Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Detekce krup pomocí dat z meteorologických radarů
Název práce v češtině: Detekce krup pomocí dat z meteorologických radarů
Název v anglickém jazyce: Hail detection with weather radar data
Klíčová slova: vývoj krup, radarové měření, kriteria pro indentifikaci krup
Klíčová slova anglicky: hail development, radar measurement, hail identification criteria
Akademický rok vypsání: 2006/2007
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra fyzické geografie a geoekologie (31-330)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Daniela Řezáčová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 12.09.2011
Datum zadání: 12.09.2011
Datum potvrzení stud. oddělením: 12.09.2011
Datum a čas obhajoby: 14.01.2014 11:00
Datum odevzdání elektronické podoby:09.09.2013
Datum proběhlé obhajoby: 14.01.2014
Oponenti: RNDr. Petr Novák, Ph.D.
  RNDr. Miloslav Müller, Ph.D.
 
 
Konzultanti: RNDr. Petr Pešice, Ph.D.
Předběžná náplň práce
Vývoj a krup v konvektivních oblacích a následné krupobití lze ve střední Evropě považovat za extrémní, řídký a nebezpečný meteorologický jev. Vzhledem k tomu, že jde o jev časově i prostorově omezený, není prakticky možné jej spolehlivě identifikovat z klasických pozemních měření. Také lokální předpověď krupobití je dnes prakticky nemožná vzhledem k tomu, že současné předpovědní modely nemají dostatečnou rozlišovací schopnost pro zachycení vzniku a vývoje krup v oblacích. Data z meteorologických radiolokátorů poskytují možnost vyhodnotit místo a čas vývoje krup za předpokladu, že využijeme vhodný algoritmus pro převod hodnot radarové odrazivosti na informaci o vývoji krup.
Cílem disertační práce bude proto hodnocení příznaků, které jsou obsaženy v 3D radarové odrazivosti a mohou indikovat vývoj krup.
V práci budou shrnuty současné znalosti o kroupotvorných procesech v konvektivní oblačnosti včetně mikrofyzikálních charakteristik krup. Budou pojednány algoritmy, které užívají pro radarovou identifikaci krup a porovnány i vyhodnoceny jejich výsledky pro území ČR. Novým přístupem může být hledání příznaků dalších, přičemž novou informaci lze očekávat od hodnocení vertikálního profilu odrazivosti a od posouzení časového a prostorového vývoje pole odrazivosti a případně pole větru. Součástí práce by mělo být sledování skutečných případů krupobití, které lze identifikovat na aktuálních radarových datech za předpokladu, že výskyt jevu bude prověřen in situ. Podrobné studie pole odrazivosti pro případy krupobití na našem území by měly být důležitou součástí práce.
V současné době je růst závažnosti informace o výskytu krupobití motivován dvěma aspekty. Prvním je možnost růstu frekvence extrémních jevů v souvislosti s klimatickou změnou. Druhým je stále rozšířenější využití technologií ochrany proti krupobití, které je opodstatněné v oblastech s vysokou klimatickou četností tohoto jevu. Zhodnocení možností identifikovat vývoj krup je důležité z obou těchto hledisek.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK