Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Internetová kriminalita
Název práce v češtině: Internetová kriminalita
Název v anglickém jazyce: Computer and Internet criminality
Klíčová slova: Internet, počítač, trestní právo
Klíčová slova anglicky: Internet, computer, criminal law
Akademický rok vypsání: 2012/2013
Typ práce: rigorózní práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra trestního práva (22-KTP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Bc. Tomáš Gřivna, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 26.05.2012
Datum zadání: 26.05.2012
Datum potvrzení stud. oddělením: 26.05.2012
Datum a čas obhajoby: 18.06.2013 11:00
Místo konání obhajoby: PF UK místnost 342
Datum odevzdání elektronické podoby:15.01.2013
Datum proběhlé obhajoby: 18.06.2013
Oponenti: JUDr. Pavel Zeman
 
 
 
Předběžná náplň práce
V mé rigorózní práci jsem se pokusil o přiblížení problematiky obecně spojené s informacemi, jako nejcennějšími statky dnešní doby. Informační společnost, jejíž jsme součástí, je těmito informacemi obklopena a k nakládání s nimi si osvojila určité mechanismy, postupy a technologie. Mou snahou bylo osvětlit používání informačně komunikačních technologií a rizika s tím spojená.
Můžeme říci, že dnešní vyspělá civilizace je takřka dokonale vzájemně provázaná a propojená. To je dáno zejména rostoucí dostupností počítačů a jiných komunikačních prostředků, dalším důvodem pak je stále se zvyšující technologická sofistikovanost jejich propojení. Primární roli zde hraje Internet, síť sítí, nabízející stále rychlejší, levnější a variabilnější propojení jeho jednotlivých článků. To umožňuje získávání a poskytování informací bez teritoriálního, obsahového, množstevního omezení. Technologický pokrok, který informační oblast zažívá, je nebývale dynamický a dá se říci i nekontrolovatelný. Výhody tohoto pokroku jdou ruku v ruce s nevýhodami a to konkrétně se zneužíváním počítačů a Internetu kriminalitou. Nabízí se tedy otázka, zda poměr mezi přínosem informačně komunikačních technologií a jejich zneužíváním nezůstává stejný a nemění se pouze jejich kvantitativní rozsah. Odpověď bohužel nebude možné nalézt, neboť prostředí Internetu, počítačů a informací obecně se každým okamžikem mění a lze jen těžko odhadnout, jakým směrem se ubírá.
Pro psaní této práce jsem považoval za nejdůležitější přistoupit k tématu z pohledu laického čtenáře a v první řadě osvětlit základní pojmy, které se tématu týkají. To bylo základním kamenem pro podrobnější zkoumání tématu. Dalším krokem bylo specifikovat počítačovou a Internetovou kriminalitu a vystihnout její zvláštnosti a to zejména s ohledem na místo jejího působiště, kyberprostor, a také na subjekty v ní zapojené. Boj proti kriminalitě musí být veden na mnoha úrovních, z kterých nejdůležitější pro nás bude dostatečně efektivní legislativní spolupráce na mezinárodní úrovni a to zejména z důvodu jejího přeshraničního působení. Podrobněji jsem se zabýval novým trestním zákoníkem, který komplexněji upravuje skutkové podstaty trestných činů, pod které lze subsumovat protizákonná jednání spojená s počítači a Internetem. Tato specifická jednání a způsoby jejich provádění jsem popsal v další kapitole s důrazem kladeným na nejtypičtější z nich, hacking. Podstatnou část mé práce jsem pak věnoval právu doménových jmen možnosti postihu jejich nezákonné registrace a užívání trestním právem.
Při úvahách o počítačové a Internetové kriminalitě je nutno uvědomit si skutečnost, že ji nelze kompletně vymítit. Jediným způsobem boje tedy bude zavedení co nejúčinnějších opatření minimalizace rizik. Těmi se zabývá tzv. počítačová bezpečnost, která klade důraz na ochranu před neoprávněnou manipulací s počítačovými systémy, daty, bezpečnou komunikaci a přenos dat a další bezpečnostní aspekty. Nad rámec legislativních opatření to znamená pečlivě uschovávat a zabezpečovat záznamová media jako kompaktní disky, USB paměti, přenosné harddisky. Druhou stranou mince je pak softwarová ochrana počítačových systémů. Ta je prováděna softwarovou ochranou počítačových systémů. V úvahu přicházejí antivirové programy, antispyware, firewally, šifrování dat, programy blokující nevhodné internetové stránky. Když uvážíme komplikovanost a technickou složitost informačních technologií, nezbytným prvkem potírání kriminality bude vzdělávání a osvěta. Dle mého názoru nejtěžším úkolem však bude vymýtit onu deziluzi menší nebezpečnosti, či škodlivosti kybernetických trestných činů, danou pravděpodobně nemateriálním charakterem jejich páchání a také nenásilným způsobem páchání. Domnívám se též, že počítačová a Internetová kriminalita se těší nedostatečné publicitě, která by jistě zvýšila povědomí o jejích mnohdy astronomických finančních dopadech.
Navzdory všem opatřením je nutno si uvědomit, že veškerá technologie byla vytvořena lidmi a doposud nebyl vynalezen bezpečnostní prvek, který by nebylo možné nějakým způsobem obejít. Ať již tedy budeme aplikovat jakákoliv bezpečnostní, legislativní, osvětová a vzdělávací opatření, je nutno si uvědomit, že základním elementem pokroku a zároveň zneužívání všech výdobytků moderní informační společnosti je fyzická osoba sama. Zde bude tedy zapotřebí začít a uvědomit si nebezpečí a možné dopady zdánlivě neškodné činnosti, jako je práce s počítačem.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
In my thesis I have tried to analyse questions connected to information in general, as in my opinion the most valuable articles of our days. Information society, of which we are part of, is surrounded with information and has developed certain mechanisms, procedures and technology. My aim has been to consecrate a usage of information and communications technology.
We can say that nowadays advanced world is almost perfectly linked and networked. It is done by virtue of increasing availability of computers and other communication instruments; another reason is constantly escalating technological ingenuity of their interconnection. Crucial role in this matter plays Internet, the net of nets, offering still faster, cheaper and more variable connection of its segments. It enables receiving and providing for information without any territorial, contentual, quantity limitation. Technological progression, which information sector shows, is unusually dynamic and also blond our control. Advances of the development go hand in hand with its disadvantages, to be specific with exploitation of computers and Internet. The question therefore is, if the proportion of benefits information and communications technology and its misuse stays the same and only the quantity extent rises. The answer is unfortunately impossible to find, because the area of Internet, computers and information is changing with every moment and is difficult to estimate, which way it proceeds.
In writing this paper I have considered as the most important to approach the topic from the lay readers point of view and to define the basic terms related to it in the first place. That was the cornerstone to more detailed research of the subject. The next step was to specify computer and Internet criminality and capture its distinctions as regards to the area of its activity, the cyberspace, and also to the subjects involved. The fight against criminality has to be fought in multiple levels, from which the most important for us will be sufficiently effective legislative cooperation between states mainly due to its cross-border effect. I have closely focused on the new criminal code, which regulates cyber crimes more complexly. Those crimes and the ways of theirs realization are described in following chapter with accent on the most typical, hacking. Significant part of the paper was devoted to the law concerning domain names and possibility of criminal prosecution of unlawful registration and usage of domain names.
While debating the computer and internet criminality we have to realise the fact, that it can never be completely eliminated. The only way of fighting it is to establish as effective measures of reducing risks as possible. That is the task for discipline of computer security, which places emphasis on the protection from unauthorized manipulation with computer systems, data, secure communication and data transfer and other aspects. In addition to legislative measure, it is necessary to protect our data from physical violation, which means to keep our CD´s, hard-drives, other media safe stored. On the other hand, the software protection of our computers is needed. It is a purpose of antivirus, antispyware, firewall software. If we take in account technical complexity of information technology, inevitable component of fighting cybercrime will be educational training of law enforcing subjects as well as the computer end-users. The toughest task in my eyes will be to exterminate the disillusion, that cybercrime is something less dangerous and harmful, which is probably given by its immaterial character and nonviolent way of committing. I also claim, that cybercrime is not taken in public properly, which would surely raised awareness of its often astronomical financial impacts.
Despite of all measures we have to realise, that all technology has been created by a man and no security measure has been invented so far, which would be impossible to break. It is therefore good to notice, that the basic element of technology progression and also misusage of our information society is a man himself. It is required to begin here and realize the dangers and a possible damage of seemingly such harmless activity, as using computers is.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK