Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 390)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Preferenční hlasování voličů Koalice ve volbách do PSP ČR v roce 2002. S lidovci do koalice už nikdy více
Název práce v češtině: Preferenční hlasování voličů Koalice ve volbách do PSP ČR v roce 2002.
S lidovci do koalice už nikdy více
Název v anglickém jazyce: The Preferential voting of the Koalice voters in the elections
for the Chamber of deputies in 2002.
Never more with the KDU-ČSL into the coalition
Klíčová slova: KDU-ČSL, Koalice, Krajské volby, Parlamentní volby, Preferenční hlasování, US-DEU
Klíčová slova anglicky: KDU-ČSL, Koalice, Regional elections, Parliamentary elections, Preferential voting, US-DEU
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra politologie (23-KP)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Tomáš Lebeda, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 05.02.2010
Datum zadání: 05.02.2010
Datum a čas obhajoby: 31.01.2011 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:13.01.2011
Datum proběhlé obhajoby: 31.01.2011
Oponenti: prof. Miroslav Novák, Dr.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem této práce je analýza preferenčního chování voličů Koalice ve volbách do PSP ČR 2002 ve vybraných třech volebních krajích. Práce se zejména zaměřuje na to: 1) v jak velkých obcích získávali kandidáti KDU-ČSL a US-DEU nejvyšší podporu od voličů, 2) na potvrzení či vyvrácení spojitosti mezi distribucí preferenčních hlasů kandidátům KDU-ČSL a US-DEU voliči Koalice v roce 2002 s distribucí preferenčních hlasů těmto stranám voliči Čtyřkoalice v krajských volbách v roce 2000, 3) zda byla struktura obcí, ve kterých voliči Koalice udělili nejvyšší a nejnižší procento preferenčních hlasů ve volbách do PSP ČR v letech 1998 a 2002 rozdílná či obdobná 4) měl-li poměr preferenčních hlasů pro kandidáty KDU-ČSL a US-DEU souvislost s lokální variabilitou vybraných sociodemografických proměnných 5) na to jaké bylo regionální rozložení volební podpory jednotlivých úspěšných kandidátů.
K analýze preferenčního hlasování ve vybraných třech volebních krajích (Liberecký, Královéhradecký a Zlínský) budou využita prostorově a časově agregovaná (nejen volební) data ČSÚ a MPSV. Základní úrovní téměř celé analýzy je úroveň obcí, krom poslední z pěti hypotéz, která bude testována na okresní úrovni.
Ve sledovaném období let 1998-2002 došlo ve třech zkoumaných krajích ke změně obecní struktury pouze ve Zlínském kraji, konkrétně znovu samostatnost získalo sedm obcí. Vzhledem k nemožnosti extrahace dat těchto obcí z doby před jejich osamostatněním, budou tyto obce v práci pojímány jako kdyby k jejich osamostatnění v daném období nedošlo.
Postupováno bude pomoci kvantitativních a v malé míře i kvalitativních metod. Jako nejvhodnější kvantitativní instrument bude využito Pearsonova korelačního koeficientu. Vzhledem k faktu, že se práce vedle komparace situace ve třech vybraných krajích zabývá i spojitostí preferenčního chování voličů koaličních stran v roce 2002 s volbami v roce 1998 a 2000, bude užito kombinace synchronní a diachronní komparace.
Seznam odborné literatury
Seznam zdrojů a literatury
Literatura:
FIALA, P., MAREŠ, M. (2005). Unie Svobody – Demokratická unie. In MAREK, P.; MALÍŘ, J. (eds.). Politické strany. Vývoj politických stran a hnutí v českých zemích a Československu 1861-2004. II. díl: Období 1938-2004. 1. vyd. Brno: Doplněk, s. 1563-1578.
FIALA, P.; SUCHÝ, P. (2005). Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová. In MAREK, P.; MALÍŘ, J. (eds.). Politické strany. Vývoj politických stran a hnutí v českých zemích a Československu 1861-2004. II. díl: Období 1938-2004. 1. vyd. Brno: Doplněk, s. 1433-1453.
FILIP, J.; SCHELLE, K. (1992). Vývoj a současnost voleb a volebního práva v ČSFR. Vyd. 1. Brno: Masarykova univerzita v Brně.
FILIP, J. (1992). Základní otázky volebního práva v ČSFR. Vyd. 1. Brno: Masarykova univerzita v Brně.
KYLOUŠEK, J. (2006). Osobnostní rozměr parlamentních voleb (kandidátní listiny, preferenční hlasy a základní charakteristika zvolených poslanců. In ČALOUD, D.; FOLTÝN, T., HAVLÍK, V., MATUŠKOVÁ, A. (eds.). Volby do Poslanecké sněmovny v roce 2006. 1. vyd. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, s. 108-122.
MORKES, J. Analýza preferenčního hlasování do PSP ČR. Brno: Masarykova univerzita v Brně. Fakulta sociálních studií. Katedra politologie. 2007. 43 s. Vedoucí bakalářské práce Mgr. Jakub Šedo, Ph.D.
REYNOLDS, A.; REILLY, B., ELLIS, A. et al. (2005). Electoral System Design. The New International IDEA Handbook. 1. vyd. Stockholm: International Institute for Democracy and Electoral Assistance.

Internetové zdroje:
Český statistický úřad. http://www.czso.cz
Volební portál Českého statistického úřadu. http://www.volby.cz

Tištěné prameny:
Zákon č. 247/1995 Sb. ze dne 27. září 1995, o volbách do Parlamentu České republiky a doplnění některých dalších zákonů.
Zákon č. 130/2000 Sb. ze dne 12. dubna 2000, o volbách do zastupitelstev krajů a o změně některých zákonů.
Zákon č. 62/2003 Sb. ze dne 18. února 2003, o volbách do Evropského parlamentu a o změně některých zákonů.
Předběžná náplň práce
Diplomová práce „Preferenční hlasování voličů Koalice ve volbách do PSP ČR v roce 2002. S lidovci do koalice už nikdy více“ se zabývá preferenčním hlasováním voličů Koalice ve volbách v roce 2002 ve vybraných volebních obvodech, jimiž jsou Liberecký, Královéhradecký a Zlínský kraj. Práce se zejména zaměřuje na to v jak velkých obcích získávali kandidáti KDU-ČSL a US-DEU nejvyšší podporu od voličů; zda-li existovala spojitost mezi distribucí preferenčních hlasů kandidátům KDU-ČSL a US-DEU voliči Koalice v roce 2002 s distribucí preferenčních hlasů těmto stranám voliči Čtyřkoalice v krajských volbách v roce 2000; jestli byla struktura obcí, ve kterých voliči Koalice v roce 2002 a voliči KDU-ČSL a US v roce 1998 ve volbách do PSP ČR udělili nejvyšší a nejnižší procento preferenčních hlasů, rozdílná; měl-li poměr preferenčních hlasů pro kandidáty KDU-ČSL a US-DEU souvislost s lokální variabilitou vybraných sociodemografických proměnných; na to jaké bylo v roce 2002 rozložení regionální volební podpory jednotlivých úspěšných kandidátů. Základní úrovní téměř celého výzkumu je úroveň obcí, krom poslední otázky, která je zkoumána na okresní úrovni.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Diploma thesis „The Preferential voting of the Koalice voters in the elections for the PSP ČR in 2002. Never more with the KDU-ČSL into the coalition“ is concerned with the preferential voting of the Koalice voters in the elections in 2002 in selected electoral districts which are The Liberec Region, The Hradec Králové Region and The Zlín Region. The thesis focuses especially on the question in how big municipalities gained the KDU-ČSL and the US–DEU canditates the highest support from voters, wheter there was a connection between the distribution of preferential votes for the KDU-ČSL candidates and theUS-DEU voters of the Koalice in 2002 with distribution of preferential votes for these parties by the Čtyřkoalice voters in the regional elections in 2000; whether the structure of municipalities, in which the Koalice voters in 2002 and the KDU-ČSL and the US voters in 1998 in the elections for the PSP ČR bestowed the highest and the lowest percentage of preferential notes, was different; whether the proportion of preferential votes for the KDU-ČSL and the US-DEU candidates was connected with a local variability of the chosen sociodemografic variables and what was the distribution of regional electoral support of the best succesful candidates in 2002. The basic level of the almost whole research is the level of municipalities except of the last question which is examined at the district level.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK