Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Využití GPS měření nevratných posunutí při studiu italského zemětřesení L`Aquila (2009)
Název práce v češtině: Využití GPS měření nevratných posunutí při studiu italského zemětřesení L`Aquila (2009)
Název v anglickém jazyce: The use of GPS irreversible displacement measurements in the study of the 2009 L`Aquila earthquake
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra geofyziky (32-KG)
Vedoucí / školitel: prof. RNDr. František Gallovič, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 27.10.2011
Datum zadání: 27.10.2011
Datum potvrzení stud. oddělením: 11.11.2011
Zásady pro vypracování
Při zemětřesení dochází na zlomové ploše k vzniku trhlin (tj. nespojitým posunutím, dislokacím). Mimo zlom je posunutí spojitou funkcí prostorových souřadnic a v blízkosti zdroje má (kromě přechodového jevu) i nevratnou složku. Výpočet nevratných posunutí pro předpokládané rozložení trhlin na zlomu je poměrně snadný (analytické vzorce, hotové programy) a není citlivý na málo známé strukturní parametry zemské kůry. Italské zemětřesení L`Aquila z roku 2009 bylo v epicentrální oblasti zaznamenáno kromě seismografů, které statická posunutí nemohou změřit, i na několika permanentních 1Hz GPS stanicích. Inverze seismogramů prokázala existenci zpožděné asperity (Gallovič a Zahradník, 2011), nicméně velikost a poloha hlavních oblastí skluzu vykazuje značnou neurčitost. Cílem práce bude ohodnotit skupinu modelů pocházející z inverze seismogramů srovnáním s GPS daty. Za tímto účelem se student seznámí mimo jiné s povahou GPS dat, odhadem neurčitosti změřeného statického posunutí a výpočty nevratných posunutí způsobených seismickým zdrojem konečných rozměrů. Výsledky a získané zkušenosti by mohly být v budoucnu základem pro formulaci buď skluzové inverze pouze z GPS dat, nebo přímo společná inverze GPS a seismogramů.
Seznam odborné literatury
Anzidei, M., E. Boschi, V. Cannelli, R. Devoti, A. Esposito, A. Galvani, D. Melini, G. Pietrantonio, F. Riguzzi, V. Sepe, and E. Serpellon (2009), Coseismic deformation of the destructive April 6, 2009 L’Aquila earthquake (central Italy) from GPS data, Geophys. Res. Lett. 36, L17307.
http://ring.gm.ingv.it/news.php?id=33

Gallovič, F., Zahradník, J. (2011). Complexity of the M6.3 2009 L’Aquila (central Italy) earthquake: 1. Multiple finite-extent source inversion, submitted to J. Geophys. Res.

A další časopisecká literatura doporučená školitelem.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK