Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Optická spektroskopie grafenových multivrstev v magnetickém poli
Název práce v češtině: Optická spektroskopie grafenových multivrstev v magnetickém poli
Název v anglickém jazyce: Magneto-optical spectroscopy of multi-layer epitaxial graphene
Akademický rok vypsání: 2008/2009
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Fyzikální ústav UK (32-FUUK)
Vedoucí / školitel: RNDr. Milan Orlita, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 13.09.2008
Datum zadání: 13.09.2008
Datum a čas obhajoby: 23.06.2009 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:23.06.2009
Datum proběhlé obhajoby: 23.06.2009
Oponenti: Dr. Karel Výborný
 
 
 
Zásady pro vypracování
Navrhované bakalářské práce bude rozdělena do dvou částí. Úkolem první části bude vypracovat přehled experimentálních i teoretických prací o grafenu a seznámit se tak s rychle se rozvíjející fyzikou diracovských fermionů. Důraz bude kladen především na optické vlastnosti tohoto systému. Vzhledem k aktuální situaci by tato rešerše měla představovat prozatím nejrozsáhlejší review o problematice grafenu v českém jazyce. V druhé, ryze experimentální části práce bude mít student za úkol metodou cyklotronové resonance charakterizovat vybrané vzorky grafenových multivrstev na substrátu SiC. Tyto experimenty, podobně jako jejich následná interpretace, budou provedeny ve spolupráci s Laboratoří vysokých magnetických polí v Grenoblu, CNRS, Francie. Vzorky budou připraveny termální dekompozicí objemového krystalu SiC ve skupině W. A. de Heera na Univerzitě v Atlantě, USA.


Seznam odborné literatury
[1] M. Wilson, Physics Today, January, 21 (2006)
[2] A. K. Geim and A. H. MacDonald, Physics Today, August, 35 (2007)
[3] A. K. Geim and K. S. Novoselov, Nature Materials 6, 183 (2007)
[4] A. H. Castro Neto et al., to be published in Review of Modern Physics, Arxiv:0709.1163 (2008)
[5] M. L. Sadowski et al., Phys. Rev. Lett. 97, 266405 (2006)
[6] Z. Jiang et al., Phys. Rev. Lett. 98, 197403 (2007)

Bude dále doplňován.
Předběžná náplň práce
Nedávná příprava grafenu, tzn. dvojdimenzionální vrstvy vrstvy uhlíkových atomů organizovaných v mřížce s šestičetnou symetrií, vedla k neočekávané možnosti zkoumat vlastnosti nehmotných relativistických částic, označovaných často za diracovské fermiony, obvyklými metodami fyziky pevných látek. Jedna z důležitých metod přípravy grafenových vzorků je termální dekompozice objemového krystalu SiC. Tato metoda umožnuje přípravu vzorků o relativně velké ploše (~mm^2) a je tak užitečná nejen v rámci základního výzkumu vlastností diracovských fermionů, ale zároveň může mít velký význam pro budoucí na uhlíku postavenou elektroniku.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The fabrication of graphene, i.e. of a single sheet of carbon atoms organized in a honeycomb lattice, opened a new branch of the physics, which allows us to investigate the properties of relativistic-like massless particles, so-called Dirac fermions, inside a condensed matter system using standard experimental methods of solid state physics. One of methods which appeared to be successful in preparation of graphene is the thermal decomposition of bulk SiC crystals. This method enabled to prepare large-scale graphene samples (~mm^2) and is thus not only important for the basic research, but is also very promising from the point of view of the possible carbon-based electronics in future.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK