Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Ultrarychlá laserová spektroskopie nekolineárních antiferomagnetů
Název práce v češtině: Ultrarychlá laserová spektroskopie nekolineárních antiferomagnetů
Název v anglickém jazyce: Ultrafast laser spectroscopy of noncollinear antiferomagnets
Klíčová slova: antiferomagnetická spintronika|nekolineární antiferomagnety|ultrarychlá laserová spektroskopie|magneto-optika|Voigtův jev
Klíčová slova anglicky: antiferromagnetic spintronics|noncollinear antiferromagnets|ultrafast laser spectroscopy|magneto-optics|Voigt effect
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra chemické fyziky a optiky (32-KCHFO)
Vedoucí / školitel: prof. RNDr. Petr Němec, Ph.D.
Řešitel: Markéta Nerodilová - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 16.11.2023
Datum zadání: 16.11.2023
Datum potvrzení stud. oddělením: 20.11.2023
Datum odevzdání elektronické podoby:09.05.2024
Oponenti: RNDr. Petra Veselá, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Spintronika je odvětví elektroniky, v němž je k uchování a zpracování informace využit kromě náboje nosičů také jejich magnetický moment - spin. Veškeré komerčně dostupné spintronické součástky, jako jsou čtecí hlavy v pevných discích počítačů a nezapomínající paměti typu MRAM, jsou založeny na využití feromagneticky uspořádaných materiálů. V nedávné době byl ale navržený koncept antiferomagnetické spintroniky, kde je aktivní část zařízení tvořena antiferomagnety [1]. Velkou výhodou antiferomagnetů je jejich necitlivost na vnější magnetická pole, která je výhodná z hlediska mnoha potencionálních aplikací. Současně ale vede k tomu, že tyto materiály se dají velice obtížně studovat pomocí běžných magnetických charakterizačních metod, které jsou založené na manipulaci s magnetickým uspořádáním pomocí magnetického pole. Jednou z nemnoha dostupných metod pro studium antiferomagnetů je tedy optická spektroskopie [2]. Zajímavou třídou antiferomagneticky uspořádaných materiálů jsou nekolineární antiferomagnety, které mají jen velice malý magnetický moment, ale navzdory tomu vykazují jevy dříve přisuzované jen feromagnetům, jako je například magneto-optický Kerrův jev [3].
Náplní této bakalářské práce je studium nekolineárních antiferomagnetů pomocí metody excitace a sondování, což je jedna z technik ultrarychlé laserové spektroskopie, která umožňuje provádět časově-rozlišené experimenty až s femtosekundovým rozlišením [4]. V rámci bakalářské práce budou studovány vzorky obsahující tenké vrstvy nekolineárního kovového antiferomagnetu Mn3GaN (případně Mn3NiN). Cílem práce bude zjistit, jestli je možné v tomto typu materiálu vybudit dopadem excitačního femtosekundového laserového pulsu nějaké dynamické změny magnetického uspořádání. A pokud ano, tak nalézt optimální experimentální podmínky (jako je teplota vzorku, intenzita excitačního pulzu a vlnová délka sondovacího pulzu), kdy je tato dynamika dobře experimentálně měřitelná.

Seznam odborné literatury
[1] T. Jungwirth a kol., Antiferromagnetic spintronics, Nature Nanotechnology 11, 231 (2016).
[2] P. Němec a kol., Antiferromagnetic opto-spintronics, Nature Physics 14, 229 (2018).
[3] T. Higo a kol., Large magneto-optical Kerr effect and imaging of magnetic octupole domains in an antiferromagnetic metal. Nature Photonics 12, 73-78 (2018).
[4] M. Surýnek a kol., Investigation of magnetic anisotropy and heat dissipation in thin films of compensated antiferromagnet CuMnAs by pump–probe experiment. J. Appl. Phys. 127, 233904 (2020).
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK