Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 390)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Studium interakce plazma-pevná látka pomocí hybridního modelování
Název práce v češtině: Studium interakce plazma-pevná látka pomocí hybridního modelování
Název v anglickém jazyce: Study of plasma-solid interaction by means of hybrid modelling
Akademický rok vypsání: 2007/2008
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra fyziky povrchů a plazmatu (32-KFPP)
Vedoucí / školitel: prof. RNDr. Rudolf Hrach, DrSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 02.11.2007
Datum zadání: 02.11.2007
Datum a čas obhajoby: 28.05.2009 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:28.05.2009
Datum proběhlé obhajoby: 28.05.2009
Oponenti: doc. Rudolf Novák, Dr., DrSc.
 
 
 
Konzultanti: doc. RNDr. Věra Hrachová, CSc.
Zásady pro vypracování
1) Seznámení s problematikou.
2) Kritické zhodnocení tří základních přístupů pro hybridní modelování v plazmatu a jejich otestování zjednodušeným modelem v jedné až dvou dimenzích.
3) Rozšíření vybraného modelu na 2-3 dimenze s využitím programového souboru COMSOL Multiphysics a analýza možností takto vytvořeného programového aparátu.
4) Aplikace vytvořeného vícerozměrného modelu na studium interakce plazma-pevná látka v elektropozitivním, elektronegativním a multikomponentním plazmatu.
5) Souběžná diskuse vlivu parametrů plazmatu a podložky na základě výsledků modelování a experimentálních dat.
Seznam odborné literatury
D. C. Rapaport: The Art of Molecular Dynamics Simulations, Cambridge University Press, Cambridge 1992.
C. K. Birdsall, A. B. Langdon: Plasma Physics via Computer Simulation, Adam Hilger, Bristol 1991.
R. W. Hockney, J. W. Eastwood, Computer Simulation Using Particles, Taylor and Francis, New York 1988.
P. Bartoš: Doktorská dizertační práce, MFF UK 2007.
Další literatura po dohodě s vedoucím diplomové práce.
Předběžná náplň práce
Studovat fyzikální procesy probíhající při interakci nízkoteplotního plazmatu s povrchy vnořených pevných látek. Metodikou práce bude hybridní počítačového modelování – kombinace spojitého a částicového přístupu. Těžištěm diplomové práce bude studium vlivu geometrie problému na chování plazmatu ve stínící vrstvě v závislosti na různých fyzikálních parametrech – složení plazmatu, jeho tlaku, vlivu vnějších polí, vlivu vlastností vnořené pevné látky, atd.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK