Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Metody investování soukromého kapitálu v mezinárodním právu soukromém
Název práce v češtině: Metody investování soukromého kapitálu v mezinárodním právu soukromém
Název v anglickém jazyce: Methods of Investment in International Private Law
Klíčová slova: off-shore, holding, daně, regulace, mezinárodní právo soukromé, rekodifikace
Klíčová slova anglicky: off-shore, holding, tax, regulatory, international private law, recodification
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra obchodního práva (22-KOBCHP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Monika Pauknerová, CSc., DSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 05.01.2011
Datum zadání: 05.01.2011
Datum a čas obhajoby: 10.12.2013 00:00
Místo konání obhajoby: 117/1.patro PF UK
Datum odevzdání elektronické podoby:21.10.2013
Datum proběhlé obhajoby: 10.12.2013
Oponenti: prof. JUDr. Vladimír Balaš, CSc.
  doc. JUDr. Ing. Bohumil Poláček, MBA, LL.M., Ph.D.
 
 
Předběžná náplň práce
Disertační práce je rozdělená na 9 tematicky souvisejících kapitol.
První kapitola, týkající se důvodů mezinárodního plánování podnikání, poskytuje stručný nástin motivací, které vedou k rozšíření podnikatelských aktivit za hranice České republiky. Bylo zjištěno, že takovými motivacemi jsou zejména (i) různorodost právních řádů, poskytujících nové právní instituty a odlišnost v úpravě důležitých podnikatelských vztahů (např. v otázce osobnostních práv autora právnické osoby), (ii) odlišnost regulatorních požadavků v různých zemích, týkajících se stejné činnosti (např. provoz fondu kolektivního investování) a (iii) rozdílná výše daňové zátěže.
Druhá kapitola vypočítává jednotlivé nejdůležitější prameny práva, které se na popisovanou problematiku uplatní. Důraz je kladen na vnitrostátní prameny, právo Evropské unie a mezinárodní smlouvy. Na tyto prameny práva pak odkazuje výklad v dalších kapitolách disertační práce.
Třetí kapitola upozorňuje na některá rizika mezinárodního plánování podnikání. Navazuje tak obsahově na první kapitolu, týkající se motivů, pro které podnikatelské subjekty rozšiřují své podnikání za hranice ČR. Bylo zjištěno, že hlavními riziky může být dopuštění se obcházení regulace vztahující se na podnikání v ČR, a to pro případ, kdy zahraniční společnost podniká na území ČR. V souvislosti s daňovou optimalizací může být také podnikatel obviněn z páchání daňových trestních činů. Podnikatel by také neměl zapomínat na právní předpisy zahraničních států, v nichž působí. Z tohoto důvodu je doporučeno mít ve všech státech působení podnikatele odpovídající právní zastoupení.
Kromě právních rizik zmiňuje disertační práce ve čtvrté kapitole také rizika ekonomická. A to konkrétně systematické riziko státu sídla holdingu (např. riziko státního bankrotu, aktuální v posledních měsících u Kypru) a rizika personálního – každou společnost musí někdo řídit a na zahraniční holdingy se poměrně často najímají místní manažéři. Riziko podvodu ze strany těchto manažerů je nezanedbatelné. Dá se však eliminovat pouze obtížně. Jedním ze způsobů je uzavírání příslušných smluv s manažery. Ukázka takových smluv a prohlášení tvoří také přílohy č. 1 a 2 této disertační práce.
Další, pátá kapitola, popisuje typické transakce prováděné v mezinárodně uzpůsobeném koncernu. Tato kapitola se týká zejména způsobů financování jednotlivých společností a jejích projektů, a to s důrazem bankovní financování a dluhopisy. U dluhopisů je pak věnována jedna kapitola otázkám mezinárodního práva soukromého ve věci dluhopisových plateb, je zejména vysvětlen tok peněz přes clearingového agenta, otázky okamžiku změny vlastnictví k peněžním prostředkům a s tím související otázky rozhodného práva a jurisdikce soudů. Pátá kapitola dále pokračuje stručným popisem akvizičních struktur a analýzou tzv. postupu Whitewash, který bývá v mezinárodních transakcích používán pro obcházení zákazu finanční asistence.
Šestá a sedmá kapitola popisuje daňovou zátěž v ČR, Kypru, Sejšelech, Mauritiu a v dalších jurisdikcích.
V souvislosti s mezinárodním podnikáním je také vhodné myslet na obranu majetku. Té se věnuje kapitola č. 8. Celkově bylo analyzováno 9 právních řádů, přičemž takřka ve všech existují velmi srovnatelné podmínky výkonu zahraničního soudního rozhodnutí s úpravou v ČR. Byla však identifikovaná jedna podstatná výjimka – zahraniční soudní rozhodnutí nejsou uznávaná ani vykonatelná v Lichtenštejnsku. V Lichtenštejnsku je tak nutné vždy provést nové soudní řízení, kde dochází k dokazování v meritu věci. Lichtenštejnsko je tak ideální jurisdikcí kam lze případně umisťovat majetek, který by měl být chráněn proti útokům nekalé podnikatelské konkurence kdekoliv na světě.
Na závěr disertační práce je v kapitole č. 10 poskytnut přehled týkající se rekodifikace soukromého práva v ČR, plánovaného na rok 2014.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Dissertation thesis is structured into 9 content related sections.
First section deals with reasons why entrepreneurs use international holdings and extend their activities outside the borders of the Czech Republic. It was found that those reasons are mainly: (i) distinctions in the legal systems giving the possibility to use new legal institutes and diverse rules in the business processes (e.g., questions of licenses held by legal entities), (ii) different regulatory issues in another countries relating to the same actions (e.g., administration of collective investment funds) and (iii) differences in the tax burdens.
Second section describes the main legal sources applicable for the analyzed issues. Accent is given to the national laws of the Czech Republic, law of the European Union and international treaties. References to those legal norms are given through the text of the dissertation thesis.
Third section summarizes some of the risks relating to use of international holding companies. Thus this section continues with commentaries given in the first section dealing with motives which push the entrepreneurs to step over the country’s borders. It was found that the main risks could be circumventing the laws of the Czech republic by the company carrying the business therein. In connection with the tax optimization, the entrepreneur could also be found guilty in breaching the criminal taxation laws. The businessmen also could not forgive adherence to the foreign laws in all countries of their interest. Therefore, it is advisable to use local advisory services.
Apart from legal risks, fourth section points out some economic risks to be mitigated. To be specific, systematic risk of country of the seat of the holding company is mentioned (e.g., bankruptcy of the state, currently being a topic in Cyprus) and personal risk - relating to the foreign managers leading the company abroad. The risk of fraud is indispensable. However, it could be eliminated not without difficulties. One of the methods is to conclude reasonable agreements with those managers. Some of those legal agreements and deeds are attached as Annex 1 and 2 of this dissertation thesis.
Fifth section describes typical transactions in the group of companies relating to financing by banks and bods issuance. This section describes mainly methods of financing of the companies by the bank loans and bonds issuance. In connection with the bonds, description of some questions of the international private law is provided, amongst others, flow of funds through the clearing agent is described, as well as timing of the change of ownership and connected questions of the court’s jurisdiction. Fifth section also briefly analyzes acquisition structures and whitewash procedure which is used in international transactions to get over the financial assistance prohibition.
Sixth and seventh sections describe tax burdens in the Czech Republic, Cyprus, Seychelles, Mauritius and number of other countries.
In connection with the business in the international context, one should think also to the defenses applicable to protect its assets. These questions are being dealt with in the section 8 of the dissertation thesis. Analysis of the jurisdictions in nine countries has been made as to the recognition and enforcement of foreign judicial decisions. Majority of the analyzed jurisdictions have similar rules of recognition and enforcement as the Czech Republic. There is one significant exception – Liechtenstein. This is the country which does not recognize or enforce foreign judicial decisions – all enforcement shall go through renewed judicial revision of the Liechtenstein’s courts, including review of the merits of the case. Therefore, Liechtenstein is ideal as the jurisdiction for protection of assets against attacks of the business rivals throughout the all world.
The dissertation thesis is concluded by section 10 describing the civil law applicable after the so called recodification planned in the Czech republic in the year 2014.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK