Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Ptáci ve frazeologických přirovnáních. Příspěvek k českému jazykovému obrazu světa
Název práce v češtině: Ptáci ve frazeologických přirovnáních.
Příspěvek k českému jazykovému obrazu světa
Název v anglickém jazyce: Birds in the phraseological similes.
Contribution to the study of the linguistic picture of the world in Czech
Klíčová slova: čeština, jazykový obraz světa, kognitivní lingvistika, česká frazeologie, frazeologická přirovnání, pták, lingvistické analýzy, prototyp
Klíčová slova anglicky: Czech language, Linguistic picture of the world, Cognitive linguistics, Czech phraseology, Phraseological similes, Bird, Linguistic analysis, Prototype
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav českého jazyka a teorie komunikace (21-UCJTK)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Irena Vaňková, CSc., Ph.D.
Řešitel: Mgr. Lucie Šťastná - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 05.04.2011
Datum zadání: 20.04.2011
Schválení administrátorem: zatím neschvalováno
Datum a čas obhajoby: 25.06.2012 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:22.05.2012
Datum proběhlé obhajoby: 25.06.2012
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Alena Andrlová Fidlerová, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Po úvodní části o frazeologickém přirovnání z hlediska strukturního a významového (formálně-významová struktura, typy) bude pojednáno o tomto typu frazému v perspektivě jeho místa v jazykovém obrazu světa (podle pojetí W. Wysoczańského). Vlastním obsahem práce bude konstituování obrazu ptáka a obrazy jednotlivých druhů ptáků (kukačka, slavík, orel), tak jak to vyplývá z českých frazeologických přirovnání.
1. V prvé řadě bude shromážděn materiál (SČFI 1, Mrhačová 1999, Haller 1, příp. další zdroje): přirovnání vztahující se k ptákovi, částem jeho těla – zobák, křídla, peří apod., k typickým skutečnostem s ptákem spojeným – hnízdo, vejce, let apod., a konečně k různým druhům ptáků.
2. Materiál bude podle nejvhodnějšího hlediska utříděn, strukturován a komentován.
3. V závěru budou formulovány konotace (resp. struktura konotací), spojené jednak s pojmem ptáka a jednak s jednotlivými druhy ptáků.
Seznam odborné literatury
Čermák, F. (a kol.): Slovník české frazeologie a idiomatiky. Přirovnání. Praha, Leda 2009 (teoretický úvod).
Habovštiaková, K. – Krošláková, E.: Frazeologický slovník. Človek a príroda vo frazeologii. Bratislava, Print-servis 1996 (teoretický úvod).
Mosiołek-Kłosińska, K.: Antropocentryzm leksyki „zwierzecej“. In: Semantyczna struktura słownictwa i wypowiedzi. Warszawa, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 1997, s. 71–78.
Mrhačová, E.: Názvy zvířat v české frazeologii a idiomatice. Tematický frazeologický slovník I. Ostrava, Ostravská univerzita 1999 (teoretický úvod).
Slovo a slovesnost, 71, č. 4, 2010. Tematické číslo Perspektivy kognitivní (etno)lingvistiky. (Vybrané stati k problematice konstituování významu.)
Tokarski, R.: Konotace – prototypy – otevřené definice. In: Saicová Římalová, L. (red.): Čítanka textů z kognitivní lingvistiky II. Praha, DeskTop FF UK 2007, s. 13–25.
Vaňková, I. – Nebeská, I. – Saicová Římalová, L. – Šlédrová, J.: Co na srdci, to na jazyku. Kapitoly z kognitivní lingvistiky. Praha, Karolinum 2005.
Wysoczański, W.: Językowy obraz świata w porównaniach zleksykalizowanych. Na materiale wybranych języków. Wrocław, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego 2006.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK