Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Postavení věřitelů v insolvenčním řízení
Název práce v češtině: Postavení věřitelů v insolvenčním řízení
Název v anglickém jazyce: Position of creditors in insolvency proceedings
Klíčová slova: Insolvenční řízení, Věřitel
Klíčová slova anglicky: Insolvency proceedings, Creditor
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra občanského práva (22-KOP)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. František Zoulík, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 01.11.2010
Datum zadání: 01.11.2010
Datum potvrzení stud. oddělením: 24.09.2012
Datum a čas obhajoby: 24.09.2012 11:30
Místo konání obhajoby: v m.č.236
Datum odevzdání elektronické podoby:05.09.2012
Datum proběhlé obhajoby: 24.09.2012
Oponenti: doc. JUDr. Petr Smolík, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Tématem mé diplomové práce je postavení věřitelů v insolvenčním řízení podle zákona č. 182/2006 Sb. o úpadku a způsobech jeho řešení (Insolvenční zákon). Cílem této práce je podat ucelený výklad o právech a povinnostech věřitelů v insolvenčním řízení na pozadí vybraných institutů, které korespondují s názvy jednotlivých kapitol. Jedním ze záměrů je vystihnout posun v postavení věřitelů od předchozí úpravy obsažené v zákoně č. 328/1991Sb., o konkurzu a vyrovnání. Dále jsem zaměřil svou pozornost na některá z mého pohledu nejasná ustanovení IZ, která mohou způsobit aplikační čí výkladové problémy.
Práce je rozdělena do sedmi kapitol. První dvě části jsou věnovány obecnému uvedení do problematiky insolvenčního práva a stručnému historickému přehledu vývoje úpadkového práva v České Republice, včetně důvodů nahrazení předchozího zákona o konkurzu a vyrovnání novým insolvenčním zákonem. Zároveň přiblížím jednu z podmínek úpadku - pluralitu věřitelů. Kapitola 3 popisuje ve stručnosti základní nástroje věřitelů, kterými mohou uplatnit svůj vliv na insolvenční řízení a zároveň ovlivnit možnost uspokojení svých nároků. Ve 4. kapitole je zaměřena pozornost na pohledávky věřitele, jejich kategorizaci a způsob uplatnění v závislosti na jejich charakteru. Kapitola 5 se věnuje působnosti a pravomocím věřitelských orgánů, prostřednictvím kterých mohou věřitelé uplatňovat svůj vliv na řízení. Následuje 6. kapitola, ve které je rozebráno specifické postavení zajištěných věřitelů a jejich oprávnění, které jim zajišťuje dominantní postavení mezi ostatními věřiteli. V poslední kapitole 7 se zabývám znovuzavedením popěrného práva věřitelů do zákona a jeho současné podobě.
Ve své práci se snažím poukázat jak klady tak i na sporné otázky současné úpravy. Pokouším se k jednotlivým otázkám zaujímat vlastní stanoviska a hodnocení, a tam kde se to jeví vhodné tak i úvahy o možných optimálních řešeních de lege ferenda konkrétních situací.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The theme of my graduation thesis is “The Status of Bankruptcy Creditors in Insolvency Proceedings according to the Act No. 182/2006 Coll., (The Insolvency Act)”. The purpose of my thesis is to provide a comprehensive analysis aimed at creditor’s rights and duties during insolvency proceedings, with a special attention focused on selected topics. One of my goals is to highlight the big progress of creditors achieved with the new legal regulation. I also concern myself with those provisions of The Insolvency Act, which from my perspective offer an ambiguous interpretation. Therefore application of these provisions may cause problematic situation difficult to be resolved.
The thesis is structured into seven chapters. The first two parts are dedicated to a general introduction to the insolvency law with an accent to basic legal principles and institutes of insolvency proceedings. We find there also a brief historical overview of insolvency in Czech Republic as well as general aspects of replacing The Act No. 328/1991 Coll., on bankruptcy and settlement (The Bankruptcy and Settlement Act) with a new Insolvency Act.
In Chapter 3, I describe the basic creditor’s instruments they can use in order to impact the effectiveness of their claims satisfaction mentioning also one of the bankruptcy conditions which is the plurality of creditors. The Chapter 4 is focused on individual claims as per their categories as exercised by the different creditor’s classes. Following Chapter 5 is dedicated to the legal regulation of the creditors meeting and creditors committee, their competencies and powers within the proceeding. The chapter 6 is devoted to a status of secured creditors and their prerogative powers that resulted in their strong dominant position between other creditors classes. Finally in Chapter 7 I focus my attention to the new creditors power which is the contesting of creditor’s claims in insolvency proceedings.
Within the different parts of the text I try to express my opinions on concrete problematic and I introduce also some in my opinion on optimal de lege ferenda statutory resolution.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK