Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Simultánní konstrukce v českém znakovém jazyce: statické prostorové vztahy
Název práce v češtině: Simultánní konstrukce v českém znakovém jazyce: statické prostorové vztahy
Název v anglickém jazyce: Simultaneous constructions in Czech Sign Language: static spatial relationships
Klíčová slova: český znakový jazyk|figura a pozadí|klasifikátor|prostorové vztahy|simultánní konstrukce
Klíčová slova anglicky: Czech Sign Language|classifier|figure and ground|spatial relationship|simultaneous constructions
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav bohemistiky pro cizince a komunikaci neslyšících (21-UBN)
Vedoucí / školitel: Mgr. Lenka Okrouhlíková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 11.01.2024
Datum zadání: 11.01.2024
Schválení administrátorem: bylo schváleno
Datum potvrzení stud. oddělením: 12.01.2024
Odevzdaná/finalizovaná: ne
Oponenti: Mgr. Svatava Škodová, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Bakalářská práce se zaměří na užívání simultánních konstrukcí v českém znakovém jazyce, konkrétně na jejich užití při lokalizaci statických neživých objektů do prostoru (např. loď, talíř, tužka, hrnek, jablko, obraz), tedy ve vyjadřování vztahu figury a pozadí a figur mezi sebou navzájem. Bude sledováno, jaké prostředky jsou využívány pro reprezentaci objektů a vyjádření jejich prostorových vztahů: lexikalizované znaky, relační lexémy, klasifikátory, specifikátory tvaru a velikosti, strategie ukotvení. Pozornost však bude zaměřena zejména na simultánní reprezentace referentů, tedy na zobrazení více než jedné figury/pozadí ve stejném čase: přímou explicitní reprezentaci prostorových vztahů mezi objekty oběma rukama.
Výzkum je inspirován studií Does space structure spatial language?: A comparasion of spatial expression across sign languages (Perniss, Zwitserlood, Özyürek, 2015), která se zaměřila na německý a turecký znakový jazyk. Pro analýzu bude využit jazykový materiál sesbíraný na základě původního elicitačního materiálu využitého v této studii (a částečně také materiálu jiného) studenty odborného modulu pod vedením dr. Okrouhlíkové v roce 2018. Jedná se o videonahrávky věkově homogenní skupiny dvanácti rodilých mluvčích českého znakového jazyka z Prahy, kteří podepsali informované souhlasy. Nebude realizována replikace celého výzkumu (Perniss, Zwitserlood, Özyürek, 2015), pouze jeho vybraných částí.
Cílem výzkumu je zjistit, jak je užívání simultánních konstrukcí při popisování vztahu statických figur a pozadí frekventované a v jakých případech je užíváno nejvíce.

Zásady pro vypracování:
Postup práce
1. Studium odborné literatury (zejm. zahraniční) zaměřené na simultánnost, simultánní konstrukce, produktivní znakovou zásobu (klasifikátory, specifikátory tvaru a velikosti, bóje).
2. Studium původní studie (Perniss, Zwitserlood, Özyürek, 2015) a dalších zahraničních textů zaměřených na vyjadřování prostorových vztahů statických objektů.
3. Rozbor provedeného sběru jazykového materiálu a videonahrávek, vyčlenění relevantních částí, které budou využity pro výzkum. Zpracování metadat o respondentech na základě pořízených videodotazníků.
4. Anotace a analýza vybraného jazykového materiálu se zaměřením na simultánní konstrukce:
· četnost konstrukcí,
· prostředky užívané v konstrukcích pro vyjádření figur/pozadí (klasifikátory, specifikátory tvaru a velikosti, bóje, lexikalizované znaky); usouvztažnění se souvisejícími pracemi o ČZJ,
· vymezení případů, kdy se konstrukce objevují nejčastěji (vztah figura-ground, počet figur, typ referentu atd.).
5. Syntéza a shrnutí celého výzkumu, srovnání respondentů navzájem a zobecnění závěrů.
Seznam odborné literatury
LA JOLLA, C. A. a Karen EMMOREY (eds.). Perspectives on classifier constructions in sign languages. Mahwah, NJ: Lawrence Erlbaum Associates, 2003.
DE WEERDT, Danny. Figure–Ground Spatial Relationships in Finnish Sign Language Discourse. Open Linguistics. 2020, 6, s. 723–746.
ECCARIUS, Petra a Diane BRENTARI. Symmetry and dominance: A cross-linguistic study of signs and classifier constructions. Lingua. 2006, s. 1169–1201.
FRITZOVÁ KALOUSOVÁ, Josefína. Klasifikátorová slova v českém znakovém jazyce. Praha, 2021. Diplomová práce. Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Ústav českého jazyka a teorie komunikace. Vedoucí práce Prof. PhDr. Alena Macurová, CSc.
KREMERS, Joost. The syntax of simultaneity. Lingua. 2012, (122), s. 979–1003.
LOOS, Cornelia, Austin GERMAN a Richard P. MEIER. Simultaneous structures in sign languages: Acquisition and emergence. Frontiers in psychology. 2022(13), s. 1–18.
MACUROVÁ, Alena a Petr VYSUČEK. Poznáváme český znakový jazyk: Klasifikátorové tvary ruky. Speciální pedagogika, 2005, 15(4), s. 262–275.
MOTEJZÍKOVÁ, Jitka. Simultánnost v českém znakovém jazyce. Praha, 2007. Diplomová práce. Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Ústav českého jazyka a teorie komunikace. Vedoucí práce Prof. PhDr. Alena Macurová, CSc.
ÖZYÜREK, Asli, Inge ZWITSERLOOD a Pamela PERNISS. Locative expressions in signed languages: a view from Turkish Sign Language. Linguistics. 2010, s. 1111–1145.
PERNISS, Pamela, Inge ZWITSERLOOD a Asli ÖZYÜREK. Does space structure spatial language?: A comparsion of spatial expression across sign languages. Language. 2015, (3), s. 611–641.
SLONIMSKA, Anita, Asli ÖZYÜREK a Olga CAPIRCI. Simultaneity as an Emergent Property of Efficient Communication in Language: A Comparison of Silent Gesture and Sign Language. Cognitive Science. 2022, 2022(46), s. 2–38.
TIKOVSKÁ, Lenka. Klasifikátory českého znakového jazyka. Praha, 2006. Bakalářská práce. Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Ústav českého jazyka a teorie komunikace. Vedoucí práce Prof. PhDr. Alena Macurová, CSc.
VERMEERBERGEN, Myriam, Lorraine LEESON a Alex ONNO. Simultaneity in signed languages form and function. Amsterdam: Philadelphia, 2007.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK