Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 390)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Problém kriminality mládeže v socialistickém Československu
Název práce v češtině: Problém kriminality mládeže v socialistickém Československu
Název v anglickém jazyce: The Problem of Youth Crime in Socialist Czechoslovakia
Klíčová slova: kriminalita mládeže|Českoskoslovensko|socialismus|expertní diskurz
Klíčová slova anglicky: youth criminality|Czechoslovakia|socialism|expert discourse
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav hospodářských a sociálních dějin (21-UHSD)
Vedoucí / školitel: PhDr. Mgr. Radka Kopeček Šustrová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 12.04.2024
Datum zadání: 12.04.2024
Schválení administrátorem: bylo schváleno
Datum potvrzení stud. oddělením: 12.04.2024
Datum a čas obhajoby: 12.09.2024 08:30
Datum odevzdání elektronické podoby:19.08.2024
Datum proběhlé obhajoby: 12.09.2024
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: doc. JUDr. PhDr. Jakub Rákosník, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Poté, co KSČ převzala v roce 1948 moc, se mnohé přetrvávající společenské problémy, jako například kriminalita, připisovaly přetrvávajícím následkům předchozího režimu. Zatímco na přelomu 40. a 50. let byla tato rétorika poměrně účinně používána, v následujících letech mnozí odborníci poukazovali na to, že vysvětlování kriminality jako reliktu buržoazní mentality již není přesvědčivé. Zejména palčivá byla otázka kriminality ve vztahu k mládeži. Řešení otázky kriminality mládeže se stalo součástí diskuzí napříč všemi patry politiky. Delikventní a obecně problémová mládež byla na programu jednání jak okresních výborů, tak i na zasedání ÚV KSČ. Do diskuze často přispívali i experti, zejména pak kriminologové, psychiatři a pedagogové. Tato práce se zabývá rozborem těchto zmíněných diskuzí a dopadem rozhodnutí z nich vyplývajících. Autor se zejména zaměří na to, co bylo ve zkoumaném období vnímáno jako hlavní příčina kriminality mládeže a jaká řešení zainteresované orgány navrhovaly v praxi. Výzkum vychází zejména z rozboru dokumentů z ministerstev, z tehdejších expertních diskuzí a z materiálů komisí ONV a MNV z okresních archivů v Sokolově a Karlových Varech, neboť právě region severozápadních Čech byl považován z hlediska kriminality mládeže za jeden z nejproblematičtějších. Cílem práce je ukázat vývoj těchto debat v letech 1948-89, jak se do těchto diskuzí promítaly politické a sociální změny, které Československo v těchto letech zažívalo a demonstrovat jak se rozhodnutí realizovala na úrovni ONV a MNV na Karlovarsku a Sokolovsku. Metodologickou základnou při analýze těchto zdrojů bude koncept biopolitiky (dle Foucalta) a sociologie expertízy (dle Eyala).
Seznam odborné literatury
EYAL, Gil. „For a Sociology of Expertise: The Social Origins of the Autism Epidemic.“ American Journal of Sociology, 2013, 118. 4, 863-907.
FASS, Paula S., ed. Encyclopedia of children and childhood: in history and society. New York: Macmillan, 2004.
FOUCAULT, Michel. Je třeba bránit společnost: kurs na Collège de France 1975-1976. Praha: Filosofia, 2005.
HENSCHEL, Frank, RANDÁK, Jan, WINKLER, Martina a DUDEKOVÁ KOVÁČOVÁ, Martina. Variations and Transformations of Childhood in the Bohemian Lands and Slovakia. Göttingen: Vandenhoeck, 2023.
HENSCHEL, Frank. „A Project of Social Engineering. Childhood-Experts and the "Child-Question" in Socialist Czechoslovakia.“ Acta Historica Universitatis Silesianae Opaviensis, 9, 2016, 143-158.
HENSCHEL, Frank. „The Embodiment of Deviance: The Biopolitics of the ‘Difficult Child’ in Socialist Czechoslovakia.“ East European Politics and Societies. 2020, 34. 4, 837-857.
HORVÁTH, Sándor. Children of Communism: Politicizing Youth Revolt in Communist Budapest in the 1960s. Bloomington: Indiana University Press, 2022.
KNAPÍK, Jiří. Děti, mládež a socialismus v Československu v 50. a 60. letech. Opava: Slezská univerzita v Opavě, Ústav historických věd, 2014.
KNAPÍK, Jiří a FRANC, Martin. Mezi pionýrským šátkem a mopedem: děti, mládež a socialismus v českých zemích 1948-1970. Praha: Academia, 2018.
RÁKOSNÍK, Jakub a ŠUSTROVÁ, Radka. Rodina v zájmu státu: populační růst a instituce manželství v českých zemích 1918-1989. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2016.
SILOVA, Iveta, ed., PIATTOEVA, Nelli, ed. a MILLEI, Zsuzsa, ed. Childhood and schooling in (post)socialist societies: memories of everyday life. Palgrave Macmillan, 2018.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK