Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Alternativní kultura v České republice po roce 1989
Název práce v češtině: Alternativní kultura v České republice po roce 1989
Název v anglickém jazyce: Alternative Culture in the Czech Republic after 1989
Klíčová slova: Kultura, alternativní kultura, kontrakultura , teorie kultur a subkultur, sociální deviace, kulturní politika, kreativní průmysly, stát a kultura v ČR
Klíčová slova anglicky: culture, alternative culture, counterculture, cultural and subcultural theory, social deviation, cultural policy, creative industries, state and culture in Czech Rep.
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra veřejné a sociální politiky (23-KVSP)
Vedoucí / školitel: PhDr. Gabriela Munková, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 28.02.2011
Datum zadání: 28.02.2011
Datum a čas obhajoby: 21.06.2011 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:20.05.2011
Datum proběhlé obhajoby: 21.06.2011
Oponenti: prof. PhDr. Arnošt Veselý, Ph.D.
 
 
 
Seznam odborné literatury
Alan, Josef 2001. Alternativní kultura, Příběh české společnosti 1945 – 1989. Praha: LN.
Cigánek, Jan 1972. Úvod do sociologie umění. Praha: Obelisk.
Daly, Steven, Wice, Nathaniel 1999. Encyklopedie alternativní kultury: Kulturní trendy 90.let. Brno: Jota.
Filipiová, Marta; Rampley, Matthew 2008. Možnosti vizuálních studií. Praha: Barrister & Principal.
Hamerníková, Bojka 1995. Kultura a masmédia v tržních podmínkách. Praha: VŠE.
Heath, Joseph and Potter, Andrew 2004. The Rebel Sell: Why the Culture Can't be Jammed. Harper Perennial.
Hrčka, Michal 2001. Sociální deviace. Praha: Sociologické nakladatelství.
Chvatík, Květoslav 2001. Strukturální estetika: řád věcí a řád člověka. Brno: Host.
Jameson, Frederic 1991. Postmodernism or the Cultural Logic of Late Capitalism, Durham: Duke University Press.
Munková, Gabriela 2001. Sociální deviace. Praha: Karolinum.



Předběžná náplň práce
Práce se ve stručnosti zabývá fenoménem alternativní kultury ve veřejné politice. V první části se snaží definovat, co to vlastně znamená alternativní kultura a staví tak na poznatcích hlavně ze sociologie a kulturologie. Velmi užitečné jsou pak konkrétně teorie sociální deviace, teorie subkultur a postsubkultur. Zároveň se práce ohlíží i do minulosti, před rok 1989, kdy byla alternativní kultura jasně vymezeným fenoménem stojícím mimo hlavní kulturní proud a byla zároveň kulturou protizákonnou. Skrze analýzu některých událostí a kauz z nedávné minulosti, nachází jak rozdíly mezi alternativní kulturou a postojem k ní před rokem 1989, tak i jisté důležité paralely se současnou situací alternativní kultury. V další části se práce zabývá současnou kulturní politikou v ČR. Stručně ji popisuje a nastiňuje současnou situaci i možné prostory pro inovace v souvislosti s alternativní kulturou. V poslední fázi se práce zabývá novým fenoménem tzv. kreativních průmyslů a jejich vztahem ke kulturní politice a alternativní kultuře. S pomocí metod veřejné politiky jako jsou analýza aktérů a událostí, veřejně politického cyklu a analýzy vztahu trh-stát-kulturní politika a alternativní kultura, je nově zpracováno téma, které dosud nebylo takto komplexně zmapované. Přínos práce tak může být nejen na poli veřejné politiky, ale i jiných humanitních oborů. Alternativní kultura je vnímána jako důležitý indikátor demokracie a tak hlavním mottem a linií při zpracování je teze „pokud dochází k perzekuci alternativní kultury ve společnosti, dochází zároveň také k zásadnímu ohrožování demokracie“.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The thesis briefly describes the phenomenon of alternative culture in public policy. The first part seeks to define what it means alternative culture and builds on the findings mainly from sociology and cultural studies. Very useful are then specific theory of social deviance, the theory of subcultures and postsubcultures. At the same time, the paper looks into the past, before 1989, when the alternative culture phenomenon was clearly defined, standing outside the mainstream culture and the alternative culture was also illegal. Through analysis of some events and political cases from the recent past, there could be seen both differences between alternative culture and an attitude to it before 1989, but also some important parallels with the current situation of alternative culture. In the next part the paper deals with the contemporary cultural politics in the country. Briefly, it describes and outlines the current situation and possible areas for innovation in the context of alternative culture. In the last phase thesis deals with the new phenomenon called creative industries and its relationship to cultural politics and alternative culture. Using methods from public policy like analysis of actors and events, public policy cycle and analysis of market-state, cultural politics and alternative culture, there is a newly created topic that has not been yet so comprehensively mapped . The contribution of the work can not be only in the field of public policy, but also in other disciplines of social science. Alternative culture is perceived as an important indicator of democracy and the motto and the main processing line is a proposition "if there is persecution of alternative culture in society, there is also a major threat to the democracy."
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK