• MAREŠ, P.: Faktory sociálního vyloučení, Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, Brno 2006.
• MAREŠ, P.: Nezaměstnanost jako sociální problém, SLON, Praha 2002.
• PAVELČÍKOVÁ, N.: Romové v českých zemích v letech 1945-1989, Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, Praha 2004.
• POTŮČEK, M.: Sociální politika, SLON, Praha 1995.
• PUNCH, K. F.: Základy kvantitativního šetření, Portál, Praha 2008.
• STRAUSS, A.; CORBINOVÁ, J.: Základy kvalitativního výzkumu, Albert, Boskovice 1999.
• SÝKORA, L.: Rezidenční segregace, Přírodovědecká fakulta UK v Praze a Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky, Praha 2010.
• TREIMAN, D. J.: Quantitative data analysis: doing social research to test ideas, Jossey-Bass, San Francisco 2008.
• Úřad vlády ČR: Dlouhodobý monitoring situace romských lokalit, Praha, 2009.
• webové stránky Českého statistického úřadu (www.czso.cz)
• webové stránky města Mostu (www.mesto-most.cz)
Předběžná náplň práce
Ve své diplomové práci se budu zabývat (nejen) sociálními problémy města Mostu a tím, jak je vnímají a hodnotí mladí Mostečané. Město má vlivem historických událostí velmi specifickou skladbu obyvatelstva a již dlouhodobě čelí mnoha problémům, které jsou svou povahou sociální, ekonomické, environmentální i jiné. Mým cílem bude zjistit, které problémy mladí Mostečané hodnotí jako naléhavé a jak se k nim stavějí. Kromě toho bych se rád zaměřil také na nový a doposud nepříliš diskutovaný fenomén odlivu mosteckého obyvatelstva, který by do budoucna mohl všechny ostatní problémy ještě prohloubit.

Cíle diplomové práce

Cílem práce je zmapování názorů žáků a studentů mosteckých škol na sociální i jiné problémy, kterým čelí město Most. Mojí snahou bude určit, které problémy mladí obyvatelé považují za naléhavé a analyzovat, jak se liší jejich odpovědi v závislosti na sociodemografických ukazatelích a rodinném prostředí, z kterého pocházejí. Vyšetřeny budou různé věkové kategorie, díky čemuž by mělo být možné rozpoznat i názorové trendy a změny v percepci daných problémů.
Zvláštní pozornost pak bude věnována úbytku mosteckého obyvatelstva a tomu, zda se město chystají opustit i oslovení respondenti (zejména starší studenti, u nichž už lze předpokládat validní odpovědi).
Celkovým výstupem by tedy měl být popis aktuální situace města a jeho problémů, vnímání těchto problémů mladým obyvatelstvem a načrtnutí vize budoucího vývoje.

Teoretická východiska

Pro Mostecko jsou určité negativně hodnocené fenomény (problémy) v podstatě signifikantní, a proto do výzkumu vstupuji s hypotézou, že je vnímají i jeho mladí obyvatelé. V teoretické části práce se budu věnovat problémům, které budou žáci a studenti hodnotit jako nejnaléhavější. Předpokládám, že největší pozornost bude věnována zejména problému nezaměstnanosti, sociálnímu vyloučení a jevům spojeným se specifickou skladbou obyvatelstva.

Výzkumné otázky

Ve svém výzkumu se pokusím zodpovědět především následující otázky:
• Jakým problémům čelí město Most?
• Jak tyto problémy vnímají a hodnotí mladí obyvatelé?
• Které problémy vnímají jako vůbec nejpalčivější?
• Jak hodnotí život a životní podmínky ve městě?
• Jak se liší odpovědi v závislosti na sociodemografických charakteristi-kách a rodinném zázemí?
• Jak se mění počet a struktura obyvatel Mostu?
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
In my Thesis I deal with (not only) social problems of city Most and how they are perceived and evaluated by its young population. By force of historical circumstances the city has a very specific structure of the population and it has long been faced with many problems that are inherently social, economic, environmental and others. My goal will be to determine what problems are evaluated as emergency and how the young population appraises them. Moreover, I would also like focus on the new and still not very debated phenomenon of population decline, which could all other problems deepen in the future.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK