Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vizuální reprezentace Afriky v časopise Týden a Reflex
Název práce v češtině: Vizuální reprezentace Afriky v časopise Týden a Reflex
Název v anglickém jazyce: Visual representation of Africa in Magazine Tyden and Rexlex
Klíčová slova: Média, fotografie, reprezentace, stereotyp, vizuální reprezentace Afriky, obsahová analýza
Klíčová slova anglicky: Media, photograph, representation, stereotyp, visual representation of Africa, content analysis
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra žurnalistiky (23-KZ)
Vedoucí / školitel: doc. Mgr. MgA. Filip Láb, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 22.12.2010
Datum zadání: 22.12.2010
Datum a čas obhajoby: 17.06.2011 00:00
Místo konání obhajoby: FSV UK Praha 1
Datum odevzdání elektronické podoby:20.05.2011
Datum proběhlé obhajoby: 17.06.2011
Oponenti: PhDr. Vlastimil Nečas, Ph.D.
 
 
 
Seznam odborné literatury
Základní literatura:
Gedlu, M. Subsaharská Afrika. Problémy demokracie, nacionalismu a mezinárodních vztahů. Praha: Ústav mezinárodních vztahů, 1998. Politologická studie poskytující základní znalosti o politických procesech a trendech odehrávajících se v subsaharské Africe.

Hall, S. (ed). Representation: Cultural Representations and Signifying Practices. London : Open University Press, 2003. Stuart Hall se v kapitole The work of Representation popisuje tři teorie reprezentace reality a rozebírá spojitost mezi reprezentací, lingvistikou a sémiotikou.

Hendl, J. Kvalitativní výzkum. Praha: Portál, 2008. Standardní učebnice kvalitativní metody výzkumu. Popisuje kvalitativní metody sběru dat, jejich kódování, vyhodnocování a jejich interpretaci.

Liščák, V. – Fojtík P. Státy a území světa. Praha: Libri, 1996.Abecedně řazená hesla zahrnující všechny nezávislé státy světa a závislá území. Historie a současnost států a území různého typu státního zřízení včetně jejich geografické charakteristiky.

Lutz, Catherine A., Collins, Jane L. Reading National Geographic. Chicago: University of Chicago Press, 1993. Autorky v publikaci ukazují, jak fotografové a editoři časopisu National Geographic vybírají obrazy a text, které reprezentují třetí svět. Na přibližně 600 fotografiích zkoumají otázku rasy, pohlaví, pokroku či modernity prostřednictvím analýzy barvy, držení těla, rámování, hledisek používaných k zastupování nezápadní civilizace.

Pickering, M. Stereotyping: The Politics of Representation, New York: Palgrave Macmillan 2001.Publikace pojednávající o stereotypizaci a stereotypech. Autor se zabývá otázkou nacionalismu, národní identity, pohlaví, rasismu, kulturní identity, kolonialismu a imperialismu.

Rose, G. Visual methodologies. An introduction to the interpretation of visual materials. London: Sage, 2007. Úvod do studia a interpretace vizuální kultury. Jednotlivé kapitoly podrobně hodnotí jednotlivé vizuální metody a jejich silné a slabé stránky.

Schulz, W.; Hagen, L.; Scherer, H.; Reifová, I. Analýza obsahu mediálních sdělení. Praha: Karolinum, 1998.Úvod do problematiky vztahu médií a veřejné sféry. Publikace ukazuje způsoby kvantitativního rozboru masově mediovaných sdělení a vyhodnocování zpravodajství.

Sztompka, P. Vizuální sociologie. Fotografie jako výzkumná metoda. Praha: Slon, 2007. Pojednává o fotografii jako doplňku sociologických metod, fotografickém obrazu jako předmětu interpretace a o teoretických inspiracích vizuální sociologie. Využití analýzy existujících fotografií i samostatného fotografování badatele jako výzkumných metod doplňujících tradiční sociologické metody.

Trampota, T. Zpravodajství. Praha: Portál, 2006.Zpravodajství jako sociální fenomén. Publikace seznamuje s faktory, které se podílejí na transformování událostí do zpráv, popisuje vliv zpravodajství na společnost a zahrnujíce kapitolu o reprezentaci a stereotypech.

Diplomové práce k tématu (seznam bakalářských, magisterských a doktorských prací, které byly k tématu obhájeny na UK, případně dalších oborově blízkých fakultách či vysokých školách za posledních pět let):

Bartůňková, Tereza. Diplomová práce Reprezentace Vietnamců v českém tisku. FSV UK. 2009.

Šmausová, Veronika. Bakalářská práce Obrazové pokrytí tsunami z roku 2004 ve vybraných českých tištěných médiích - etické normy pro obrazové materiály. FSV UK. 2009.
Předběžná náplň práce
Základní charakteristika tématu a předpokládaný cíl práce:
Práce se bude zabývat vizuální reprezentací reality rozvojových zemí, konkrétně afrického kontinentu. Afrika, na nerosty nejbohatší, ale přesto ekonomicky nejzaostalejší a nejméně stabilní kontinent světa, se na stránkách českého tisku neobjevuje příliš často, přestože čtenáři o informace z dění na tomto kontinentu projevují zájem. Zajímat mě budou zejména obrazové materiály (fotografie) s africkou tematikou, které vzbuzují emoce, přitahují pozornost čtenáře a mnohdy ovlivní rozhodnutí, zda se začte do textu. Žijeme v době intenzivního působení vizuálních vjemů na člověka a právě fotografie je médium schopné informovat a zároveň emotivně přibližovat každodennost afrického kontinentu. Rozhodla jsem se proto pro vizuální analýzu tohoto tématu. Podnětem pro volbu tématu byly rozhovory s fotografy zaměřujícími se ve své práci na africký kontinent.Práce si klade za cíl zjistit, jakým způsobem prezentuje časopis Týden a Reflex dění v Africe. Předmětem analýzy budou fotografie Afriky a Afričanů na stránkách Týdne a Reflexu. Tato vizuální analýza se bude snažit ukázat, zda existují ustálené způsoby reprezentace Afriky, a zachytit případné vizuální stereotypy. Ve své práci budu také sledovat, zda ve zkoumaném období od roku 2005 do roku 2009 došlo k proměně zpracování tohoto tématu a jak velký prostor je fotografiím s africkou tematikou na stránkách týdeníků věnován.

Předpokládaná struktura práce:
Úvod:
1. Geografické členění Afriky
2. Fotografický obraz v dnešním světě
3. Problematika reprezentace rozvojových zemí v českém tisku
4. Týden a Reflex jako analyzované mediální produkty
Stať:
1. Metodika práce
2. Obraz Afriky v Týdnu od roku 2005 do roku 2009
3. Obraz Afriky v Reflexu od roku 2005 do roku 2009
Závěr:
1. Vyhodnocení analýzy a stereotypy spojené s Afrikou
2. Vyhodnocení posunu tématu Afriky v Týdnu a Reflexu

Vymezení zpracovávaného materiálu:
Časopis Týden a Reflex na základě analýzy pěti ročníků časopisů.
Vzorkem ke zkoumání je ročník 2005, 2006, 2007, 2008 a 2009 obou týdeníků.

Postup (technika) při zpracování materiálu:
Kvalitativní analýza; komparace    
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The diploma thesis deals with visual representation of developing countries, African continent. Africa is the richest continent in minerals, but economically backward and the most unstable continent in the world. Africa does not appear in Czech printed media very often although the readers are interested in this topic. This diploma thesis analyses the visual images (the photographs) with African themes. These photographs arouse emotions, attract the reader's attention and often influence the decision whether start reading the text. We live in the time that is intensively influenced by visual perception on human being and photography is the medium capable of emotively showing the everyday life in Africa. That is the reason why I decided to analyse visual images. I have also spoken with the photographers, who photograph African continent. I analyse the photographs of Africa and Africans, which appeared in magazines Týden and Reflex. Visual analysis will try to show whether there are fixed ways of representing Africa and capture any visual stereotypes. The thesis also examines whether the processing of this topic has changed during the reference period (from 2005 to 2009) and how much space both magazines provide to the photos with African themes.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK