Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Sunningdaleská dohoda: Pokus o konsociační řešení problémů v Severním Irsku a příčiny jeho selhání
Název práce v češtině: Sunningdaleská dohoda: Pokus o konsociační řešení problémů v Severním Irsku a příčiny jeho selhání
Název v anglickém jazyce: Sunnigdale Agreement: Consociationalism as a solution of conflict in Northern Ireland and its failure
Klíčová slova: Sunningdaleská dohoda, konsociační demokracie, Severní Irsko, Arend Lijphart, řešení konfliktu
Klíčová slova anglicky: Sunningdale Agreement, consociational democracy, Northern Ireland, Arend Lijphart, conflict resolution
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra politologie (23-KP)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Blanka Říchová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 03.03.2011
Datum zadání: 12.05.2011
Datum a čas obhajoby: 18.06.2012 00:00
Místo konání obhajoby: IPS FSV UK, U Kříže 8, 158 00 Praha 5 - Jinonice
Datum odevzdání elektronické podoby:17.05.2012
Datum proběhlé obhajoby: 18.06.2012
Oponenti: Mgr. Eva Fínková, M.Pol.Sc.
 
 
 
Seznam odborné literatury
publikace:
JONES, Barry; KEATING, Michael. The European Union and the Regions. Oxford: Oxford Scholarship, 1995. ISBN 978-0-19-827999-0
LIJPHART, A.: Democracy in Plural Societies. A Comparative Exploration. New Haven, London: Yale University Press 1977.
KERR, Michael. Imposing power-sharing: conflict and coexistence in Northern Ireland and Lebanon. Dublin: Irish Academic Press 2006. ISBN 9780716533832
REYNOLDS, Andrew. The Architecture of Democracy: Constitutional Design, Conflict Management, and Democracy. Oxford: Oxford Scholarship, 2002. ISBN 978-0-19-924646-5
TAYLOR, R. (ed.): Consociational Theory. McGarry and O'Leary and the Northern Ireland conflict. New York: Routledge 2009. ISBN 978041542913

odborné články:
BARRY, Brian: Political Accommodation and Consociational Democracy, British Journal of Political Science. 1975, vol. 5, č. 4, s. 477-505.
BARŠA, P.: Národnostní konflikt a plurální identita. In: P. Barša, M. Strmiska, Národní stát a etnický konflikt. Politologická perspektiva. Brno: CDK 1999, s. 9-172.
BYRNE, Sean: Consociational and Civic Society Approaches to Peacebuilding in Northern Ireland, Journal of Peace Research, 2001, vol. 38, č. 3, 2001, s. 327–352
DUTTER, Lee E.:Northern Ireland and Theories of Ethnic Politics, Journal of Conflict Resolution. 1980, vol. 24,č. 4, s. 613-640.
EDWARDS, Aaron: Social Democracy and Partition: The British Labour Party and Northern Ireland, 1951-64, Journal of Contemporary History, 2007. Vol. 42, č. 4, s. 595-612.
McGARRY, John; O'LEARY, Brendan. Consociational Theory, Northern Ireland's Conflict, and its Agreement. Part 1: What Consociationalists Can Learn from Northern Ireland. Government & Opposition. 2006, Vol. 41, no. 1, p. 43-63.
McGARRY, John; O'LEARY, Brendan .Consociational Theory, Northern Ireland's Conflict, and its Agreement 2. What Critics of Consociation Can Learn from Northern Ireland. Government & Opposition. 2006, vol. 41, č. 2, s. 249-277.
McGARRY, John .‘Democracy’ in Northern Ireland: experiments in self–rule from the Protestant Ascendancy to the Good Friday Agreement. Nations & Nationalism. 2002, vol. 8, č. 4, s. 451-474.
McGRATTAN, Cillian: Learning from the past or laundering history Consociational narratives and state intervention in Northern Ireland, British Politics. 2010, vol. 5, č. 1, s. 92 – 113.
Předběžná náplň práce
1) Představení tématu
a. Cíl práce
Ve druhé polovině 60. let 20. stol. se v Severním Irsku znovu vyostřily spory mezi příznivci spojení s Irskem (převážně katolíky) a protestantskými unionisty. Pouliční potyčky brzy přerostly do konfliktu, který doprovázely teroristické útoky a stovky mrtvých na obou stranách. Britská vláda se rozhodla situaci řešit využitím principů konsociační teorie demokracie, která byla modelem vhodným pro hluboce rozdělené společnosti.
Snahy o řešení situace vyústily v podpis Sunningdaleské dohody, která částečně obnovila severoirské zákonodárné shromáždění a rozdělila pravomoci mezi katolíky a protestanty.
Cílem mé práce je popsat okolnosti vzniku Sunningdaleské dohody, její nejdůležitější ustanovení a jejich uvedení do praxe a nakonec i důvody, proč toto řešení zkrachovalo.
Toto téma jsme si zvolila, protože v sobě spojuje aplikaci politologické teorie do praxe na straně jedné a dějiny Británie na straně druhé, což jsou oblasti, které mě zajímají.

b. Dosavadní debata
Pokud jde o dosavadní zpracování tématu, je třeba odlišit dvě hlavní roviny – zpracování severoirského konfliktu jako takového a Severní Irsko v souvislosti s konsociační teorií. Vzhledem k tomu, že Sunningdaleská dohoda byla významným mezníkem v konfliktu a zároveň jasným pokusem o konsociační řešení, můžeme související literaturu nalézt v obou zmíněných skupinách.
Problematice Sunningdaleské dohody se věnují kapitoly v monografiích o severoirském konfliktu, odborné články; je možné na ni narazit i ve vysokoškolských pracích.

c. Použité koncepty a teorie
Zcela zásadním konceptem je pro mou práci teorie konsociační demokracie, se kterou přišel v 60. letech A. Lijphart. Jeho teorie byla ve své době převratnou, protože fungování demokratického státu bylo automaticky spojováno s kulturní homogenitou společnosti. Na příkladu malých evropských zemí Lijphart ukázal možnou alternativu westminsterského modelu vládnutí. Koncept konsociační demokracie je určen pro kulturně, nábožensky či jinak rozštěpené společnosti a stojí na několika základních principech, mezi něž patří proporcionalita, velké koalice, menšinové veto nebo jednání mezi jednotlivými částmi společnosti na úrovni elit. Tento koncept si rychle získal mnoho příznivců a odpůrců, stal se častým námětem odborných prací i možností, jak řešit problémy v různých konfliktních oblastech. Tento koncept využila vláda konzervativců při snaze řešit severoirský problém; ve své práci pak budu hledat příčiny toho, proč se tento pokus nezdařil.

d. Hlavní výzkumné otázky
V mé práci se budu věnovat dvěma zásadním výzkumným otázkám – zaprvé jak využívala Sunningdaleská dohoda principy konsociační demokracie pro uklidnění konfliktu a zadruhé co bylo příčinou jejího neúspěchu. Byl hlavním problémem postoj jednotlivých aktérů nebo k neúspěchu směřovalo už samotné nastavení dohody?


e. Metody
Hlavní část práce bude koncipovaná jako případová studie, která bude doplněna o kapitoly popisující teoretická a historická východiska. Případ je vymezen lety 1972 až 1974, tedy obdobím mezi přípravou smlouvy a jejím definitivním pádem.
Ve své práci mám v plánu pracovat zejména s odbornými články, publikacemi, ale i oficiálními dokumenty publikovanými tehdejší vládou; zajímavým pramenem mohou být i memoáry tehdejších politických představitelů znesvářených stran.
Operacionalizace bude v mém případě probíhat přibližně tímto způsobem – nejprve popíši základní principy fungování konsociační teorie a budu je srovnávat s reálnou situací v Severním Irsku. Tak zjistím, nakolik měla tato teorie šanci uspět a zda byla vhodně zvolená, zároveň bude možné upozornit na specifika jejího použití v tomto konkrétním případě (tj. polovina 70. let).
Poté přijde na řadu zkoumání postojů aktérů (unionisté, republikáni, Irové, Britové) a snaha popsat důvody, kvůli kterým tehdejší řešení podporovali nebo odmítali. Tímto způsobem tedy dojdu k závěru, co nejvíc „pomohlo“ krachu Sunningdaleské dohody.


2) Předpokládaná osnova práce

1) Úvod
2) Historická a teoretická východiska
a. Historická východiska
i. Od války za nezávislost po samostatné Irsko
ii. Situace v Severním Irsku do 60. let
iii. Počátky násilných konfliktů
b. Teoretická východiska
i. Teorie konsociační demokracie
3) Konsociační demokracie jako řešení problémů v Severním Irsku?
a. Předpoklady pro použití teorie v Severním Irsku
4) Sunningdaleská dohoda
a. Pozadí smlouvy
b. Nové instituce zavedené smlouvou
c. Reálné fungování
5) Příčiny selhání
a. Problémy konsociačního řešení
b. Postoje aktérů
c. Vnější vlivy
6) Závěr
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The Bachelor´s thesis „Sunningdale Agreement: Consociationalism as a solution of conflict in Northern Ireland and its failure“ examines the possibilities of using consociational model to solve the conflict in Northern Ireland in the 1970s. British government tried to solve long-lasting conflict among catholics and protestants by imposing the power-sharing government. The thesis examines how the conditions of consociational model defined by Arend Lijphart were fulfilled in Northern Ireland and if there was a opportunity to solve the conflict with the model. Moreover, the thesis analyses to what extent the failure was caused by consociational model itself.
The result is that conditions for consociational model are not favorable in Northern Ireland, but this does not necessarily mean failure. More important was the lack of the key element
of consociationalism, which is the belief that the system should be preserved shared among the elites.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK