Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Sourozenecké vztahy v systému náhradní výchovy
Název práce v češtině: Sourozenecké vztahy v systému náhradní výchovy
Název v anglickém jazyce: Sibling relationships in system of substitute upbringing
Klíčová slova: Sourozenecký vztah, ústavní výchova, náhradní rodinná péče
Klíčová slova anglicky: Siblingrelationship, appropriate institution, the system of substitute upbringning
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra speciální pedagogiky (41-KSP)
Vedoucí / školitel: doc. PaedDr. Eva Šotolová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 20.03.2012
Datum zadání: 29.05.2013
Datum a čas obhajoby: 16.09.2013 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:12.06.2013
Datum proběhlé obhajoby: 16.09.2013
Předmět: Obhajoba bakalářské práce (OSZD004)
Oponenti: Mgr. Marie Mlčková, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Práce přináší zmapování otázky sourozeneckých skupin v oblasti ústavní výchovy a náhradní rodinné péče. Teoretickými východisky práce jsou možnosti řešení situace náhradní výchovou v ústavní péči a rozdělení jednotlivých zařízení. Dále práce popisuje systém náhradní rodinné péče, především zaměřeno na formy pěstounské péče. Zmíněny jsou také důsledky psychické deprivace, které se úzce váží k tématu náhradní výchovy. Práce se zabývá i srovnání jednotlivých forem náhradní výchovy. Cílem práce jsou odpovědi na tyto otázky. Jaký je sourozenecký vztah a co přináší? Existuje u nás ucelený systém při umisťování sourozenců do náhradní výchovy? Která forma náhradní výchovy přichází k úvaze při práci se sourozeneckou skupinou, a která je pro děti nejvhodnější? Velmi citlivou, přesto častou, záležitostí je rozdělení sourozenců. Výsledky průzkumu odpovídají i na otázku, proč k rozdělení dochází.
Součástí práce je průzkum, který přináší náhled do problematiky. Respondenty průzkumu jsou sociální pracovníci odborů sociálně právní ochrany dětí ve Středočeském kraji a v Praze. V závěru práce je uvedena kazuistika sourozenecké skupiny, která potvrzuje teoretická východiska i výsledky výzkumu.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
My work is mapping the question of groups of siblings in the area of system of substitute upbringing. The theoretical starting points of my work are the possibilities of solving the situation with the subsitute upbringing in an appropriate institution and categorization of individual institutions. Furthermore, my work is describing the system of substitute upbringning specifically the forms of fostering. The psychological deprivation of substitute upbringing which is inevitably linked with it is mentioned as well. The work is comparing individual forms of substitute upbringing. The goal of my work are answers to all these questions. What is the siblingrelationship like and what benefits does it bring? Does in the Czech republik exist an integral system of placing the siblings in the substitute upbringing? Which form of substitute upbringing might come into consideration while working with a group of siblings and which is the most suitable for children? The question of separation of siblings is a very sensitive as well as common matter. The results of the survey answer the question why such a separation occurs.
A part of my work is an inquiry that brings a view onto abovementioned problems. The respondents of my study are social workers in the field of social and legal care of children in the Central Bohemia and Prague. At the end of the work I introduce a case history of a group of siblings which confirms the starting points as well as results of my study.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK