Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Operace s cennými papíry a jejich právní úprava
Název práce v češtině: Operace s cennými papíry a jejich právní úprava
Název v anglickém jazyce: Transaction with securities and their legal regulation
Klíčová slova: cenný papír, investiční bankovnictví, investiční služby, kapitálový trh
Klíčová slova anglicky: security, investment banking, investment services, capital market
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra finančního práva a finanční vědy (22-KFP)
Vedoucí / školitel: JUDr. Petr Kotáb, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 24.02.2011
Datum zadání: 24.02.2011
Datum potvrzení stud. oddělením: 22.05.2012
Datum a čas obhajoby: 21.05.2012 12:00
Místo konání obhajoby: 322
Datum odevzdání elektronické podoby:30.03.2012
Datum proběhlé obhajoby: 21.05.2012
Oponenti: Ing. JUDr. Karel Dřevínek, LL.M., Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Cílem mé diplomové práce je prostřednictvím analýzy příslušné právní úpravy, jejího doktrinálního výkladu, doplněné některými praktickými závěry vyplývajícími z relevantní judikatury a stanovisek regulatorních orgánů vymezit oblast investičního bankovnictví a poukázat na její specifika z pohledu českých reálií při provádění operací s cennými papíry.
Práce je rozdělena na tři samostatné části. První část se snaží teoreticky uchopit základní pojmy, které jsou užívány v dalším textu. Vymezením pojmu a povahy samotného cenného papíru je nezbytné pro jeho pozdější využití v rámci operací, které s takovými cennými papíry investiční banky provádí. Druhy těchto operací jsou určeny různými investičními službami, které determinují rozsah podnikatelské působnosti investičních bank. České regulatorní prostředí se kromě těchto investičních služeb věnuje také postavení investičních bank, přičemž z hlediska různých modelů jejich fungování mohou vznikat určité terminologické otázky, proč některé investiční banky nejsou bankou v právním slova smyslu.
Výše uvedené poskytuje základ pro druhou část mé práce, ve které jsou analyzovány samotné operace s cennými papíry, které standardně investiční banky v České republice prováději. Tyto operace jsou provázány a bývají poskytovány často v určitých kombinacích společně. Nicméně, pro lepší přehlednost jsou členěny do pěti samostatných kapitol. První kapitola se věnuje operacím emisním, které jsou primární, tj. bez nichž by nebyly možné operace další. Další kapitola se věnuje operacím obstaravatelským, vykonávaným zejména na základě komisionářského vztahu, přičemž z klientského hlediska půjde zřejmě o operace nejčastější. V následující kapitole se pozornost obrací k operacím depotním, které jsou diskutovány z hlediska různých smluvních typů, které česká legislativa nabízí. Náplní posledních dvou kapitol jsou operace související s obhospodařováváním majetku, resp. operace převodní. U převodních operací jsou diskutovány nejen klasické převody, ale také specifika související s darováním cenných papírů a jejich půjčováním v rámci tzv. krátkých prodejů.
Závěrečná část mé práce je věnována rozboru určitých změn v právní úpravě cenných papírů de lege ferenda, společně s určitými implikacemi, které mohou pro investiční banky nastat s ohledem na platnou, ale zatím neúčinnou rekodifikaci soukromého práva.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The aim of my thesis is to define the area of investment banking and point out its specifics in terms of Czech life and institutions in carrying out securities transactions by way of analyzing relevant legislation, its doctrinal interpretation, supplemented by some practical conclusions drawn from relevant case law and opinions of regulatory bodies.
The thesis is divided into three separate parts. The first part tries to grasp theoretical concepts used in the title of this work. The definition and nature of security is essential for its later usage in terms of operations which are performed with such securities by investment banks. Types of such operations are defined by various investment services which determine the extent of investment banks’ scope of business. In addition to those investment services, the Czech regulatory environment also addresses the status of investment banks whose different models (in terms of their functioning) can lead to terminological questions of why some investment banks are not a bank in a legal sense.
The above provides a basis for the second part of my thesis, which is concerned with an analysis of respective securities operations that are usually carried out by investment banks operating in the Czech Republic. These operations are linked together and are often provided in certain combinations together. However, for better clarity, they are divided into five separate chapters. The first chapter deals with issuing operations, being the primary ones, as no other, follow-up operations would be possible without them. Another chapter is devoted to brokerage operations which are predominantly carried out by way of commission agent’s agreement; from clients’ perspective, these are likely the most common operations. In the next chapter, attention shifts to depot operations which are discussed in terms of different contractual types offered by the Czech legislation. The content of the last two chapters is related to asset management and transfer operations, respectively. Transfer operations are discussed not only in light of classic transfers, but also in terms of specifics related to the donation of securities and their lending within so-called short-selling transactions.
The final part of my work is devoted to the analysis of certain changes in the regulation of securities de lege ferenda, together with some implications that may arise for investment banks with regard to valid, however not yet effective recodification of private law.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK