Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Strahovští katecheté 19. století
Název práce v češtině: Strahovští katecheté 19. století
Název v anglickém jazyce: Catechists at Strahov in the 19th Century
Klíčová slova: Premonstráti; historie vzdělávání; 19. století; náboženská výchova; pastorální teologie
Klíčová slova anglicky: Premonstratensians; History of Education; 19th century; Religious Education; Pastoral Theology
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra pastorálních oborů a právních věd (do 2023) (26-KPAO)
Vedoucí / školitel: doc. ThLic. Ing. Aleš Opatrný, Th.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 09.11.2010
Datum zadání: 09.11.2010
Datum a čas obhajoby: 26.09.2013 10:40
Datum odevzdání elektronické podoby:24.07.2013
Datum odevzdání tištěné podoby:27.05.2013
Datum proběhlé obhajoby: 26.09.2013
Oponenti: Ing. Alois Křišťan, Th.D.
  Mgr. Ladislav Beneš, Dr.
 
 
Konzultanti: doc. Dr. Ludvík Dřímal, Th.D.
Předběžná náplň práce
Problematika katecheze a pastorace obecně na našem území v 19. století je zajímavou a rozsáhlou kapitolou v historii života české církve. Tento okruh otázek je neoddělitelně spjat i s životem řeholních řádů působících na českém území. Tato specifická studie přispívá nejen k poznání dějin jednoho konkrétního řádu na našem území v 19. století a jeho působení v rámci pastorační a katechetické činnosti, jež v oné době probíhala, ale i k rozkrytí způsobů, metod a cílů pastorace a katecheze, jejich teoretických základů u Aegidia Chládka, J. Zeidlera, Z. Starého, F. X. Blandy a A. Skočdopoleho a následně i praktických aplikací, jak je lze sledovat na konkrétních příkladech ve školách i farnostech, v nichž premonstráti působili.
Jedním z cílů práce bylo zasazení vlastního tématu do širšího kontextu. V úvodu byla podána charakteristika vývoje oborů katechetiky a pastorální teologie v 19. století na půdorysu, který je vymezen jednotlivými významnými dobovými příručkami či působením výrazných osobností. Dále byl charakterizován premonstrátský řád a zhodnoceno jeho katechetické a pastorační působení v průběhu celých řádových dějin, zvlášť bylo přihlédnuto k dobové praxi duchovního života českých premonstrátů, jež se promítal i do praktické pastorace.
Těžiště této práce tedy spočívá v charakteristice jednotlivých typů katechetického, potažmo pastoračního působení strahovských premonstrátů, a to ve všech formách, jež se díky práci s prameny podařilo rozkrýt. Premonstráti působili jednak ve školství jako katecheté i učitelé dalších předmětů, a to jak na nižších, tak i na vyšších stupních škol. V rámci nižšího stupně školství působili premonstráti převážně jako katecheté a rovněž často v rámci patronátu pečovali o nižší školy ve svých farnostech. Práce zmiňuje též působení premonstrátů ve speciálních školách. V rámci vyššího školství premonstráti vystupovali jednak jako zřizovatelé vyšších škol, práce proto charakterizuje z různých hledisek tyto jednotlivé ústavy, jednak jako učitelé a katecheté vyšších škol jiných zřizovatelů. Pozornost je proto věnována i tomuto segmentu jejich působnosti. Práce pojímá premonstrátské školství z širšího kontextu školství zkoumaného období, proto podává stručně charakteristiku organizace systému škol a vzdělávání z obecného hlediska, která je doplněna specifickou problematikou náboženské výuky a výchovy. V rámci tohoto tématu se práce zabývá jak právním zakotvením tohoto předmětu, tak i výkladem o vlastní výuce náboženství, zejména s přihlédnutím k obsahům a metodám výuky, a dále o realizaci náboženské výchovy, zejména s přihlédnutím k jejímu výchovnému cíli, tedy osvojení si náboženské praxe.
Katechetické působení strahovských premonstrátů se přirozeně neomezovalo na školy, ale lze je sledovat i v rámci farní pastorace, kde bylo nejběžněji realizováno ve formě homiletického působení jednotlivých duchovních, a rovněž se objevovalo v rámci příprav na přijetí svátostí. Zvláštním typem pastorace, do jehož rámce katecheze často patřila, byla rovněž pastorace specifických skupin, jež v 19. století reprezentují zejména bratrstva.
Závěrečná část nabízí tři medailony významných strahovských osobností, jež se zasloužily o strahovskou katechezi a pastoraci spíše v širším kontextu.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The issue of catechesis and pastoral care in our country in the 19th century in general is an interesting and extensive chapter in the history of the Church in Bohemia. This set of issues is closely connected with the life of religious orders operating on the Czech territory. This specific study contributes not only to the knowledge of the history of a particular order in our country in the 19th century and its activities in the field of catechesis and pastoral care in that particular period of time, but also to tracking of ways, methods and goals of catechesis and pastoral care, their theoretical basis in the works of Aegidius Chládek, J. Zeidler, Z. Starý, F.X. Blanda and A. Skočdopole and, consequently, their practical application, as it can be monitored on specific examples in schools and parishes in which Premonstratensians worked.
One of the objectives of this work was to position the topics in a broader context. The introduction gives the characteristics of the development in the field of catechetics and pastoral theology in the 19th century based on the shape defined by relevant directories of that period as well as on activities of significant individuals. Furthermore, it gives the characteristics of the Premonstratensian order and evaluates its catechetical and pastoral activities during the entire history of the order, particularly with respect to the contemporary practice of spiritual life of Czech Premonstratensians, which is also reflected in praxis of the pastoral work.
The focus of this work consists in the characteristics of different types of catechetical and pastoral activities of Premonstratensiens from the Strahov monastery, in all forms discovered as a result of the work with source materials. Premonstratensians were active within the education system as catechists or teachers of other subjects both at the lower, and at the higher school levels. At the lower level their activity as catechist was prevailing; they also often took care about schools at lower levels in their parishes providing patronage to them. This work also describes their activities in specialized schools. At the higher level of education, the Premonstratensians often acted both as founders of colleges – therefore, this work undertakes to characterize various aspects of these institutes -, and as teachers and catechists of high schools kept by other authorities. This work conceives the Premonstratensian education activities in a broader context of the particular period, and so it gives a brief characteristic of organization of schools and education in general terms, and supplements it with specific issues of religious education. Within this topics, this work deals with both legal aspects of the subject, and explanation on religious teaching itself, especially with regard to the content and methods of teaching, and, furthermore, with implementation of religious education, in particular, with regard to its educational goals, thus acquiring of religious practice.
Catechetical activities of Premonstratensians from Strahov was not limited to schools, but it can be traced up in pastoral care in parishes; here the most common way of implementation was homiletic activity of individual priests; it also appears in preparation of individuals for sacraments. A special type of pastoral care (a part of which catechesis often used to be) was pastoral works of specific groups, in the 19th century represented namely by fraternities.
The final section of this work presents three medallions of important Strahov personalities who contributed to catechesis and pastoral work in a broader context.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK