Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Decelularizace a recelularizace tkání
Název práce v češtině: Decelularizace a recelularizace tkání
Název v anglickém jazyce: Decellularization and Recellularization of Tissues
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav histologie a embryologie (15-140)
Vedoucí / školitel: prof. MUDr. Jaroslav Mokrý, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 24.02.2012
Datum zadání: 24.02.2012
Datum a čas obhajoby: 18.06.2018 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:02.05.2018
Datum odevzdání tištěné podoby:04.05.2018
Datum proběhlé obhajoby: 18.06.2018
Oponenti: doc. MUDr. Tomáš Kučera, Ph.D.
  Vojtěch Kamarád
 
 
Předběžná náplň práce
Téma se zabývá vývojem metody, která by umožnila odstranění buněk při zachování stromatu tkáně. Cytoskeletární podklad by byl kolonizován kmenovými buňkami, které jsou vhodné díky jejich velké proliferační kapacitě a široké diferenciaci pro tvorbu různých typů tkání. Tyto metody si kladou za cíl znovuobnovení funkce traumatizovaných tkání.
Decelularizované štěpy jsou výhodné zejména díky nevyvolávání imunologické odpovědi, jsou v nich obsaženy části vaskulárního řečiště, které se dá využít při obnovení krevního zásobení tkáně (stejně tak je to s nervovými axony) a též pro osídlení decelularizované tkáně novými buňkami; složky extracelulární matrix (ECM) stále udržují původní tvar a architekturu tkáně a štěp je bohatý na extracelulární proteiny, stromální komponenty a je zachována lamina basalis, která napomáhá pozdějšímu začlenění buněčných štěpů.
Vývoj těchto metod je podepřen studiemi, které se touto problematikou také zabývají (Gilies et al.2010; Hiles 1972; Ott et al. 2008 atd.). Možnými postupy decelularizace jsou chemické ošetření, působení radiace nebo vystavení tkáně vysokým teplotám. Nejlepší možností s nejmenším poškozením tkáně se jeví chemické ošetření pomocí proteolytických enzymů, detergentů a působení hypotonických roztoků. Úspěšnost decelularizace bude verifikována řadou metod zaměřených na průkaz absence buněčných komponent (např. chromatinu), na zachování složek ECM vč. metod světelné a elektronové mikroskopie a na průkaz schopnosti buněk kolonizovat tento štěp a obnovit některé funkce původní tkáně. Po odstranění buněk se injekčně implantují dárcovské buňky kostní dřeně nebo jiné vhodné kmenové buňky. Dárcovské buňky jsou imunoselekčními metodami vybrány dle svých CD znaků, příp. pomocí kultivace (ex vivo expanze). Například pro svalový štěp jsou imunomagneticky vyselektovány buňky s povrchovými znaky CD 133, CD117/c-kit, Sca-1, které jsou vhodné pro myogenezi.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK