Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Tělo jako symbol kulturního střetu: Bruce Lee a Cesta Draka
Název práce v češtině: Tělo jako symbol kulturního střetu: Bruce Lee a Cesta Draka
Název v anglickém jazyce: The Body as a Symbol of Cultural Conflict : Bruce Lee and The Way of the Dragon
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra filmových studií (21-KFS)
Vedoucí / školitel: prof. PhDr. Ivan Klimeš
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 29.02.2024
Datum zadání: 29.02.2024
Schválení administrátorem: bylo schváleno
Datum potvrzení stud. oddělením: 29.02.2024
Odevzdaná/finalizovaná: ne
Zásady pro vypracování
Tato bakalářská práce bude zkoumat tělesnost Bruce Lee jako projev kulturního střetu mezi východem a západem, a to se zaměřením na film Cesta draka (The Way of the Dragon, 1972, Bruce Lee). Tento konkrétní film jsem vybrala z více důvodů. Je to snímek natočený Leem samotným, obsahuje tedy více autorského komentáře než jeho předchozí i následující filmy. Postava, kterou Lee hraje, je charakterově odlišná než jiné Leeho postavy, a souboj mezi dobrem a zlem, jinak tolik typický pro takovéto žánrové filmy, zde nabývá méně černobílé povahy. Práce bude analyzovat zejména bojové scény (i když nejen), a to se zvýšenou vnímavostí vůči roli kamery a střihu a filmovému jazyka obecně. Nepůjde ale jen o tělesný projev Bruce Lee v nějakém izolovaném vykrojení, specifičnost jeho projevu se naopak vynoří z komparace s odlišnou tělesností dalších postav. Zvláště zajímavý bude v tomto smyslu kontrast mezi pohyblivým a fluidním tělem Bruce Lee a statickým a symbolicky gladiátorským tělem Chucka Norrise v závěrečné bojové scéně ve filmu.
Cílem práce je tedy zodpovězení základních výzkumných otázek: Jak tělesnost Bruce Lee projevující se vysoce organizovaným pohybem i myslí, symbolizuje kulturní střet dvou světů? Jakým způsobem může tělo ve filmu existovat jako médium pro vyjádření kulturních hodnot? A jak obraz takto stvořený formuje kolektivní povědomí o kulturních rozdílech?
Téma práce v obecné rovině není jistě nijak nové. Obdobné zaměření měla kupříkladu práce Jany Alfreyové Tělo, tělesnost a identita v románu Klub rváčů. Samotná osobnost Bruce Lee je rovněž fanouškovsky i odborně zpracovaná, přesto ale věřím, že moje práce může nabídnout nový, dosud málo rozpracovaný úhel pohledu, který se bude mimo jiné zaměřovat na zkoumání toho, v čem je Leeho tělo jiné než ostatní, v čem poněkud záhadné a v čem spočívá ona tenká hranice mezi jeho popkulturní fetišizací a symbolickým multikulturním přesahem.
Seznam odborné literatury
ALFREYOVÁ, Jana. Tělo, tělesnost a identita v románu Klub rváčů. Praha, 2017. Diplomová práce, Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Vedoucí práce: doc. Mgr. Libuše Heczková
BADINTER, Elisabeth. XY: o mužské identitě. Praha, Litomyšl: Paseka, 2005.
BOWMAN, Paul. Theorizing Bruce Lee: Film-Fantasy-Fighting_Philosophy. Amsterdam: Rodopi, 2010.
BUTLER, Judith. Bodies that matter: on the discursive limits of "sex". New York: Routledge, 1993.
ČINÁTLOVÁ, Blanka. Příběh těla. Příbram: Pistorius & Olšanská, 2009.
LEE, Shannon. Be water, My Friend
MURPHY, Robert Francis. Umlčené tělo. Praha: Sociologické nakladatelství, 2001.
PATOČKA, Jan a POLÍVKA, Jiří. Tělo, společenství, jazyk, svět: ze záznamů přednášek proslovených ve školním roce 1968-69 na filosofické fakultě University Karlovy. Praha: Institut pro středoevropskou kulturu a politiku, 1995.
SLABÁKOVÁ, Radmila et al. Konstrukce maskulinní identity v minulosti a současnosti: koncepty, metody, perspektivy. Praha: NLN, 2012.
STEENBERG, Lindsey. Bruce Lee as gladiator: Celebrity, vernacular stoicism and cinema. Oxford Brookes University, 2019.
WONG, Jonn. RINEHART, Robert E. Representations of Pyhsical Prowess the Body, and National Identity in Selected Bruce Lee Films. Sport History Review, 2013.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK