Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Sítě expertů ODS ve vztahu k problému stárnutí populace
Název práce v češtině: Sítě expertů ODS ve vztahu k problému stárnutí populace
Název v anglickém jazyce: Expert policy networks of the Civic Democratic Party in relation to the phenomenon of population ageing
Klíčová slova: Expertíza, policy work, politické sítě, politické strany, případová studie, rozhovory, stárnutí populace, veřejná politika
Klíčová slova anglicky: Expertise, policy work, policy networks, political parties, case study, interviews, ageing society, public policy
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra veřejné a sociální politiky (23-KVSP)
Vedoucí / školitel: PhDr. Vilém Novotný, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 08.06.2012
Datum zadání: 11.06.2012
Datum a čas obhajoby: 22.06.2015 00:00
Místo konání obhajoby: Jinonice
Datum odevzdání elektronické podoby:15.05.2015
Datum proběhlé obhajoby: 22.06.2015
Oponenti: MUDr. Petr Háva, CSc.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
Organizace a role politických stran
Brokl, L. 2012. „Intermediarita zájmů a její role ve společenském a politickém systému.“ Pp. 520-547 in M. Novák (eds.). Úvod do studia politiky. Praha: SLON.
Fiala, Petr, Maxmilián Strmiska. 2009. Teorie politických stran. Dotisk. Brno: Společnost pro odbornou literaturu – Barister & Principal.
Katz, Richard S., Peter Mair. 1995. „Changing Model of Party Organization and Party Democracy.“ Party Politics 1(1): 5-28.
Katz, Richard S., Peter Mair. 2002. „The Ascendancy of the Party in Public Office: Party Organizational Change in Twentieth-Century Democracies.“ Pp. 113-135 in R. Gunther, J. Ramón-Montero, J. J. Linz (eds.). Political Parties. Old Concepts and New Chalanges. Oxford University Press.
Krouwel, André. 2006. „Party Models.“ Pp. 249-269 in Richard S. Katz, William Kroty (eds.). Handbook of Party Politics. London, Thousand Oaks, New Delhi: SAGE.
La Palombara, Joseph. 2007. „Reflections on political parties nad political development, four decades later.“ Party Politics 13(2) 141-154.
Mair, Peter. 2006. „Cleavages.“ Pp. 371-375 in Richard S. Katz, William Kroty (eds.). Handbook of Party Politics. London, Thousand Oaks, New Delhi: SAGE.
Novák, M. 2012. „Strany a stranické systémy.“ Pp. 548-599 in M. Novák (eds.). Úvod do studia politiky. Praha: SLON.
Vassalo, Francesca, Clyde Wilcox. 2006. „Party as a Carrier of Ideas.“ Pp. 413-421 in Richard S. Katz, William Kroty (eds.). Handbook of Party Politics. London, Thousand Oaks, New Delhi: SAGE.
Wolinetz, Steven B. 2002. „Beyond the Catch-All Party: Approaches to the Study od Perties and Party Organization in Contemporary Democracies.“ Pp. 136-165 in R. Gunther, J. Ramón-Montero, J. J. Linz (eds.). Political Parties. Old Concepts and New Chalanges. Oxford University Press.
Yanai, Nathan. 1999. „Why Do Political Parties Survive? : An Analytical Discussion.“ Party Politics 5(1): 5-17.

Expertíza a veřejná politika

Colebatch, Hal. K. 2006. „What work makes policy?“ Policy Sciences. 39 : 309–321.
Colebatch, Hal K.; Hoppe, Robert; Noordegraaf, Mirko (eds.). 2010. Working for Policy. Amsterdam: Amsterdam University Press.
Howlett Michael. 2009. „Policy analytical capacity and evidence-based policy-making : Lessons from Canada.“ Canadian Public Administration. 52(2): 153-175.
Howlett, Michael and Oliphant, Samuel. 2010. Environmental Research Organizations and Climate Change Policy Analytical Capacity: An Assessment of the Canadian Case. Canadian Political Science Review. 4(2-3): 18-35.

Trendy v sociálních a zdravotních službách
Čabanová, Bohumila a Gabriela Munková. 2005. Sociální politika. Pp. 245-275 in Potůček, Martin. Veřejná politika. Praha: SLON.
Háva, Petr. 2005. Zdravotní politika. Pp. 311-352 in Potůček, Martin. Veřejná politika. Praha: SLON.
Mastiliaková, Dagmar. 2003. Úvod do ošetřovatelství: systémový přístup. 1. vyd. Praha: Karolinum.
Mastiliaková, Dagmar. 2007. Holistické přístupy v péči o zdraví. Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů.
Matoušek, Oldřich. 2007. Sociální služby: legislativa, ekonomika, plánování, hodnocení. Praha: Portál.
Tomeš, Igor. 2011. Obory sociální politiky. Praha: Portál.
Předběžná náplň práce
Primárním cílem diplomové práce je přispět k rozvoji poznání procesu tvorby veřejných politik v České republice. Konkrétně se bude práce věnovat roli politických stran v tomto procesu a předmětem jejího zájmu budou kapacity českých politických stran k získávání expertního vědění ve vztahu k sociálním a zdravotním službám.

Politické strany jsou na jedné straně chápány jako most mezi občanskou společností a státem. Na druhé straně je od nich očekáváno, že budou nabízet odborná řešení veřejně politických problémů. Toto očekávání je v ČR podpořeno samotným výsadním postavením politických stran v politickém systému, o němž se v čl. 5 Ústavy ČR praví, že je postaven na svobodném vzniku a soutěži politických stran. Politické strany (a jejich zástupci) se tak prostřednictvím voleb dostávají do pozic zásadních pro tvorbu veřejných politik, a to jak volených (parlament, vláda), tak nevolených. Mají totiž vliv také na obsazování pozic v ústředních orgánech státní správy, v orgánech samosprávy a dalších důležitých institucí.

Mechanismy politických stran pro generování expertního vědění budou zkoumány na politice sociálních a zdravotních služeb. Jde o oblast, která po roce 1989 doznala významných změn (např. přijetím zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách). V posledních letech se pak dříve spíše oddělené sektory sociální a zdravotní čím dál více prolínají. Na tento trend ve svých programech reagují i politické strany a jejich představitelé na něj musí reagovat v procesu tvorby veřejné politiky.

Výzkumným cílem diplomové práce je vysvětlit mechanismy politických stran pro generování expertního vědění ve vztahu k sociálním a zdravotním službám. Diplomová práce se tedy bude ptát na to, jakým způsobem generují české politické strany expertní vědění v této oblasti.

1. Výzkumné otázky a hypotézy

Hlavní výzkumná otázka:
Jakým způsobem generují české politické strany expertní vědění ve vztahu k sociálním
a zdravotním službám?
Podotázky:
1) Jaké jsou formální mechanismy vybraných českých politických stran pro generování expertního vědění?
a. Existují v politických expertní týmy? Jak jsou ustavovány? Kdo jsou jejich členové? Jaká je jejich role?
b. Jaká je role vedení strany při určování programu?
c. Mají politické strany vlastní analytické útvary?
d. Spolupracují politické strany oficiálně s externími odborníky?
2) Jakým způsobem skutečně získávají české politické strany expertní vědění v oblasti sociálních a zdravotních služeb?
a. S jakými odborníky politické strany skutečně spolupracují?
b. Kdo skutečně tvoří programy politických stran v oblasti sociálních a zdravotních služeb?

Předpokladem diplomové práce je, že české politické strany mají vlastní mechanismy pro generování expertního vědění ve veřejných politikách. Tyto mechanismy jsou jak formální, tak neformální povahy. Formální mechanismy jsou ukotveny ve stanovách a dalších předpisech politických stran. Expertní vědění politický stran však může být generováno i jiným způsobem, než jaký předpokládají formální mechanismy. Proto bude předmětem zájmu i otázka po skutečné povaze kapacit expertního vědění politických stran.
2. Teoretická východiska

Teoretická východiska pro zpracování diplomové práce lze rozdělit do tří okruhů. První okruh tvoří teorie organizace politických stran, které popisují strukturu politických stran. Zabývají se jejich původem, fungováním, strukturou a funkcí členské základny, ale i strukturou jejich cílů a nástrojů jejich dosažení. Stěžejní pro diplomovou práci budou zejména práce Richarda S. Katze a Petera Maira [1995, 2002], kteří polemizují s myšlenkou slábnoucí role politických stran tím, že upozorňují na rostoucí provázanost politických stran a státu a v té souvislosti na rostoucí roli „strany ve veřejných funkcích“. Steven B. Wolinetz [2002] pak hovoří o tom, že politické strany se liší co do cílů. Rozlišuje strany, které usilují o prosazení programatických cílů, dále ty, které usilují o obsazení veřejných funkcí, a strany, jejichž cílem je maximalizace voličského potenciálu. V závislosti na cílech politických stran se pak liší také jejich organizační struktura.

Druhý okruh teoretických východisek tvoří práce zabývající se expertízou ve veřejné politice, které hovoří o tzv. policy work. [Colebatch 2006; Howlett 2009; Howlett a Oliphant 2010; Colebatch, Hoppe a Noordegaard 2010]

Protože se diplomová práce bude věnovat politice sociálních a zdravotních služeb, jsou třetím okruhem teoretických východisek práce zaměřené na ideje a trendy v této politice [Háva 2005; Čabanová, Munková 2005; Matoušek 2007; Tomeš 2011]. Tématem diplomové práce je politika jak zdravotních, tak sociálních služeb, protože v této oblasti dochází v posledních letech k prolínání. Důležité tak budou práce, které se věnují celostnímu přístupu ke zdraví a osobnosti člověka [Mastiliaková 2003, 2007].

3. Metody a zdroje dat

K nalezení odpovědi na otázku, jakým způsobem generují české politické strany expertní vědění v oblasti sociálních a zdravotních služeb, bude využito přístupu výzkumu politických sítí.

Pro pochopení vývoje dané politiky v České republice bude provedena analýza událostí. Ta umožní určit klíčové momenty ve vývoji politiky, u nichž bude možno zkoumat roli politických stran a kapacit jejich expertního vědění.

Analýze budou podrobeny také programy politických stran. To umožní sledovat vývoj idejí politických stran v oblasti dané politiky. Momenty změny mohou být opět vodítkem k vysvětlení způsobů tvorby expertního vědění politických stran.

Zdroji dat budou jednak veřejně politické dokumenty (stanovy politických stran, vnitřní předpisy a usnesení orgánů politických stran, programy politických stran, zákony, vládní prohlášení, strategické dokumenty apod.). Dalším zdrojem dat budou polostrukturované rozhovory s představiteli politických stran.

4. Předpokládaná struktura diplomové práce

1) Úvod
2) Cíle a výzkumné otázky
3) Metodologie
4) Teoretická východiska
a. Organizace politických stran
b. Expertíza a veřejná politika
c. Trendy v sociálních a zdravotních službách
5) Politika sociálních a zdravotních služeb v ČR po roce 1989
6) České politické strany a politika sociálních a zdravotních služeb
7) České politické strany a zdroje jejich expertního vědění ve vztahu k sociálním a zdravotním službám
a. Obecné mechanismy vybraných politických stran pro generování expertízy
b. Expertní vědění vybraných politických stran ve vztahu k sociálním a zdravotním službám
8) Závěr

Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The primary goal of the thesis is to contribute the development of scientific knowledge about policy making process in the Czech Republic and the role of political parties. The topic is oriented on the expertise capacities of Czech political parties in the field of social and health services. The main goal of this thesis is to explain, how Czech political parties generate expertise knowledge. Social and health services policy changed a lot after 1989 and is still developing. Political parties played a role in this process, took part in discussion about it and the policy became a part of their political programs. The thesis is going to answer the question, how Czech political parties generate expertise knowledge in the field of social and health services. It is interested both in formal and informal mechanism.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK