Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Teorie a praxe agenturního zaměstnávání
Název práce v češtině: Teorie a praxe agenturního zaměstnávání
Název v anglickém jazyce: Theory and Practise of Temporary Agency Work
Klíčová slova: agentura práce, Směrnice Evropského Parlamentu a Rady 2008/104/ES, uživatel
Klíčová slova anglicky: temporary- work agency, Directive 2008/104/EC of the European Parliament and of the Council, user undertaking
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra pracovního práva a práva sociálního zabezpečení (22-KPP)
Vedoucí / školitel: doc. JUDr. Martin Štefko, Ph.D., DSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 15.03.2011
Datum zadání: 15.03.2011
Datum potvrzení stud. oddělením: 30.04.2013
Datum a čas obhajoby: 24.04.2013 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:05.04.2013
Datum proběhlé obhajoby: 24.04.2013
Oponenti: prof. JUDr. Kristina Koldinská, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Hlavním tématem předkládané diplomové práce je agenturní zaměstnávání, a to jak po stránce právní, tak i po stránce praktické. Pojednáno nebude pouze o právních, ale i některých dalších například ekonomických aspektech dané problematiky. Agenturní zaměstnávání se stává stále významnější oblastí pracovního práva s tím, jak se mění trhy práce a i do budoucna lze očekávat další nárůst počtu agenturních zaměstnanců. To klade vysoké nároky na kvalitní právní úpravu, která bude poskytovat dostatečnou ochranu zejména agenturním zaměstnancům.
Cíle diplomové práce jsou shrnout současnou právní úpravu institutu agenturního zaměstnávání v České republice, Evropské Unii i na mezinárodní úrovni. Dále bude poukázáno na nevýznamnější problémy a interpretační potíže, se kterými se praxe v současné době musí potýkat. Vybrané kapitoly se zabývají i některými diskutabilními praktikami agentur práce.
Práce se skládá ze 14 kapitol, z nichž každá se zabývá jinými aspekty agenturního zaměstnávání.
Kapitola 1 je úvodní, definuje agenturní zaměstnávání jako celek, zaměřuje se na situaci na trhu práce a popisuje vývoj právní úpravy.
Kapitola 2 poskytuje přehled současné právní úpravy agenturního zaměstnávání v České Republice, Evropské Unii a na mezinárodní úrovni.
Kapitola 3 až 10 se zabývá jednotlivými základními subjekty, které se účastní agenturního zaměstnávání a popisuje vztahy, které při tom mezi nimi vznikají.
Kapitola 11 popisuje omezení, vztahující se k maximální možné délce trvání dočasného přidělení k jednomu uživateli.
Kapitola 12 analyzuje zásadu rovného zacházení v české právní úpravě a srovnává ji s požadavky unijního práva.
Závěr je obsažen v kapitole 14. Autorka považuje za nezbytné přesně vymezit pojem rovného zacházení a rovných pracovních a mzdových podmínek, stanovit nepřekročitelnou překážku spočívající v maximální délce trvání přidělení k jednomu uživateli a umožnit sjednávat agenturám práce se zaměstnanci i dohody o provedení práce, na jejichž základě by bylo možno přidělovat zaměstnance dočasně k uživateli. O případných změnách by se však měla nejprve konat rozsáhlá diskuse o jejích cílech tak, aby přijatá úprava respektovala oprávněné zájmy všech stran účastnících se agenturního zaměstnávání a nemusela tak být obcházena.

Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Temporary agency work – it´s legislation as well as its practise is the main topic of this thesis. It aims not only legal, but also economical and some other aspects. The issue is becoming more and more important in relation with unexpected changes at employment market. Number of temporary agency workers is expected to rise in near future. This is resulting from expectations for high-standard legislation providing efficient protection especially for temporary agency workers.The first aim is to summarize contemporary legislation in the Czech Republic, European Union and International Labour Organization. Next purpose is to point out its main problems and interpretation difficulties. Selected chapters illustrate the approach of temporary work agencies to some disputable provisions of a statute.The thesis is composed of fourteen chapters, each of them dealing with different aspects of temporary agency work.Chapter One is introductory and defines concept of temporary agency work, focuses on situation on employment market and describes the development of legislation.Chapter Two provides outline of sources of legislation in the area of temporary agency work in the Czech Republic, European Union and International Labour Organization.Chapters Three to Ten deal with basic subjects taking part in temporary agency work and relations arising among them.
Chapter Eleven looks at limitation of maximum duration of temporary assignment to one user undertaking.Chapter Twelve analyses the principle of equal treatment in the Czech legislation and compares it with Directive 2008/104/EC.Conclusions are drawn in Chapter Fourteen. The author finds necessary to clarify the principle of equal treatment, determines insurmountable obstacle of maximum duration of assignment to one user undertaking and allows making agreements to complete a job as well to assign temporary agency workers. First, there should be wide discussion about the real purposes of legislation so it needn´t to be avoided.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK