Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Politika ruského státu vůči islámu. Případová studie: islám v Čečensku
Název práce v češtině: Politika ruského státu vůči islámu. Případová studie: islám v Čečensku
Název v anglickém jazyce: Russian state policy towards islam. Case study: islam in Chechnya
Klíčová slova: Rusko, islám, Čečensko
Klíčová slova anglicky: Russia, islam, Chechnya
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mezinárodních vztahů (23-KMV)
Vedoucí / školitel: Mgr. Markéta Žídková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 09.05.2010
Datum zadání: 09.05.2010
Datum a čas obhajoby: 20.06.2011 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:20.05.2011
Datum proběhlé obhajoby: 20.06.2011
Oponenti: doc. PhDr. Vít Střítecký, M.Phil., Ph.D.
 
 
 
Seznam odborné literatury
Při psaní diplomové práce jsem nejvíce čerpala z těchto primárních pramenů: Hilary Pilkington a Galina Yemelianova, Islam in Russia, Public and Private faces, 2003; Shireen T. Hunter, Jeffrey L. Thomas, Alexander Melikishvili, Islam in Russia: the politics of identity and security, 2004; Anatol Lieven, Chechnya: Tombstone of Russia Power, 1999; Emil Souleimanov, An Endless War: The Russian – Chechen Conflict in Perspective, 2007; Aleksandr Čerkasov, Žizň na vojně, 2007; Alexandr Malašenko a Dmitrij Trenin, Russia´s Restless Frontier: The Chechnya Factor in Post-Soviet Russia, 2004; Lilia Shevtsova, Yeltsin´s Russia: Myths and Reality, 1999; Svante E. Cornell, Small Nations and Great Powers, 2003; Richard Sakwa, Chechnya from Past to Future, 2005; Aleksej Malašenko, Dmitrij Trenin, Vremja juga, Rossija v Čečně, Čečna v Rossiji, 2002; Paul J. Murphy, The Wolves of Islam: Russia and the Faces of Chechen Terror, 2004; Gordon M. Hahn, Russia´s Islamic Threat, 2007; Luboš Kropáček, Súfismus: Dějiny islámské mystiky, 2008; Aleksej Malašenko a Sergej Filatov, Religia v Evrazii: Dvacat let religioznoj svobody v Rossiji, Moskovskij centr Karnegi, 2009; Anna Zelkina, Sufi Responses to the Russian Advance in the North Caucasus: In Quest for God and Freedom, 2000; Aleksej Malašenko, Ramzan Kadyrov, rossijskij politik kavkazskoj nacionalnosti, Moskovskij centr Karnegi, 2009; Marek Čejka, Encyklopedie blízkovýchodního terorismu, 2007; Aleksej Malašenko, Islamskaja alternativa i islamskij projekt, Moskovskij centr Karnegi, 2006 ad.
Předběžná náplň práce
Cílem této diplomové práce je ukázat neúspěch ruského státu ve snaze o rusifikaci muslimského Severního Kavkazu. Ruský stát od počátku přijetí ortodoxního křesťanství na Kyjevské Rusy (988) budoval svou státnost ve spojitosti s ruskou ortodoxní církví. Obavy z rostoucí islamizace přiměly ruský stát k budování silného ortodoxního státu. I přesto se Rusku nepodařilo zabránit rostoucímu vlivu islámu a jeho radikalizaci na Severním Kavkaze. Naopak politika ruského státu vůči islámu přispěla k tomu, že se na Severním Kavkaze rozšířil radikální islamismus. To se pokusíme ukázat na případové studii Čečenska pojednávající o příčinách radikalizace čečenského separatistického hnutí během čečenských válek. Pokusíme se obhájit hypotézu, že jedním z hlavních důsledků politiky Kremlu vůči Čečensku a vedení protiteroristické operace je rozšíření radikálního islamismu v Čečensku a na Severním Kavkaze. Radikální islamismus nelze považovat za hlavní příčinu vyhlášení tzv. protiteroristické operace, ale za důsledek brutální politiky Kremlu vůči Čečensku. V důsledku dvou čečenských válek se Čečeni uchýlili k používání teroristických metod k dosažení svých cílů pod ideologií radikálního islamismu. To můžeme ukázat na příkladu tzv. sebevražedného terorismu, který se v Čečensku poprvé objevil po zahájení tzv. protiteroristické operace.

V této diplomové práci používáme případovou studii. Případová studie se věnuje příčinám radikalizace čečenského separatistického hnutí. Jedná se o jednopřípadovou studii. Zkoumaným případem budou příčiny radikalizace čečenského separatistického hnutí. Budou sledovány politické, sociální a ekonomické příčiny, které přispěly k rozšíření radikálního islamismu v Čečensku. Důvodem pro výběr této případové studie je převládající a prosazovaný názor Kremlu, že islámský radikalismus byl hlavní příčinou zahájení druhé čečenské války. V této případové studii se pokusíme detailněji vysvětlit skutečné příčiny vyhlášení protiteroristické operace v Čečensku a tím ukázat, že radikální islamismus nebyl hlavní příčinou druhé čečenské války, ale důsledkem politiky Kremlu v Čečensku během této války.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The thesis analyses Russian politics on Muslims in Russia in the area of Northern Caucasus. The author describes the development of the relations between the Russian state and Islam in selected historical periods with the aim of pointing out Kremlin’s repressive politics on Muslims. Repressive politics of the Russian state contributed towards spreading of Radical Islamism in Chechenya and in the Northern Caucasus which the author describes in a case study on analysis of the main causes of the radicalisation of the Chechenyan separatist movement during two Chechenyan wars. The author tries to defend the hypothesis that radical Islamism cannot be considered the main cause for breaking out of the Second Chechenyan War but the result of a brutal Kremlin’s politics in Chechenya during both Chechenyan wars.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK