Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Množení kriticky ohrožených druhů dřevin: model cypřiš Duprezův
Název práce v češtině: Množení kriticky ohrožených druhů dřevin: model cypřiš Duprezův
Název v anglickém jazyce: Multiplication of endangered conifer species: the example of Saharan Cypress
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra experimentální biologie rostlin (31-130)
Vedoucí / školitel: RNDr. Hana Konrádová, Ph.D.
Řešitel:
Konzultanti: doc. RNDr. Helena Lipavská, Ph.D.
Seznam odborné literatury
Lábusová J, Konrádová H, Lipavská H. The endangered Saharan cypress (Cupressus dupreziana): do not let it get into Charon's boat. Planta. 2020 Feb 11;251(3):63. doi: 10.1007/s00425-020-03358-6. PMID: 32048041.
Giovanelli A, De Carlo A (2007) Micropropagation of mediterranean cypress (Cupressus sempervirens L.). In: Mohan Jain S, Haggman H (eds) Protocols for micropropagation of woody trees and fruits. Springer, The Netherlands, pp 93–105.
Předběžná náplň práce
Cypřiš Duprezův (Cupressus dupreziana) patří v současnosti k nejohroženějším druhům dřevin na světě. Počty rostlin ve volné přírodě jsou velmi nízké. Většina z nich roste v Tassílii, v pohoří jihovýchodní části alžírské Sahary. Stáří některých z nich je odhadováno na více než 2000 let, a jsou považovány za pozůstatky lesních porostů, které se v této oblasti vyskytovaly ve vlhčích a chladnějších podmínkách pleistocénu. Množení těchto rostlin v přirozených podmínkách je spojeno s řadou problémů, což záchranu tohoto druhu ztěžuje (další detaily viz Lábusová et al. 2020). Jednou z cest zachování tohoto druhu je využití kultivace v podmínkách in vitro.
Cílem diplomové práce je testovat možnosti kultivace a množení rostlin cypřiše Duprézova v podmínkách in vitro pomocí metody mnohonásobných prýtů. Předpokládáme, že příčinou rekalcitrance tohoto materiálu je fyziologická nerovnováha způsobená izolací primárního explantátu, která může být kompenzována ošetřením aromatickými cytokininy, změnou dostupnosti zdroje uhlíku a energie a dusíku a změnou fyzikálních podmínek kultivace.
Práce je vhodná především pro studenty učitelského studia biologie. Práce je podpořena projektem COST (MŠMT, LUC23150).
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK