Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Síť aktérů domácího porodu
Název práce v češtině: Síť aktérů domácího porodu
Název v anglickém jazyce: Homebirth as Actor-Network
Klíčová slova: teorie sítě aktérů, domácí porod, tělo a tělesnost, lékařská antropologie, Bruno Latour, John Law
Klíčová slova anglicky: actor-network theory, home birth, body, medical anthropology, Bruno Latour, John Law
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (23-KS)
Vedoucí / školitel: doc. Mgr. Jakub Grygar, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 30.06.2012
Datum zadání: 30.06.2012
Datum a čas obhajoby: 20.06.2016 00:00
Místo konání obhajoby: Jinonice, U Kříže 8, Praha 5
Datum odevzdání elektronické podoby:20.05.2016
Datum proběhlé obhajoby: 20.06.2016
Oponenti: doc. PhDr. Jadwiga Šanderová, CSc.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
Armstrong, Elizabeth Mitchell. 2010. „Home Birth MattersFor All Women.“ in Journal of Perinatal Education, 19 (1): 8-11.

Berer, Marge. 1993. „Population and Family Planning Policies: Women Centred Perspectives.“ In Reproductive Health Matters.

Cheyney, Melissa. 2011. „Reinscribing the birthing body: homebirth as ritual performance.“ in Medical anthropology quarterly, 25(4): 519-42.

Cheyney, Melissa. 2009. „Narratives of risk: Speaking across the hospital/homebirth divide.“ In Anthropology News. Wiley Online Library.

Cosslett, Tess. 1994. Women Writing Childbirth: Modern Discourses of Motherhood. Manchester: Manchester University Press.

Craven, Christa. 2007. „ A ´Consumer´s Right to Choose a Midwife: Shifting Meanings for Reproductive Rights Under Neoliberalism.“ American Anthropologist 109 (4): 701-712.

Craven, Christa. 2010. Pushing for Midwives: Homebirth Mothers and the Reproductive Rights Movement. Philadelphia: Temple University Press.

Davis-Floyd, Robbie, Carolyn Fishel Sargent. 1997. Childbirth and Authoritative Knowledge: Cross-Cultural Perspectives. University of California Press.

Davis-Floyd, Robbie, Carolyn Sargent. 1997. „Introduction. The Anthropology of Birth.“
Pp. 1-51 in Robbie Davis-Floyd, Carolyn Sargent (eds.). Childbirth and Authoritative Knowledge. Cross-cultural perspectives. Berkeley, Los Angeles: University of California Press.

Davis-Floyd, Robbie. 2000. „Giving Birth the American Way. In Brettel, C.B., Sargent, C.F. Gender in Cross-Cultural Perspective.

Davis-Floyd, Robbie. 2001. „The Technocratic, Humanistic, and Holistic Paradigms of Childbirth.“ International Journal of Gynecology & Obstetrics 5: S5-S23.

De Laet, Marianne, Mol, Annemarie. 2000. „The Zimbabwe Bush Pump: Mechanics of a Fluid Technology“ in Social Studies of Science 30(2): 225-263.

Denzin, Norman, Yvonna Lincoln. 2005. „Introduction: The Discipline and Practice of Qualitative Research.“ Pp. 1-32 in Norman Denzin, Yvonna Lincoln (eds.). The Sage Handbook of Qualitative Research. Thousand Oaks, California: Sage.

DeVries, Raymond. 1993. „A Cross-national View of the Status of Midwives.“ Pp. 131-146 in E. Riska Elianne, Katarina Wegar (eds.). Gender, Work and Medicine. London: Sage.

Doležal, Antonín. 2001. Od babictví k porodnictví. Praha: Nakladatelství Karolinum.

Dreifus, C. 1978. Seizing our bodies: The politics of women’s health. New York: Vintage House.

Elston, Mary Ann. 2004. „Decline of Medical Autonomy“. Pp. 178-183 in Jonathan Gabe, Mike Bury, Mary Ann Elston (eds.). Key Concepts in Medical Sociology. London: Sage.

Grbich, Carol. 1999. Qualitative Research in Health. London: Sage.

Hartmann, Betsy. 1995. Reproductive Rights and Wrongs: the Global Perspective of population control and contraceptive choice. Harper & Row.

Hašková, Hana. 2000. „Současná porodní a poporodní praxe v ČR.“ Gender, rovné příležitosti, výzkum 4: 13-15.

Howell-White, Sandra. 1999. Birth Alternatives. How Women Select Childbirth Care. Westport, Connecticut: Greenwood Press.

Hrešanová, Ema. 2008. Porod z perspektivy sociálních věd: etnografie dvou českých porodnic se zaměřením na jejich (organizační) kultury. Disertační práce. Masarykova Univerzita, Fakulta sociálních studií.

Jordan, Brigitte. 1993. Birth in Four Cultures. A Cross-Cultural Investigation of Childbirth in Yucatan, Holland, Sweden, and the United States. Illinois: Waveland Press.

Mol, Annemarie. 2002. The Body Multiple: Ontology in Medical Practice. USA: Duke University Press.

Miles, Ágnes. 1991. Women, Health and Illness. Buckingham: Open University Press.

Lupton, Deborah. 1994. Medicine as Culture. Illness, Disease and the Body in Western Societies. London: Sage.

Latour, Bruno. 1987. Science in Action. Milton Keynes: Open University Press.

Lewis, Nancy Sherman. 1979. „Home Birth.“ In Ploughshares, 5 (1): 68.

Scheper-Hughes, Nancy. 1987. „The Mindful Body: A Prolegomenon to Future Work in Medical Anthropology.“ in Medical Anthropology Quarterly, 1(1): 6-41.

Tew, Marjorie. 1998. A Critical History of Maternity Care. Free Assn Books.
Předběžná náplň práce
Ve své diplomové práci se chci zabývat domácím porodem z pohledu teorie sítě aktérů. Pokusím se o popis domácího porodu jako konkrétní praktiky, která z porodu vytváří specifický, materiálně a jednáním situovaný objekt. Domácí porod budu studovat podobně, jako Annemarie Mol zkoumala aterosklerózu ve své knize The Body Multiple (kde vychází i z Latourovy teorie sítě aktérů). Nebudu se tedy zabývat sociální konstrukcí porodu a zjišťovat názory matek nebo lékařů na něj, nebo odhalovat odborný, lékařský pohled. Zajímá mě čistě samotný porod a jeho materiálně situované propojení s ostatními aktéry v síti, jejichž provázané vnitřní vztahy a uspořádání vytváří specifickou podobu domácího porodu.

Při analýze domácího porodu výše zmíněným způsobem se také dotknu problému těla a tělesnosti. S těhotenstvím, porodem, nemocemi a zdravím vůbec jsou spojeny různé způsoby tvorby tělesnosti. Obvykle je tvořeno jako něco přirozeného, daného přírodou (tělo prochází různými nemocemi a stavy a samo se s nimi přirozeně vypořádá), nebo jako objekt a pole působnosti expertů, kde tělo ztrácí svou „autonomii“, subjektivitu (monopol na jeho léčení přebírají lékaři-odborníci, samo tělo si s proměnami neporadí). Analogicky můžeme rozlišit i dvě podoby porodu. Zaprvé je to něco, s čím si tělo poradí samo. Zadruhé lze porod zvládnout jen s pomocí odborníků v nemocnici. Ve své práci se chci věnovat hlavně třetímu způsobu, v jehož rámci je tělo ustavované specifickými sítěmi, které jsou tvořeny propojením materiálních a živých objektů.

Na domácí porod se chci podívat skrze teorii sítě aktérů, bude mě proto zajímat, jak se ve skutečnosti odehrává, co v sobě zahrnuje, jaké předměty, aktéři se s ním pojí a ne, jaký názor na něj zaujímají různí lidé. Co se týče konkrétně porodu, nebudu vycházet z pozorování této události, ale z rozhovorů s matkami, otci, sestrami, porodními asistentkami a lékaři, kteří se tohoto aktu účastní, a z jejich vyprávění sestavím podobu domácího porodu. Výzkumné rozhovory budou zaměřené na samotný porod a věci s ním související, po kterých budou následovat doplňující otázky. Vycházím z toho, že lidé prostřednictvím vyprávění popisují porod, čímž ustavují prožitou událost jako objekt, který je mým výzkumným cílem. Domácí porod (jako můj výzkumný objekt) však zahrnuje i události, předměty a osoby, které se odehrávají či účastní před a po narození. Tyto prvky budu zkoumat zúčastněným pozorováním například na přípravných kurzech pro budoucí matky a vzdělávacích kurzech pro porodní asistentky.

Cílem mého výzkumu a celé práce bude popsání přímo samotného (řekněme „ideálního typu“) domácího porodu se všemi jeho významovými vrstvami, nalezení dalších aktérů, které jsou s domácím porodem spojeni a určení vztahů mezi těmito aktéry v síti. Charakterizuji tedy domácí porod a odliším jej od porodu v nemocnici. Zároveň se tím dotknu i otázky vnímání tělesnosti právě v souvislosti s porodem a jeho formami - jak vnímání tělesnosti ovlivňuje podobu různých verzí porodu.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
My thesis focuses on home births from the perspective of Bruno Latour‘s actor-network theory. I will study home birth in the similar way as Annemarie Mol who analysed atherosclerosis in her book Body multiple. This means that I am not interested in social construction of home birth or in finding out the opinions of mothers and doctors about it. I will rather deal with home birth itself and its connections with other actors within the network. My approach of home birth yields a specific perceiving of body. It doesn’t concern a natural, autonomous body or body that is the working field of experts, but it views body as built of particular network which is structured by material and live objects. My goal is to describe home birth itself, its specifics and all layers of meaning, particular actors connected with home birth and positions and relations of actors in the network. In this task I will conduct interviews with doctors and mothers who have given birth at home, their families and other people who partake in this act. Through the descriptions of their experience I will piece together the home birth itself as the object of my analysis. Furthermore, to detect other actors connected to home birth I will attend and observe the events which take place before and after the birth such as special lectures for future mothers who want to give birth at home and so on.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK