Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Anomální difuze elektronů v tokamaku při jejich interakci s dolně hybridní vlnou
Název práce v češtině: Anomální difuze elektronů v tokamaku při jejich interakci s dolně hybridní vlnou
Název v anglickém jazyce: Anomalous Diffusion of Electrons in Tokamak by Their Interaction With Lower Hybrid Wave
Akademický rok vypsání: 2005/2006
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav teoretické fyziky (32-UTF)
Vedoucí / školitel: doc. Ing. Ladislav Krlín, DrSc.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 14.11.2005
Datum zadání: 14.11.2005
Datum a čas obhajoby: 25.09.2006 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:25.09.2006
Datum proběhlé obhajoby: 25.09.2006
Oponenti: RNDr. Karel Rohlena, CSc.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Interakce elektronů s dolně hybridní vlnou se obvykle popisuje pomocí kvazilineární teorie. V pracích [1], [2] bylo ukázáno, že kvazilineární popis nemusí být v určitých režimech interakce adekvátní. Bylo zjištěno, že oproti kvazilineární teorii, která vymezuje difuzi elektronů pouze do odpovídající šíře dolně hybridního spektra, může dojít k difuzi v podstatně širší oblasti rychlostí částic. Tento efekt je způsoben deterministickým chaosem příslušného hamiltoniánu, popisujícího interakci. Studium však nebylo uzavřeno, vyžadovalo upřesnění a zobecnění. To je předmětem zadání diplomové práce.
Diplomantovým úkolem je nejdříve provést rešerži případů aplikace kvazilineární aproximace na případ ohřevu elektronů v dolně hybridní vlně. Na tu by navazovala již původní práce diplomantova. Ta by zahrnovala rozšíření modelu [2] popisem interakce při zadání modelových okrajových podmínek pro případ mnoha částic. To by umožňovalo sledovat difuzi v realističtějších oblastech rychlostí částic a sledovat vývoj jejich rozdělovací funkce.
Dále by měla zahrnout vliv prostorové geometrie dolně hybridního spektra (od ostře definované obdélníkové obálky k realističtější prostorově se měnící obálce gaussovského typu). Jako poslední modifikace by pak bylo urychlení elektronů v těsné blízkosti grillu, kde se ještě netransformovalo vakuové pole grillu do dolně hybridní vlny. Studium by mělo být zakončeno diskuzí, zdali charakter difuze je random-walk, nebo již obecněji Lévy walk.
Studium by spočívalo v přípravě analytického podkladu pro počítačové zpracování a jeho vyhodnocení.
Seznam odborné literatury
[1] P. Pavlo, L, Krlín: Limits of applicability of the quasilinear approximation to the lower hybrid interaction, Plasma Phys. Control. Fusion 41 (1999), 541.
[2] L. Krlín, P. Pavlo, R. Pánmek, R. Klíma, V. Petržílka: Nonlinear effects in LH wave – plasma interaction, Plasma Phys. Control. Fusion 44 (2002), 159.
[3] J. Horák, L. Krlín, A. Raidl: Deterministický chaos a jeho fyzikální aplikace, ACADEMIA 2003.
[4] V. Fuchs, Physics of Plasmas 3 (1996), 4023.
[5] R.J. Goldston, P.H. Rutherford: Introduction to Plasma Physics, IPP, Bristtol, Philadelphia 2000.
Předběžná náplň práce
Diplomová práce rozšiřuje stávající model anomální difuze elektronů v tokamaku a v poli dolně hybridní vlny. Uvažuje nově: hraniční podmínky pro stanovení anomální difuze, studuje vývoj rozdělovací funkce elektronů při působení dolně hybridního spektra, srovnává vliv spektra s obdélníkovou obálkou a spektrum s obálkou blízkou gaussovské a sleduje anomální urychlení částic velmi blízko grillového vstupu (ve vakuovém poli).
Hledá, do jaké míry je anomální difuze elektronů typu random-walk a zda se může v modelu vyskytovat difuze typu Lévy-walk.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK