Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Sociologické aspekty divadla: Společnost na jevišti
Název práce v češtině: Sociologické aspekty divadla: Společnost na jevišti
Název v anglickém jazyce: The Sociological Aspects of Theatre: Society on the Stage
Klíčová slova: Divadlo, sociologie divadla, sociologie umění, metodologické přístupy k divadlu, sociologické aspekty divadla, autonomie umělecké produkce.
Klíčová slova anglicky: Theatre, sociology of theater, sociology of art, critical approaches to theatre, sociological perspective of theatre, autonomy of artistic production.
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra sociologie (23-KS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Mgr. Jan Balon, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 04.03.2011
Datum zadání: 04.03.2011
Datum a čas obhajoby: 13.06.2011 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:23.05.2011
Datum proběhlé obhajoby: 13.06.2011
Oponenti: Mgr. Karel Čada, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
V této bakalářské práci se autorka pokusí o vymezení a částečné pojmenování a zmapování základních tezí a problémů sociologie divadla. Tato kompilace uvede do vývoje této marginalizované sociologické disciplíny, společenské podmíněnosti divadla a souvislosti mezi divadelním obsahem a společností. Zásadním teoretickým východiskem této práce budou dvě paradigma, které vymezuje Miloslav Petrusek v knize Sociologie a literatura. Na základě prvního-institucionálního paradigma se bude autorka věnovat především divadelní komunikaci a možnostmi aplikace sociologických metod v divadle. Druhé sociognoseologické paradigma, jenž chápe uměleckého dílo jako odraz společnosti, inspiruje k důležité části této kompilační práce, a to k otázkám autonomie kulturní produkce v kontextu geneze divadelních her. Velký důraz bude kladen především na koncept Pierra Bourdieu a jeho intelektuální/umělecké pole. Téma tvorby a vývoje divadelních her z pohledu znalosti hlubší sociologické problematiky prostupuje velkou část této práce a zároveň vybízí k úvahám nad empirickým zkoumáním současné divadelní produkce.
V závěru této práce autorka shrne představené sociologické přístupy k divadlu a upozorní na jejich užitečnou aplikovatelnost v divadelní praxi.
Seznam odborné literatury
BALME, Christopher B.. 2008. The Cambridge Introduction to Theatre Studies. Cambridge: Cambridge University Press.
BENNETT, Susan.1997. Theatre Audiences: A theory of production and reception. New York: Routledge.
BOURDIEU, Pierre. 1969. Intellectual Field and Creative Project. Social Science Information. roč. 8, č. 2, s. 89 - 119.
BOURDIEU, Pierre. 1996. The Rules of Art: Genesis and Structure of the Literary Field. Stanford: Stanford University Press.
BOURDIEU, Pierre. 1998. Teorie jednání. Praha: Karolinum.
DOPITA, Miroslav. 2007. Pierre Bourdieu - o umění, výchově a společnosti: reflexe sociologie praxe Pierra Bourdieua v české sociologii.Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci.
DUVIGNAUD, Jean. 1965. L`Acteur. Esquisse d`une sociologie du comedien.
Paris: Gallimard.
DUVIGNAUD, Jean. 1965. Sociologie du theatre. Essai sur les ombres
collectives. Paris: Presses Universitaires de France.
DUVIGNAUD, Jean. 1972. The Sociology of Art. London: Paladin.
MITTER, Shomitt (ed.); SHEVTSOVA, Maria (ed.). 2005. Fifty Key Theatre Directors. New York: Routledge.
MUKAŘOVSKÝ, Jan. 2000. Studie I. Brno: Host.
PETRUSEK, Miloslav. 1990. Sociologie a literatura. Praha: Československý spisovatel.
PETŘÍČEK, Miroslav (ed. ). 1993. Myšleni o divadle II. Praha: Herrmann a synove
SHEVTSOVA, Maria (ed.). 2002. The Sociology of the Theatre, focus issue of Contemporary Theatre Review. London: Goldsmiths.


Předběžná náplň práce
Divadlo je obvykle centrem pozornosti historiografických, literárních a teatrologických disciplín. Nicméně kromě své estetické funkce má divadlo také funkci společenskou. Ta je dána jednak tím, že divadelní hra vzniká v určitém sociálním kontextu a nese aspekty soudobé společnosti (přejímá sociální hodnoty, normy a vzory chování), a jednak specifickou formou, jakou ve společnosti komunikuje. Avšak nehledě na relevanci tohoto tvrzení zatím závažné diskuse o sociologii divadla v českém vědeckém diskurzu neproběhly.
Záměrem této bakalářské práce je rámcově uvést do teorie divadla jako sociálního produktu a dosavadních přístupů analýz divadla. Autorka se v této práci pokusí o částečné vymezení a pojmenování základních tezí a problémů sociologie divadla. Tato kompilace uvede do vývoje této marginalizované sociologické disciplíny, společenské podmíněnosti divadla a souvislosti mezi divadelním obsahem a společností.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Theater is commonly the center of attention of those disciplines: history-graphical, literary and theatrological. But theatre has another function then only the esthetical one, it is as well sociological function. This function is clear mostly because of the fact that every single play is created in a certain sociological context and carries the aspects of the current society – it takes over social values, norms, behavioral models this all under a very specific form of communication with and towards the society.
The aim of this work is to present the theory of theater as a social product and up to now approaches towards theater analyzes. The base of these considerations about sociological aspects of theater results from the presumption that the representatives of theater as well representatives of society and as those they reflect their social experience as well in theater and they are commonly trying to appeal. The objective of sociology is to find social information in theater by analyzing the shortcut and conventionalized reality which is showed in drama plays.
The author of this Bc. work will try to define, name and map the basic thesis and problems of the sociology of theater. This compilation will bring in the social conditions of theater and the contingencies between theatrical content and society into this marginalized social discipline.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK