Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Sledování antropometrických charakteristik u 7-letých dětí v závislosti na faktorech zevního prostředí (rodina, škola). Projekt WHO: Monitorování dětské obezity.
Název práce v češtině: Sledování antropometrických charakteristik u 7-letých dětí
v závislosti na faktorech zevního prostředí (rodina, škola).
Projekt WHO: Monitorování dětské obezity.
Název v anglickém jazyce: Monitoring of antropometric characteristics in 7-year children.
Relation to family and school environment .
WHO project: Monitoring of childhood obesity.
Klíčová slova: dětská obezita, prevalence nadváhy a obezity, BMI, osobní a rodinné faktory, školní faktory a obezita
Klíčová slova anglicky: childhood obesity, prevalence of overweight and obesity, BMI, personal and family factors,school factors and obesity
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra antropologie a genetiky člověka (31-110)
Vedoucí / školitel: prof. MUDr. Marie Kunešová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 15.12.2010
Datum zadání: 15.12.2010
Datum odevzdání elektronické podoby:22.08.2012
Datum proběhlé obhajoby: 10.09.2012
Oponenti: prof. MUDr. Jana Pařízková, DrSc.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Zadání diplomové práce vychází z výzkumné evropské studie Childhood Obesity Surveillance Initiative (COSI). Tato studie je vedena světovou zdravotnickou organizací (WHO Europe) a podílí se na ní vybrané evropské státy včetně České republiky. V České republice se na projektu podílí Endokrinologický ústav v Praze. Cílem této studie je sledovat souvislosti mezi výskytem obezity u dětí a mnoha faktory, které by obezitu mohly podporovat či naopak.
Obezita je závažné chronické metabolické onemocnění, které je v dětském věku rizikovým faktorem, vedoucím k rozvoji závažných metabolických onemocnění (dyslipidémie, diabetes mellitus 2.typu, arteriální hypertenze, ateroskleróza či metabolický syndrom), závažných poruch pohybového ústrojí, poruch funkce jater, poruch pohlavního vývoje (např. hypogonadismus, syndrom polycystických ovarií u dívek), v dospělosti se může uplatnit zvýšené riziko některých maligních nádorů. Proto je velmi důležité monitorovat výskyt obezity již v dětském věku, prozkoumat a určit faktory, které k obezitě vedou a posílit prevenci tohoto onemocnění.
V rámci diplomové práce se autorka seznámí s vyšetřováním dětských pacientů, a to včetně obézních, a bude se aktivně podílet na měření vybraného vzorku dětí. Bude vyhodnocovat data kohorty 2000 pacientů ve věku od 6,5 do 7,5 let věku získaná spoluprací s pediatry vybranými tak, aby se jednalo o reprezentativní vzorek dětí České republiky. Dále bude autorka pracovat s databázovými systémy a se statistickými programy Statgraphics a Statistica. S pomocí těchto programů provede statistickou analýzu zpracovaných dat.
Metody:
- antropometrické měření (váha, výška, obvod pasu, obvod boků)
- zpracování dotazníků – vyplnění informovaného souhlasu, vyplnění dotazníku o rodině ve spolupráci s rodiči, vyplnění dotazníků o škole se zástupcem školy a zadávání do databázového systému
- statistická analýza zpracovaných dat
Cílem práce je stanovit prevalenci nadváhy a obezity u sedmiletých dětí v roce 2010 a srovnat výsledky s předchozími lety. Dalším cílem je zjistit vztahy faktorů zevního prostředí, které byly zjištěny od rodičů dětí a zástupců škol, k měřeným antropometrickým údajům. Sledován bude vlivvelikosti místa bydliště a regionu, socioekonomických charakteristik rodiny, stravovacích zvyklostí a pohybové aktivity dítěte v rodině i ve škole na BMI. Očekáváme rozdíly výskytu obezity u dětí ve městě a na vesnici, vztah mezi rysy jídelního chování dítěte např. zda dítě snídá či nikoli, nabídky ve školních jídelních automatech či občerstvení a rozdíly spojené s fyzickou aktivitou dítěte ve škole a mimo ni. Předpokládáme zjištění závislostí spojených s vývojem obezity a nadváhy u dítěte . Výsledky studie z jednotlivých zemí budou porovnány a budou prezentovány a publikovány ve spolupráci s WHO Europe. Výzkum je podpořen z grantu IGA NS 9832-4.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The topics of this diploma thesis is based on European study : Childhood Obesity Surveillance Initiative (COSI). It is WHO Project focused on European states. In the Czech Republic is this project led by Institute of Endocrinology. The goal of this work is to monitor childhood obesity prevalence in relation to family and school environment.
Obesity in children is an important health problem, accelerating throughout the world with particular alarming trends in Europe. It causes a wide range of serious health and social consequences and increases the likelihood of morbidity in children and adults such as dyslipidaemia, hyperinsulimia, hypertension, type 2 diabetes, early atherosclerosis etc. Obesity is also strongly associated with orthopaedic problems and mental disorders. Therefore is very important to monitor obesity prevalence in childhood.
Author of this diploma thesis will measure selected child patients, process data (obtained in cooperation with Czech pediatricians) of more than 2000 patients (6.5 – 7.5–years old) and evaluate them. The next task is to work with database systems and statistical programmes ( Statgraphics and Statistica) and to perform statistical analyses.
Methods :
- anthropometric measurements (body weight, body height, waist circumference, hip circumference)
- completing qustionnaires (school record form, family´s record form, )
- entering data into the database system
- statistical analysis
The goal of the work is to determine the prevalence of overweight and obesity in 7-year children in the year 2010 and compare the results with previous years. Another goal is to find a relation of the anthropometric data to environmental factors - identified by parents of children and representatives of schools (socioeconomic characteristics, eating habits, physical activities etc.).
We expect differences in obesity prevalence in urban and rural, differences in relation to eating habits (eg. if children have breakfasts, school cantines, fruit supply etc.) and with physical activities.
Results of this study will be compared, presented and published with the other European countries in the cooperation with WHO Europe.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK