Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Výchova a vzdělanost v Jednotě bratrské
Název práce v češtině: Výchova a vzdělanost v Jednotě bratrské
Název v anglickém jazyce: The Education in the Unitas Fratrum
Klíčová slova: Výchova, Jednota Bratrská, Jan Amos Komenský
Klíčová slova anglicky: Education, Unitas Fratrum, Comenius
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: HTF - Katedra historické teologie a církevních dějin (28-04)
Vedoucí / školitel: doc. ThDr. Mgr. Ing. Kamila Veverková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 27.10.2011
Datum zadání: 11.12.2011
Datum a čas obhajoby: 11.09.2013 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:16.07.2013
Datum proběhlé obhajoby: 11.09.2013
Oponenti: prof. ThDr. Jan Blahoslav Lášek
 
 
 
Zásady pro vypracování
Předběžná osnova:

1. Obecný úvod (stručná charakteristika Jednoty bratrské, cíl práce, metodologie, struktura a postup práce, základní přehled pramenné literatury a odborné.)
2. Hlavní osobnosti JB - Lukáš Pražský, Jan Augusta, Jan Blahoslav, JAK (život a dílo - stručné a s akcentem na téma výchovy a vzdělanosti)
3. Výchova a vzdělávací proces v době 16. a 17. stol. (urtrakvistické a katolické školství, krátká kapitola - přehledová)
4. Výchova a vzdělávání v JB (bratrské domy, bratrské školy, dívčí vzdělávání, studium v zahraničí a s tím související významné školy - Herborn apod.)
5. Teologická stránka
Seznam odborné literatury
Předběžný výběr:
Amedeo Molnár: Českobratrská výchova před Komenským. Kalich.
Rudolf Říčan: Dějiny Jednoty Bratrské. Kalich.
Jakub Bílek. Jan Augusta, Praha, Laichter 1942.
Cesty českých bratří.
HAVELKA, Emanuel. Blahoslav predchudcem Komenskeho: Prıspevek k dejinam bratrského skolstvı. Praha, 1924. 83 s.
CAPKOVA, Dagmar. Nektere zakladnı principy pedagogickeho myslenı J. A.Komenskeho. Praha:Academia, 1977. 67 s.
MOLNÁR, Amedeo. Boleslavští bratři. 1. vyd. Praha : Komenského evangelická fakulta bohoslovecká, 1952. 291 s.
Předběžná náplň práce
Bakalářská práce pojednává o výchově a vzdělání v Jednotě bratrské. Ráda bych nastínila proces vzdělávání v období české reformace. S cílem zdůraznit především původní odkaz Jednoty Bratrské, její myšlenky a ideje z oblasti pedagogické, teologické a historické.
V první kapitole zmiňuji vznik, vývoj a dějiny Jednoty Bratrské od samého počátku, její formování, historické události té doby, synody a nařízení mající vliv na působení Jednoty Bratrské. Styk se zahraničními mysliteli a působení Jednoty Bratrské v zahraničí.
V druhé kapitole se zaměřuji na čtyři významné osobnosti, které stály ve vedení Jednoty Bratrské v chronologickém pořadí. A jsou jimy Lukáš Pražský, Jan Augusta, Jan Blahoslav a Jan Amos Komenský. Každý z nich je představen z hlediska životopisného, z hlediska literární činnosti, působení v Jednotě Bratrské a jaké zaujímaly postoje k výchově a vzdělání.
Třetí kapitola se věnuje již vzdělávacímu procesu, jak fungoval, jakou měl formu. Jedná se období před J. A. Komenským, protože za něho se uskutečňují významné změny z oblasti vzdělávání, které předtím nemají obdoby.
Čtvrtá kapitola se zabývá samotným procesem výchovy a vzdělání, jakou formou a kdo mohl vzdělávat, jsou zmíněny i vztahy uvnitř rodiny a uvnitř řádu.
Pátá kapitola se věnuje typům vzdělávacích institucí, které byly pro Jednotu Bratrskou specifické, jsou zde představeny bratrské domy, bratrské školy a také zahraniční univerzity. Je zde nastíněno, jaké předměty se zde vyučovaly, v jakých městech byla tato vzdělávací a výchovná zařízení umístěna, kdo na nich působil.

Šestá kapitola se zabývá vzděláváním žen a dívek, které byly také nedílnou součástí Jednoty Bratrské. Je zmíněna jejich role ve společnosti té doby, jejich možnosti navštěvovat školy.

Sedmá kapitola se zabývá výchovou budoucích kněží. Jsou zde zmíněny požadavky na kněžský život, na jejich vzdělání, jakými pravidly se museli řídit.

Osmá a zároveň poslední kapitola se týká bratrských učebnic. Je zde uveden především bratrský katechismus jako základní učebnice, jeho vývoj. A také příklady dalších učebnic.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This bachelor's thesis is abou education in the Unity of Brethren. I would like to show process of education in the Czech Reformation. I emphasize the original legacy of the Unity of Brethren, their thoughts and ideas from pedagogical, teological and historical side.

The first chapter is about origin, evolution and history in the Unity of Brethren. Position the Unity of Brethren in historical context and work Unity of Brethren abroad and colaboration with the foreign theologians.

The second chapter is about importans persons of Unity of Brethren. These persons led the Unity of Brethren and effected education there. Especially I introduce life and work of Luke Prague, John August, John Blahoslav and John Amos Comenius.

The third chapter is about process of education in the Unity of Brethren and especially process of education before John Amos Comenius. Because after Comenius there were important changes in the process of education.

The fourth chapter is about process of education at the school, in the family and in the church order.

The fifth chapter is about type of educational institutions. Especially brethren homes, brethren schools and education at foreign universities. There are examples of place were schools were and examples of subject at schools.

The sixth chapter is about education for girls and women. Their position at the home, in the school and in the church order. And thein options for education in this period.
The seventh chapter is about education of future priests. Their rights and obligations in the church order.

The eighth and last chapter is about brethren textbooks. Especially brethren catechism, the changes in catechism and evolution or translation of catechism to the other languagues. And there are some examples next textbooks from this period.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK