Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 372)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Vojenské trestní právo (1918-1938)
Název práce v češtině: Vojenské trestní právo (1918-1938)
Název v anglickém jazyce: Military criminal law (1918-1938)
Klíčová slova: Československo, Polní soudy, Rekodifikace, Stanné právo, Unifikace, Vojenské přečiny, Vojenské soudy, Vojenské trestné činy, Vojenské trestní právo, Vojenský trestní řád, Vojenský trestní zákoník
Klíčová slova anglicky: Czechoslovakia, Field trial, Martial law, Military courts, Military crimes, Military criminal law, Military Criminal Procedure, Military Penal Code, Military torts, Recodification, Unification
Akademický rok vypsání: 2014/2015
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra právních dějin (22-KPD)
Vedoucí / školitel: doc. JUDr. Ladislav Soukup, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 10.11.2014
Datum zadání: 18.11.2014
Datum potvrzení stud. oddělením: 28.07.2015
Datum a čas obhajoby: 29.06.2015 10:00
Místo konání obhajoby: míst. č. 310, budova PF UK
Datum odevzdání elektronické podoby:02.06.2015
Datum proběhlé obhajoby: 29.06.2015
Oponenti: doc. JUDr. Jiří Šouša, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Diplomová práce se zabývá problematikou vojenského trestního práva v Československé republice mezi lety 1918 až 1938. Toto téma jsem zvolil z několika důvodu. Prvním z nich je, že se v tématu prolínají dva právní obory – právní dějiny a trestní právo. Zároveň jde o téma, které nebylo dosud rozsáhle zpracováno. Důvodem je, že v obou právních odvětvích, která se v tématu meziválečného vojenského trestního práva spojují, jde o marginální oblast zájmu. Dosavadní práce se ve většině případů zaměřovaly pouze na jednotlivé součásti problematiky. U druhé skupiny prací pak bylo téma zvoleno příliš široce a výsledný výstup měl charakter enumerativní, bez poskytnutí souvislostí. Cílem této práce tak bylo přinést ucelený pohled na problematiku našeho vojenského trestního práva na počátku 20. století a v rámci tohoto pohledu se pak zaměřit na jeho nejvýznamnější prvky.
Práce vychází zejména z právních předpisů účinných v daném období a jejich komentovaných znění. Dalším důležitým podkladem pro vypracování byly dobové odborné publikace, opomenuta však nezůstala ani recentní pojednání. V práci je u vybraných otázek okrajově zmíněno srovnání s meziválečným trestním právem obecným. U institutů vojenského trestního práva, jejichž úprava nebo pojetí se do současnosti značně pozměnilo, je zařazena komparace se současnou úpravou.
První kapitola se v úvodu zabývá vznikem a vývojem vojenského trestního práva na našem území a jeho prameny. Další část se zaobírá recepcí právního řádu a následnými snahami o rekodifikaci, se zaměřením na civilní a vojenské trestní právo. V této části je zároveň popsán pohled soudobé právní vědy na vojenské trestní právo. První kapitolu uzavírá výhled na osud vojenského trestního práva v dalších historických etapách.
Druhá kapitola je stěžejní částí práce. Popisuje zákon č. 19/1855 ř. z., Vojenský trestní zákoník. První podkapitola je zaměřena na rozbor jeho obecné části. Zvláštní část zákona je rozdělena do čtyř podkapitol, kde největší prostor je věnován dílu druhému o vojenských zločinech a vojenských přečinech.
Třetí kapitola pojednává o zákonu č. 131/1912 ř. z., Vojenském trestním řádu. Podrobně je zde rozebrána vojenská justiční soustava, postavení stran v trestním řízení a jeho zvláštní druhy – řízení dle stanného práva a polní trestní řízení.
Čtvrtá kapitola nabízí vybrané statistiky o páchaných trestných činech, ukládaných trestech a fungování vojenské justice v období první republiky.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
This Master's degree thesis deals with the problematics of the military criminal law in the Czechoslovak Republic between 1918 and 1938. I have chosen this theme for several reasons. First of these reasons is, that this subject mingles two legal disciplines – legal history and criminal law. Concurrently it is a topic, that has not yet been widely written up. The reason is that in both law disciplines combined in the theme of interwar criminal law, it is a marginal area of interest. Existing works in most cases focus only on a constituent parts of the problematics. In the second group of works the topic was chosen too widely and the character of resulting outputs was enumeratives, withnout providing context. The purpose of this tesis is to provide a global view on the matter of our military criminal law in the begining of 20th century and within this view then further focus on its dominant elements.
The work is based mainly on the legislation effective in the given period, and the commented wordings. Another valuable source for the elaboration of the thesis were historical publications, although recent papers were not excluded. On several occasions the work marginally mentiones the comparison with the interwar general criminal law. In the topics of the military criminal law, whose legislation or conception has been altered to the present time, there is included a comparison to the current legislation.
In the introduction of the first chapter it explains the origin and evolution of the military criminal law in our territory, and its sources. The next subsection relates to the reception of legislation and the subsequent efforts of the recodification, mainly focusing on civil and military criminal law. This section also describes the attitude of the contemporary jurisprudence on the military criminal law. The first chapter then concludes with the prospects on the further evolution of the military criminal law over the next hostorical stages.
The second chapter is a fundamental section of the work. This part describes the Military Penal Code. The first subchapter analyses the general section of the Military Penal Code. The special section of the code is divided in four subchapters, where the largest part is devoted to the military crimes and military torts.
The third chapter presents at the Military Criminal Procedure. It discusses in detail the military judicial system, the position of parties to a criminal proceedings and its special types – martial law and field trial.
The fourth chapter provides selected statistics on commited crimes, sentencing and functioning of military justice in the period of the First Czechoslovak Republic.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK