Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Institut právní odpovědnosti (teoreticko-právní aspekty)
Název práce v češtině: Institut právní odpovědnosti (teoreticko-právní aspekty)
Název v anglickém jazyce: Legal responsibility
Klíčová slova: právní odpovědnost, koncepce právní odpovědnosti, nový občasnký zákoník, německé koncepce odpovědnosti, PETL
Klíčová slova anglicky: legal responsibilty, concepts of legal responsibility, new Czech civile code, tort law, german tort law, PETL
Akademický rok vypsání: 2009/2010
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra teorie práva a právních učení (22-KTPPU)
Vedoucí / školitel: prof. JUDr. Karel Beran, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 14.12.2009
Datum zadání: 29.08.2011
Datum potvrzení stud. oddělením: 21.09.2011
Datum a čas obhajoby: 21.09.2011 11:00
Místo konání obhajoby: č. 240
Datum odevzdání elektronické podoby:01.09.2011
Datum proběhlé obhajoby: 21.09.2011
Oponenti: doc. JUDr. PhDr. Pavel Maršálek, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Smyslem této práce je analyzovat institut právní odpovědnosti z teoretického hlediska, zmapovat dosavadní teoretické koncepce právní odpovědnosti a jejich systematiku, nalézt teoretické vymezení pojmu právní odpovědnosti ve světle nového vývoje zejména na poli soukromého práva a zmapovat používání pojmu odpovědnosti v platném právu.
Práce je rozdělena do dvou částí podle použité metody. V první části, která obsahuje osm kapitol, je postupováno deduktivně. První kapitola podrobně rozebírá dvě významové roviny pojmu odpovědnosti v obecné češtině a objasňuje dále užitou terminologii.
Druhá kapitola mapuje instituty římského práva, které svou funkcí právní odpovědnosti v dnešním smyslu odpovídaly. Zabývá se jak římskými závazky ex delicto, tak i následky porušení povinnosti smluvní. Pozornost je věnována především institutům „nexum“ a „stipulatio“.
Ve třetí kapitole je podrobně analyzována právní odpovědnost z funkčního hlediska. Výsledkem je jak obecné vymezení úlohy právní odpovědnosti v právu, tak i její jednotlivé dílčí funkce.
V nejobsáhlejší čtvrté kapitole, která je rozdělena na čtyři podkapitoly, jsou podrobně rozebrány hlavní koncepce právní odpovědnosti, jež lze nalézt v české právní vědě. Pozornost je věnována zejména sankční koncepci a koncepci aktivní odpovědnosti. Je zde popsána a kritickému náhledu podrobena i dosavadní systematika teorií právní odpovědnosti z 80. let, jejímž autorem je Josef Macur.
Pátá kapitola je věnována komparativnímu pohledu na německou doktrínu právní odpovědnosti. Osvětluje německou terminologii a zabývá se podrobně koncepcí „Schuld und Haftung“. Ta je zde komparována s koncepcí aktivní odpovědnosti české právní vědy. V rámci této kapitoly jsou popsány také základní principy fungování německého práva odpovědnosti za škodu.
Koncepční východiska odpovědnosti v návrhu nového občanského zákoníku jsou analyzována v šesté kapitole, která rozebírá především autory návrhu deklarovaný odklon od stávající doktríny. Ten je zde vystaven určité polemice.
V sedmé kapitole je pozornost věnována projektu Principů evropského deliktního práva PETL a snaze o nalezení jednotné evropské koncepce právní odpovědnosti.
Osmá kapitola se zaměřuje na kritiku stávající klasifikace teoretických koncepcí právní odpovědnosti. Je zde obsažen návrh nové systematiky těchto koncepcí s ohledem na recentní vývoj v českém i evropském právu.
Hlavním cílem první části je analyzovat stávající koncepce právní odpovědnosti a jejich systematiku, podrobit je kritice a navrhnout nezbytné úpravy. Dosavadní v doktríně převládající teorie právní odpovědnosti totiž vzhledem k novému vývoji na poli deliktního práva přestávají postačovat. Ve svém návrhu tak kromě nové systematiky dospívám např. k vytvoření kategorie koncepce reparační, která jako hlavní kritérium pro odlišení právní odpovědnosti spatřuje náhradu škody.
Ve druhé části práce, která obsahuje tři kapitoly, je postupováno induktivní metodou. V první kapitole je analyzován výskyt pojmu odpovědnost v českých právních předpisech. Pro přehlednost je tato kapitola členěna na sedm subkapitol podle jeho jednotlivých významů.
Druhá kapitola se zaměřuje na výskyt pojmu odpovědnosti v návrhu nového občanského zákoníku. Výsledky jsou pak konfrontovány se závěry z první části práce.
Ve třetí kapitole je rozebráno použití pojmu odpovědnost v principech PETL.
Závěrečná kapitola práce shrnuje poznatky z obou dvou částí, dává je do souvislostí a obsahuje návrhy, které by přispěly k vyřešení současných terminologických a interpretačních obtíží.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The purpose of my thesis is to analyze the institute of legal responsibility that is very often used in the Czech doctrine and in legal acts. The reason for my research is to clarify the clear content of this term.
The thesis is composed of two parts, each of them using a different method. Part One is deductive. It is divided into eight chapters. Chapter One is introductory and defines the term “responsibility” according to the common Czech language and clears the terminology used in the thesis.
Chapter Two examines mechanisms of Roman law similar to the contemporary legal responsibility. It deals primarily with the institutes of “nexum” and “stipulatio”.
Chapter Three concentrates on the function and role of legal responsibility in law. It defines its most universal function as well as its concrete roles.
Chapter Four is subdivided into four subchapters and provides an outline of relevant Czech doctrinal concepts of legal responsibility, such as the concept of active responsibility or the sanction doctrine. It also deals with the classification of the concepts provided by Josef Macur in the 80’s.
Chapter Five describes the German doctrine in the field of legal responsibility. It clears the German terminology, deals with the doctrine of “Schuld und Haftung” and compares it with Roman and Czech law. The subchapter also clears the basic principles of German tort law.
Chapter Six analyses the draft of new Czech civil code and describes the concept of legal responsibility declared by the authors.
Chapter Seven addresses the issue of Principles of the European Tort Law (PETL) and investigates the common European concept of legal responsibly.
Chapter Eight concentrates on problems resulting from the new trends of legal responsibility mentioned above and recommends changes to be made in the classification of the concepts.
The main aim of the first part of the thesis is to analyze the theoretical concepts of legal responsibility and prove them considering the most recent development in the field of tort law in the Czech Republic and in Europe. I suggest that the current prevailing concept should be adjusted. In addition to the new systematics of the concepts of legal responsibility I suggest to create the “reparation” concept of legal responsibility based on the criterion of damages.
Part two uses an inductive method. It investigates the term “responsibility” used in legal acts. It is divided into three chapters. Chapter One analyses the usage of the term “responsibility” in the Czech law. It is subdivided into seven subchapters each of them dealing with a different meaning of the term.
Chapter Two describes the meanings of “responsibilty” in the draft of new Czech civil code and chapter Three focuses on the Principles of the European Tort Law (PETL).
The final chapter of the thesis contains conclusions of the both parts and suggestions for the future legislative acts that would avoid the problems by interpretation.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK