Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Determinants of Austrian International Trade: Econometric Analysis Based on the Gravity Model
Název práce v češtině: Determinanty rakouského zahraničního obchodu: Ekonometrická analýza s využitím gravitačního modelu
Název v anglickém jazyce: Determinants of Austrian International Trade: Econometric Analysis Based on the Gravity Model
Klíčová slova: Rakousko, vývoz, gravitační model, fixní efekty, náhodné efekty
Klíčová slova anglicky: Austria, export, gravity model, fixed effects, random effects
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: angličtina
Ústav: Institut ekonomických studií (23-IES)
Vedoucí / školitel: doc. Ing. Vladimír Benáček, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 29.05.2011
Datum zadání: 29.05.2011
Datum a čas obhajoby: 10.09.2012 00:00
Místo konání obhajoby: IES
Datum odevzdání elektronické podoby:27.07.2012
Datum proběhlé obhajoby: 10.09.2012
Oponenti: PhDr. Mgr. Pavel Hrbek
 
 
 
Kontrola URKUND:
Zásady pro vypracování
Dobře a hezky.
Seznam odborné literatury
BABECKÁ KUCHARČUKOVÁ, O., J. BABECKÝ, and M. RAISER. 2010. Gravity approach for modelling international trade in south-eastern europe and the commonwealth of independent states: The role of geography, policy and institutions. Open Economies Review.

BALTAGI, B. H. 2005. Econometric Analysis of Panel Data. Chichester: Wiley.

BRÜDERL, J. 2005. Panel Data Analysis. University of Mannheim.

HYŽÍKOVÁ, M. 2012. Ekonometrický test vlivu přijetí eura na české a německé exporty. Analýza nákladů a výnosů plynoucích z členství v eurozóně. Prague: Charles University, Institute of Economic Studies.

LINDERS, G. J. and Henri L. F. de GROOT. 2006. Estimation of the gravity equation in the presence of zero flows. Tinbergen Institute Discussion Paper (072), March.

SKRINER, E. 2009. Competitiveness and Specialisation of the Austrian Export: The constant-market-shares analysis. Reihe Ökonomie - Economic series 235, Vienna: Institute for Advanced Studies.
Předběžná náplň práce
ABSTRAKT

Cílem této práce je analyzovat zahraniční obchod Rakouska a odhadnout jeho vývozní funkci. Toto je provedeno na základě gravitačního modelu obchodu v log-log formě, rozšířeného o další proměnné (společná hranice, REER, institucionální indexy atd.). Náš panel dat sestává z 3396 pozorování rakouských vývozů do 211 zemí během let 1995-2011. Nejprve se zabýváme hlavními vývozními partnery a SITC zbožím se závěrem, že Rakousko je silně orientované na Německo a SITC 7 (stroje a dopravní zařízení). Jako odhadové techniky jsme použili FE a RE a rozhodli jsme mezi nimi na základě Hausmanova testu. V práci klademe důraz na různou strukturu dat, a proto model odhadujeme dvakrát – jednou jako 17 průřezových jednotek, podruhé jako 211 časových řad. Jako nejvýznamnější činitelé se jeví HDP Rakouska a partnerské země, vzájemná vzdálenost, společná hranice a vnitrozemskost. Dále uvádíme různé techniky jak se vypořádat s nulovými a chybějícími pozorováními a výpočet relativního dosažení potenciálu obchodu v roce 2011. Většina z deseti největších vývozních partnerů Rakouska se jeví nad potenciálem.
STRUCTURE

Introduction
1. Gravity Models in Trade
2. Estimation Methods
3. International Trade of Austria
4. Empirical Framework
5. Results
Conclusion
References
Appendix
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
ABSTRACT

The purpose of this thesis is to examine Austrian foreign trade and estimate this country’s export function. The analysis is based on the gravity model in trade in log-log form, augmented by additional variables (adjacency, REER, institutional indices, etc.). Our panel dataset consists of 3396 observations of Austrian exports to 211 countries over the period of 1995-2011. First, we examine main export partners and SITC articles and we come to a conclusion that Austria is heavily oriented to Germany and SITC 7 (machinery and transport equipment). We employ FE and RE as estimation techniques and distinguish between them according to the Hausman test. We emphasise that panel data structure does matter and estimate the gravity equation twice – once as 17 cross sections and then as 211 time series. The most important determinants appear to be domestic and partner’s GDP, bilateral distance, adjacency and a country being landlocked. Subsequently, we give different techniques to deal with zero and missing observations, and calculate relative trade potential realisation for year 2011. Most of the top-ten export partners seem to be over their potential.

STRUCTURE

Introduction
1. Gravity Models in Trade
2. Estimation Methods
3. International Trade of Austria
4. Empirical Framework
5. Results
Conclusion
References
Appendix
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK