Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Disperzia perloočky Daphnia curvirostris: variabilita medzi riečnymi systémami
Název práce v jazyce práce (slovenština): Disperzia perloočky Daphnia curvirostris: variabilita medzi riečnymi systémami
Název práce v češtině:
Název v anglickém jazyce: Dispersal ability of cladoceran Daphnia curvirostris: genetic variability
within and among river flood-plains
Akademický rok vypsání: 2005/2006
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: slovenština
Ústav: Katedra ekologie (31-162)
Vedoucí / školitel: RNDr. Martin Černý, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 06.03.2006
Datum zadání: 06.03.2006
Datum odevzdání elektronické podoby:15.09.2006
Datum proběhlé obhajoby: 15.09.2006
Oponenti: RNDr. Veronika Sacherová, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Perloočky jsou obecně považovány za vcelku úspěšné kolonizátory, neboť vytvářejí trvalá vajíčka schopná přenosu na velké vzdálenosti, navíc díky partenogenezi stačí na založení nové populace jediný exemplář (propagule).
Cíle práce je testování jednoduché hypotézy:
Pokud jsou perlooočky opravdu dobrými kolonizátory, měly by populace mezi sebou vykazovat nízkou míru genetické variability. To by se v případě Daphnia curvirostris, která je typická pro malé, často dočasné/periodické tůňky v říčních nivách, mělo projevit zejména v rámci souvislých říčních systémů, kde lze předpokládat, že mimimálně v období záplav spolu tůňky podle řeky komunikují. Asi lze očekávat vyšší rozdíly mezi říčními systémy, jaké ve skutečnosti budou je však též předmětem zde navrženého projektu.
Studium populací perlooček D. curvirostris by se soustředilo především na tři oblasti: Litovelské Pomoraví (střední Morava), soutok Moravy a Dyje (Jižní Morava) a Polabí ve středních Čechách. V každé oblasti by se na jaře odebralo minimálně 5 (ale čím více tím lépe) populací perlooček, a z každé populace by se u 3-5 jedinců analyzovala variabilita na sekvenci mitochondriálního genu CO I.
Ač je zcela samostatný, projekt těsně souvisí s dalšími navrženými tématy zaměřenými na tutéž hypotézu, avšak s použitím jiného typu organismu (žábronožky, komáři, plži).
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK