Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Liberalizace omezení nabývání nemovitostí v České republice cizozemci
Název práce v češtině: Liberalizace omezení nabývání nemovitostí v České republice cizozemci
Název v anglickém jazyce: Liberalization of restrictions upon the acquisition of real property by foreigners in the Czech Republic
Klíčová slova: nabývání nemovitostí nemovitost cizozemec
Klíčová slova anglicky: Real estate acquisition Real estate Foreign Exchange non-resident
Akademický rok vypsání: 2011/2012
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra finančního práva a finanční vědy (22-KFP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Petr Novotný, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 01.12.2011
Datum zadání: 01.12.2011
Datum a čas obhajoby: 24.06.2013 11:00
Místo konání obhajoby: 321
Datum odevzdání elektronické podoby:29.04.2013
Datum proběhlé obhajoby: 24.06.2013
Oponenti: JUDr. Pavlína Vondráčková, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Cílem předkládané diplomové práce bylo zmapovat vývoj postupné liberalizace v otázkách nabývání nemovitostí cizozemci, a to zejména v proměnách zákonných předpisů tuto problematiku upravujících, ale též postupnou liberalizaci doložit příklady z judikatury či praktické příklady.
Práce je rozdělená do 7 kapitol, přičemž první dvě kapitoly jsou věnovány úvodu, který vytyčuje cíle práce, a krátkému historickému exkurzu, který téma představil v kontextu staršího vývoje.
Jádro práce tvoří třetí, čtvrtá a pátá kapitola. V třetí kapitole je popsán a zhodnocen vývoj problematiky v polistopadovém období až do přijetí posledního devizového zákona. Největší prostor je logicky věnován dynamickému vývoji devizového zákona v kontextu ostatních událostí, které na jeho znění měly rozhodující vliv. Snahou bylo jednotlivé podkapitoly seřadit tak, aby na jedné straně tvořily logický celek a vzájemně na sebe navazovaly, ale na straně druhé, aby každá z podkapitol měla své vlastní téma a vyložila kus dílčí problematiky. Logickými časovými mezníky jsou pak vývojové události jako jsou vstup České republiky do Evropské Unie, uplynutí sjednaných přechodných období. Věcně se jednotlivé podkapitoly zabývají zákonem vymezeným okruhem nemovitostí či subjektů, které je mohly nabývat. Samostatnou podkapitolu tvoří též sonda mapující okolnosti států, které o prodloužení přechodného období požádaly. Pátá kapitola se po výkladu předchozích kapitol vývoje v rovině legislativních nastiňuje situace, se kterými byly v průběhu liberalizace konfrontovány soudy a přibližuje otázky, které soudy musely v souvislosti s možnostmi nabývání nemovitostí cizozemci řešit.
Předposlední kapitola je ryze praktického rázu a dokládá, že i přes veškerá zákonná omezení, se nemovitosti do majetku cizozemců dostávaly, a to přes účelově zakládané obchodní společnosti, kapitola tedy pojednává o faktické účinnosti všech omezení.
Poslední kapitola shrnuje poznatky práce a přináší úvahy o vlastním smyslu všech omezení a rovněž si klade otázku v jakém směru budou nadále nemovitosti tématem na evropské úrovni.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The purpose of this thesis is to analyse the progress and development connected to the acquisition of domestic real estate by foreign exchange non-residents, especially the changes in legal regulations which deal with this issue, and to document this liberalisation with examples from court procedures.
This thesis comprises seven chapters; the first two chapters are designated for the introduction, where the goals of this thesis are defined, and for a short historical excursion which introduces the issue from a historical context.
The core of this thesis is chapters three, four and five. Chapter three describes and evaluates the development of this issue in the period between November 1989 and the adoption of the last Foreign Exchange Act. The most attention is paid to the dynamic development of the regulations in the Foreign Exchange Act and on the context of other matters which had a large impact on its provisions. The purpose was to order the single chapters and subchapters so that they constitute a logical unit on the one hand, but on the other hand each subchapter deals with its own topic and part of the issue. Logical milestones are events like the Accession of the Czech Republic to the European Union and the expiration of transitive periods. Factually the single subchapters deal with special groups of real estate or with the subjects which were allowed to acquire them. One subchapter is a short introduction of the circumstances of the countries which requested the prolongation of the transitive periods. After the description of the legislative development in the previous chapters, the fifth chapter deals with the situations that the courts were facing during the time of liberalisation, and pays greater attention to the matters connected to this issue that had to be solved by the courts.
The penultimate chapter is practically oriented, and documents the process whereby despite all the legal restrictions, foreign exchange non-residents acquired real estate through purpose-built companies; this chapter deals with the real effects of all of these legal restrictions.
The last chapter summarizes the findings of the thesis, debates the validity of the restrictions and looks at the question of to what extent real estate is an issue on a European level.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK