Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Reflexe pojetí výchovy k reprodukčnímu zdraví v základním vzdělávání
Název práce v češtině: Reflexe pojetí výchovy k reprodukčnímu zdraví v základním vzdělávání
Název v anglickém jazyce: Reflection on the concept of reproductive health education in primary education.
Klíčová slova: sexuální výchova, základní škola, vyučující, rodiče, reprodukční zdraví, výchova ke zdraví
Klíčová slova anglicky: sexual education, primary school, educators, parents, reproductive health, health education
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: disertační práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Oddělení pro vědeckou činnost (41-OVC)
Vedoucí / školitel: PaedDr. Eva Marádová, CSc.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 20.05.2024
Datum zadání: 20.05.2024
Datum a čas obhajoby: 27.06.2024 14:00
Místo konání obhajoby: R118, 118, Doktorandská místnost, 1. patro, vlevo
Datum odevzdání elektronické podoby:23.05.2024
Datum odevzdání tištěné podoby:23.05.2024
Datum proběhlé obhajoby: 27.06.2024
Předmět: Disertační práce (ODSZDIS01)
Oponenti: prof. PhDr. Lenka Šulová, CSc.
  PhDr. Miroslava Kovaříková, Ph.D.
 
 
Předběžná náplň práce
Téma disertační práce bylo zvoleno na základě zjištění nedostatku dostupných informací a výzkumů, které by se zabývaly tím, jak se realizovala výchova k reprodukčnímu zdraví, zaváděná do základních škol v 90. letech, a jak (z pohledu jejích účastníků) naplnila očekávání, s nimiž byla implementována. Cílem předkládané disertační práce je na základě průzkumu dostupných pramenů, současných výzkumů a vlastního výzkumného šetření v oblasti výchovy k reprodukčnímu zdraví navrhnout další možné kroky vedoucí k rozvoji daného oboru a identifikovat témata vhodná pro další výzkum ve vytčené oblasti. V projektu je nabídnut pohled na danou problematiku optikou respondentů ze dvou zemí: z České republiky a ze Španělska – další evropské země, v níž byla výchova k reprodukčnímu zdraví zaváděna ve stejném období, avšak s odlišnými přístupy. Španělsko je země se silně katolickou tradicí, v České republice naproti tomu žije pouze nízký počet obyvatel s deklarovanou náboženskou příslušností (podle statistických údajů ČSÚ z roku 2021 má ČR jeden z nejnižších podílů občanů s náboženskou afiliací v Evropě).
Participanti výzkumného šetření jsou současní mladiství a mladí dospělí ve věku 15–26 let z České republiky a ze Španělska, kteří navštěvovali základní školu v době, kdy byla výchova k reprodukčnímu zdraví systematicky zaváděna do primárního vzdělávání. Záměrem bylo vyzkoumat, jak na základních školách probíhala realizace dané výchovy, jak o ní participanti smýšlejí a jak vnímají její případné dopady ve svém životě.Pro dosažení cílů disertační práce došlo k využití několika metod výzkumu, a to včetně analýzy již existujících studií. Výsledky jsou kvantitativně a částečně také kvalitativně vyhodnoceny, přičemž k jejich následné prezentaci se přistupuje s důrazem na jejich význam pro současnou praxi výchovy k reprodukčnímu zdraví na základních školách.
Za účelem sběru dat byl vytvořen a použit dotazník, který se zaměřuje na zkušenosti participantů s výchovou k reprodukčnímu zdraví během primárního vzdělávání, jejich postoje a vnímání dopadů výchovy ve vlastním životě.
6
K vyhodnocení dat je využito zejména kvantitativního přístupu, přičemž jsou na ně aplikovány statistické metody, jako je např. analýza korelací.
Výsledky empirického šetření ukázaly, že výchovu k reprodukčnímu zdraví na zá-kladních školách v České republice i ve Španělsku v současné době zkoumaná ge-nerace přijímá pozitivně. Respondenti si uvědomují důležitost této výchovy a re-gistrují její pozitivní dopady na svůj život. Průzkum také identifikoval oblasti, kde je v dané výchově prostor pro zlepšení, a bylo by tak vhodné jim věnovat zvýšenou pozornost.Jednou z těchto oblastí se ukázal být samotný obsah výchovy k reprodukčnímu zdraví. Výzkumná zjištění naznačují potřebu rozšíření učebních osnov tak, aby pokrývaly široké spektrum témat – mezi nimi například budování zdravých vztahů nebo problematiku genderové identity a sexuální orientace, a to s cílem poskytnout žákům komplexní porozumění lidské sexualitě a reprodukčnímu zdraví. Prostřednictvím začlenění širšího spektra témat, jako jsou například komunikační dovednosti, může daná výchova lépe připravit žáky na různé reálné situace a posílit jejich schopnost se na základě dostatečných informací uváženě rozhodovat.
Dále je třeba uzpůsobit formu, jakou se výchova k reprodukčnímu zdraví reali-zuje, současným potřebám žáků. Výzkum naznačuje požadavek po interaktivních a participativních výukových metodách, které aktivně zapojují žáky do procesu učení. To může zahrnovat využití informačních technologií, her, situačních simu-lací, skupinových diskusí a praktických scénářů, které podporují kritické myšlení a otevřený dialog a vedou k rozvoji klíčových životních dovedností.
Výsledky výzkumu mohou přispět ke zlepšení implementace výchovy k repro-dukčnímu zdraví na základních školách poznatky významnými pro koncipování aktuálního kurikula v oblasti „Člověk, jeho zdraví a bezpečí“ revidovaných rám-cových vzdělávacích programů v České republice.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The research yielded in the field fails to explain how reproductive health educa-tion has been implemented in primary schools during the 1990s, and how it ful-filled the initial expectations with which it was introduced, from the perspective of its participants. The objective of the presented dissertation is to propose further potential steps towards the advancement of this domain and to identify topics suitable for further research in the field of reproductive health education on the basis of a survey of available sources, current research and presented re-search.
The project examines the issue through the perspective of respondents from two countries: the Czech Republic and Spain. These two European nations implemen-ted reproductive health education during the same period, yet with distinct ap-proaches. Spain, with its strong Catholic tradition, contrasts with the Czech Re-public, which registers a relatively low proportion of individuals with declared religious affiliation, according to statistical data from the Czech Statistical Office (ČSÚ) in 2021.
The research participants consist of current adolescents and young adults aged 15 to 26 from the Czech Republic and Spain, who attended primary school during the systematic introduction of reproductive health education. The study aimed to investigate how the education was implemented in primary schools, how the par-ticipants thought about it and how they perceived its possible impact in their lives.
In pursuit of the objectives of the dissertation, a variety of research methods, in-cluding the analysis of existing studies, were employed. The results are evaluated primarily through quantitative analysis, supplemented by qualitative compo-nents, and are subsequently presented with emphasis on their relevance to cur-rent reproductive health education practices in primary schools.
For data collection purposes, a questionnaire was designed and utilized, targeting participants' experiences with reproductive health education during their pri-mary education, their attitudes, and their perceptions of the education's influence
8
on their lives. The evaluation of the data incorporated quantitative approaches, employing statistical methods such as correlation analysis.
The empirical investigation's findings demonstrate that reproductive health edu-cation in primary schools is positively received by the examined generation in both the Czech Republic and Spain. Respondents are aware of the importance of this education and perceive its potential positive impacts on their lives. However, areas for improvement have been identified.
One of these areas is the content of reproductive health education. Research find-ings suggest the need for expanding curricular content to encompass a broad spectrum of topics, including the establishment of healthy relationships, gender identity and sexual orientation, with the aim of providing students with a com-prehensive understanding of human sexuality and reproductive health. By incor-porating a broader range of topics, such as communication skills, this education can better prepare students for various real-life scenarios and foster their ability to make informed decisions.
Furthermore, adapting the form in which reproductive health education is imple-mented to suit the current needs of pupils is important. Research indicates a de-mand for interactive and participatory teaching methods that actively engage stu-dents in the learning process. This may include the utilization of information technologies, games, situational simulations, group discussions, and practical scenarios, fostering critical thinking and open dialogue and lead to the develop-ment of essential life skills.
The research outcomes have the potential to contribute to the enhancement of reproductive health education implementation in primary schools, providing val-uable insights for the design of current curricula within the framework of "Hu-man, Its Health, and Safety" in the revised educational programs in the Czech Republic.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK