Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Právní úprava zdaňování sportovců
Název práce v češtině: Právní úprava zdaňování sportovců
Název v anglickém jazyce: Legal regulation of taxation of sportsmen
Klíčová slova: Daně, sportovci
Klíčová slova anglicky: Taxes, sportsmen
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra finančního práva a finanční vědy (22-KFP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Hana Marková, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 11.01.2011
Datum zadání: 11.01.2011
Datum potvrzení stud. oddělením: 29.01.2013
Datum a čas obhajoby: 28.01.2013 13:00
Místo konání obhajoby: 306
Datum odevzdání elektronické podoby:06.12.2012
Datum proběhlé obhajoby: 28.01.2013
Oponenti: doc. JUDr. Michael Kohajda, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Cílem mé práce je analyzovat právní úpravu zdaňování sportovců. Důvodem k tomu je fakt, že sport v naší době není pouze volnočasovou aktivitou, ale může být i velice významným zdrojem příjmů sportovců, sportovních organizací a dalších subjektů, které jsou povinny platit daně.
Sám mám navíc ke sportu a sportovnímu prostředí velice blízký vztah, takže je pouze logické, že jsem využil možnosti spojení sportovní tematiky a předmětu mého studia, kterým je samozřejmě právo.
Práce je složena ze sedmi kapitol, přičemž každá z nich se zabývá různými daňově právními aspekty, stejně jako aspekty sportovního prostředí.
První kapitola je úvodní a definuje základní pojmy, jež se v práci vyskytují. Jsou to například pojmy sportovec, sport, sportovní organizace. Také obsahuje podkapitoly, které se věnují historii, právní formě činnosti sportovců (hledisko profesionálních sportovců v individuálních sportech a kolektivních) a srovnání této problematiky s ostatními evropskými státy a Evropskou unií.
Druhá kapitola analyzuje klíčový rozsudek českého Nejvyššího správního soudu o právní formě činnosti sportovců. Z něho vyplývá, že profesionální sportovci v kolektivních sportech mohou působit kromě zaměstnaneckého poměru i jako osoby samostatně výdělečně činné.
Třetí kapitola je rozčleněna do čtyř částí a nabízí pohled na zdaňování sportovců. První část popisuje a vysvětluje daň z příjmů. Druhá část se věnuje dani z přidané hodnoty. Třetí část dani silniční a čtvrtá část srovnává daň darovací a sponzorování.
Čtvrtá kapitola pojednává o složité problematice zdaňování cen ze sportovních soutěží. Tato kapitola se skládá ze dvou částí. Ta první vysvětluje situaci, kdy se sportovní soutěž koná v České republice a porovnává rozdíly mezi tím, když má cena ze sportovní soutěže hodnotu do 10 000 Kč a když má hodnotu vyšší. Druhá část řeší, jak postupovat v případě, že se sportovní soutěž koná v zahraničí.
Kapitola pátá se soustředí na zdaňování rozhodčích a vypořádává se, se stejnými otázkami jako kapitola třetí v případě zdaňování sportovců.
Šestá kapitola zkoumá mezinárodní zdanění, obzvláště pak problematiku dvojího zdanění. Tato oblast je v dnešní době velice důležitá, jelikož velký počet sportovců působí v jiné zemi, než v té kde mají trvalé bydliště.
Sedmá kapitola poskytuje náhled na problémy, které způsobují daňové ráje. Značné množství sportovců se snaží převést své trvalé bydliště do zemí označovaných za daňové ráje, aby se vyhnuli zdanění svých příjmů. Osobně shledávám tento postup jako nezodpovědný ve vztahu k jejich skutečným zemím původu.
Závěry z jednotlivých problémů jsou uváděny průběžně v příslušných kapitolách. Také v závěru mé práce je poukázáno na problémy a jejich řešení. Musím však poznamenat, že zdaňování sportovců je poměrně novou částí finančního práva, což vede k tomu, že jde o relativně komplikovanou oblast. Je upravena v příliš mnoha různých zákonech, jejichž ustanovení se poté vzájemně střetávají. To je také důvodem, proč navrhuji přijetí nového zákona, řešícího tuto problematiku. Případný „zákon o sportu a sportovcích“ by měl komplexně upravovat tuto oblast a problémy, které při činnosti sportovců vyvstávají.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The purpose of my thesis is to analyse tax legislation for sportsmen. The reason for my research is that sport in our era is not only leisure time activity, but also can be very significant source of income for athletes, sport institutions and other subjects, that must pay taxes.
I have also very close relationship to sport, and sports enviroment, so it is consequent, that I choose to connect sport, and subject of my study, wich is law of course.
The thesis is composed of seven chapters, each of them dealing with different aspects of tax legislation and sports enviroment.
Chapter One is introductory and defines basic terminology used in the thesis, such as sportsman, sport, sports associations. It also contains subchapters wich deals with history, legal form of activity of athletes (point of view on professional athletes in individual sports and collective sports), and the comparison of this problematics with other european countries, and European Union.
Chapter Two analyzes critical judgment of czech Supreme administration law court about legal form of activity of athletes. It concludes with suggestion, that professional athletes in collective sports could be besides employees also self-employed persons.
Chapter Three is subdivided into four parts and provides an outline of taxation of athletes. Part one describes and explains income tax. Part two describes and explains value added tax. Part three describes and explains road tax and part four compares tax of gift and sponsoring.
Chapter Four explores complicated issues of taxation of prize from sport competitions. The chapter consists of two parts. Part one explains situation when sport competition take place in Czech republic and looks at difference between prize value above and below 10 000 czech crowns. Part two explains how to deal with taxation of prize from sport competitions when it take place in foreign countries.
Chapter Five focuses on taxation of referees and analyzes same issues, like Chapter Three did for athletes.
Chapter Six investigate international taxation especially international double taxation. This topic is very important in these days, because many athletes are employed in different countries, than where they are from.
Chapter Seven provides look at problems associated with tax heaven countries. Many athletes tries to move their place of permanent residence in these countries in order to avoid taxation of their income. I find it really irresponsible in relation to their genuine country.
Conclusions are drawn thru whole thesis and particular parts. Also there are conclusions in closing part of thesis. I must point out, that taxation legislation athletes is relatively new part of financial law, wich leads to fact, that it is relatively complicated. It is divided into too many laws wich very often compete against themselves. That is the reason why I suggest that new legislation should be passed. This potential „sport and sportsmen act“ should completely cover whole issues, wich are occurring with activity of sportsmen.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK