Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Blankosměnka
Název práce v češtině: Blankosměnka
Název v anglickém jazyce: Blank Note
Klíčová slova: blankosměnka, směnka, vyplňovací právo, směnečné námitky, lhůta k podání námitek
Klíčová slova anglicky: incomplete instrument, inchoate instrument, blank note, bill of exchange, promissory note, filling right, authority to fill, objections against bill of exchange, period for the submission of objections against bill of exchange
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Vít Horáček, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 31.05.2012
Datum zadání: 04.04.2013
Datum potvrzení stud. oddělením: 21.05.2013
Datum a čas obhajoby: 20.05.2013 16:00
Místo konání obhajoby: místnost č. 211
Datum odevzdání elektronické podoby:04.04.2013
Datum proběhlé obhajoby: 20.05.2013
Oponenti: JUDr. Petr Čech, LL.M., Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Abstrakt
Předkládaná diplomová práce se zabývá blankosměnkou jakožto speciální podobou směnky. Je tvořena historickým úvodem věnovaným stručným poznámkám k vývoji cenných papírů obecně a směnkám konkrétněji, včetně krátkého popisu legislativního vývoje na území České republiky s přihlédnutím k unifikujícím konferencím.
Pozornost v hlavním textu je věnována vymezení pojmu blankosměnky; definice je rozdělena na jednotlivé charakteristiky, kterým jsou pak následně věnovány příslušné úseky práce. Diskutována je tak podoba blankosměnky, její nutné náležitosti, otázka minimálního obsahu, podpisových náležitostí, jakož i vůle stran vytvořit listinu určenou k pozdějšímu doplnění.
Samostatná rozsáhlá kapitola je věnována jednomu z nejdůležitějších pojmových znaků blankosměnky, totiž vyplňovacímu právu udělovanému majiteli jejím podpisatelem. Rozebrána je tak povaha vyplňovacího práva, jeho vznik, vlastnosti. Zvláštní pozornost je věnována jeho zániku, zejména zániku realizací. V této souvislosti věnuje práce více prostoru využití práva v rozporu s vyplňovací smlouvou, neboť právě tyto otázky patří ve sporech týkajících se blankosměnek k zásadním. V souvislosti s odchylným uplatněním vyplňovacího práva práce obsahuje i krátký exkurz do trestněprávních aspektů zneužití blankosměnky.
Stručně je pohovořeno rovněž o dalších dvou možných podobách blankosměnky, totiž blankoakceptu a blankoavalu.
Závěrečná část práce se věnuje procesním otázkám. Zabývá se možností uplatnit směnku v rozhodčím řízení; hlavní důraz je kladen na řízení dle občanského soudního řádu, přičemž pozornost je věnována nedávnému prodloužení lhůty k podání námitek ze tří na osm dní ve světle nedávného nálezu Ústavního soudu.
Samotný závěr práce navazuje na výklad o vyplňovacím právu a znovu zkoumá námitky směnečného dlužníka s přihlédnutím ke změnám majitelů směnky a různým situacím, které mohou v souvislosti s vyplněním blankolistiny vzniknout.
V celém textu práce jsou podstatné aspekty české teorie a praxe srovnávány s německými; někde je poukázáno na rozdílnost v nahlížení, jinde pro podporu uváděného názoru z jiného úhlu pohledu.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Abstract – Blank Note
This thesis deals with blank note (incomplete instrument) as a particular subset of promissory notes/bills of exchange. It is comprised of a brief introduction on history of securities followed by a summarization of development of prommisory note, including its legislative history in the Czech Republic. International conferences aiming to unify the subject matter are also considered.
The main body of the text aims to define the incomplete instrument; the definitions itself subsequently subdivided to provide comprehensive description of form, minimal content of the instrument, demands placed on signature and on the intent of parties to create an inchoate note.
A whole individual chapter investigates one of the crucial elements typical of incomplete instrument, which is authority to fill in empty spots as given by the signee to a holder. Thus, its goal is to illustrate its nature and the ways it can originate and terminate. It being the crucial issue of many litigations concerning a once incomplete promissory note, particular attention is given to termination of such authority while the largest part of this chapter looks at application of licence to fill in violation of the authority given. In this context, a brief description of possible penal repercussions follows.
The thesis also deals with two additional imaginable variations of incomplete bills, i. e. incomplete aval and incomplete acceptance.
Concluding chapters aim to address procedural issues, beginning with a discussion whether claims arising of a note can be arbitrated under Czech law, yet focusing mostly on procedural rules as governed by the Czech procedural code. Further, analysis is provided for a recent decision of the Constitutional court and a relatively newly ammended provision prolonging the period for submission of objections against summary payment order.
The thesis is concluded by description of objections the signee can put forth, thus drawing on the previous comments on violation of licence to fill. Herein, various possible scenarios and legal standing of respective signees are explained.
Throughout the thesis, important facets of Czech theory and practice are compared with their German counterparts, sometimes to point out differences in conclusions, sometimes to support them providing a diverse view.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK