Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Aktivizace seniorů s demencí v pobytových zařízeních
Název práce v češtině: Aktivizace seniorů s demencí v pobytových zařízeních
Název v anglickém jazyce: Activating the elderly with dementia in residential homes
Klíčová slova: Klíčová slova: stáří, demence, komunikace, terapie
Klíčová slova anglicky: Key words: old age, dementia, communication, therapy
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra speciální pedagogiky (41-KSP)
Vedoucí / školitel: PaedDr. Jaroslava Zemková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 25.01.2012
Datum zadání: 13.08.2012
Datum a čas obhajoby: 19.09.2013 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:18.06.2013
Datum proběhlé obhajoby: 19.09.2013
Předmět: Obhajoba diplomové práce (OSZD005)
Oponenti: Josef Novotný
 
 
 
Předběžná náplň práce
Anotace
Záměrem předložené diplomové práce je zmapovat aktivity, které se používají při terapiích se seniory s demencí v pobytových zařízeních. Součástí deskripce je rozbor kvalifikace (vzdělání) pracovníků, kteří seniory aktivizují.

Abstrakt
V teoretické části práce jsme se zabývali procesem stárnutí a jeho geografickým a statistickým vyhodnocením. Vycházeli jsme z právního rámce poskytované péče seniorům s demencí, z problematiky onemocnění demence, jejími příčinami, přístupem a péčí o seniory s demencí. Navázali jsme na terminologická vymezení a teoretická východiska pro zaměstnávání seniorů s demencí. Zmiňujeme filozoficko psychologický zdroj. Důraz klademe na informace o možnostech zaměstnávání seniorů s demencí a jejich aktivizaci. Sledujeme teoretické zdroje, které jsou při zaměstnávání prvoplánově smysluplné pro uživatele, poskytovatele a především pro rodinné příslušníky. U všech sledovaných bodů respektujeme limit daný diagnózou demence.
V praktické části jsme se zaměřili na existující aktivity prováděné v pobytových zařízeních se seniory s demencí. V přehledu uvádíme některé typy zařízení, kde jsou senioři s demencí přijímáni k pobytu a kde se provádělo dotazníkové šetření. Vytvořením dotazníku, popis administrace a vyhodnocení získaných informací o zaměstnávání seniorů s demencí, vidíme jako hlavní přínos magisterské práce. Zaměřili jsme se také na kvalifikaci (vzdělání) pracovníků, kteří se seniory pracují - aktivizují je. V závěru práce popisujeme komparaci teoretických a faktických informací od poskytovatelů, kde srovnání směřuje k základnímu cíli. Zmapovali jsme nejčastěji používané aktivizační činnosti. Zanalyzovali jsme výsledky dotazníkového šetření, které nám pomohly zmapovat danou problematiku. V návrhu pro praxi uvádíme možnosti pro doplňování vzdělání, kromě studia, formou workshopů, osvětou, spoluprací se zahraničím - výměnné pobyty, benefity.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Abstract
In the theoretical section we have focused on the process of ageing and made a geographical and statistical assessment. The base was our country’s legislative framework for providing care to the elderly with dementia, the issue of the illness of dementia, its causes, as well as the approach and care provided to people with dementia. We drew from the terminological definitions and theoretical resources for employing elderly people with dementia. We have made a note of the philosophical and psychological source. We lay emphasis on information concerning the possibilities of employing elderly people with dementia and their activation. We have followed theoretical resources which, in employing these people, are especially constructive for the users, providers and above all for the family. In all the items observed we respected the limit given by the diagnose of dementia.
In the practical section, we have paid attention to already existing activities employed in residential homes for the elderly with dementia. We give a list of some types of homes where people with dementia are placed and where a survey was made. We see the chief asset of the master’s thesis in creating a questionnaire, describing the administration and evaluating the gained information on employing the elderly with dementia. We have also focused on the qualification (education) of staff working with – activating - the elderly. In the final section, we compare theoretical and factual information received from providers, aiming the comparison to a single basic goal. We have also made a review of most frequent methods used in activation. We have analyzed the results of our survey, which helped us to get a general view of the whole issue. In our proposal for practical use we suggest further education and training – apart from studying, the form of workshops, enlightenment campaigns, cooperating with other countries – exchange stays, benefits.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK