Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 390)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Uplatnění profese adiktologa ve vybraných sociálních službách zaměřených na práci s rodinou v Praze
Název práce v češtině: Uplatnění profese adiktologa ve vybraných sociálních službách zaměřených na práci s rodinou v Praze
Název v anglickém jazyce: Applying the profession of an addictologist in selected social services focused on working with the family in Prague
Klíčová slova: Adiktolog; Praha; rodina; sociální služby; závislost.
Klíčová slova anglicky: Addiction; addictologist; family; Prague; social services.
Akademický rok vypsání: 2023/2024
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Klinika adiktologie 1. LF UK a VFN (11-00611)
Vedoucí / školitel: Mgr. et Mgr. Amalie Lososová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 26.10.2023
Datum zadání: 26.10.2023
Datum a čas obhajoby: 17.06.2024 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:26.04.2024
Datum proběhlé obhajoby: 17.06.2024
Předmět: Obhajoba bakalářské práce (B02036)
Oponenti: PhDr. Josef Radimecký, M.Sc., Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Abstrakt
Východiska: Závislost je v různých formách součástí životů lidí a mnohdy je provází celý život. Dopady závislosti se neomezují pouze na jedince, pro kterého je závislost problémem, ale týkají se i ostatních členů rodiny. Při práci s adiktologickými klienty je proto žádoucí pracovat i s dalšími členy rodiny a blízkými osob užívajících návykové látky a společně hledat cestu ke zvládnutí obtížné situace. Adiktologičtí klienti se objevují v rozmanitých typech služeb, sociální služby nevyjímaje, a právě v těchto službách by adiktolog se svými transdisciplinárními teoretickými znalostmi a dovednostmi mohl být přínosem při práci na zlepšení životní situace rodin vyhledávajících sociální poradenství, azylové domy či využívajících sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi.
Cíle: Cílem práce je zmapovat možnosti uplatnění profese adiktologa ve vybraných sociálních službách zaměřených na práci s rodinou v Praze. Dílčí cíle zodpoví otázku, zda a jak vybraná zařízení pracují s adiktologickými klienty a jejich rodinami a jak jsou informována o pozici adiktologa a jeho náplni práce.
Metody: Sběr dat byl proveden formou kvalitativního výzkumu pomocí polostrukturovaného rozhovoru. Nahrané audiozáznamy rozhovorů byly přepsány do dokumentu MS Word. Data byla analyzována pomocí tvorby kategorií a okódování. Byly předloženy klíčové úryvky ilustrující nejvýznamnější témata. Etické otázky byly dodrženy.
Výzkumný soubor: Základní soubor tvoří vybraná zařízení sociálních služeb zaměřených na práci s rodinou v Praze, sestávající z celkem 12 služeb sociálního poradenství (poradny pro rodinu, poradny pro manželství a mezilidské vztahy), 12 služeb sociální péče (azylové domy) a 19 služeb sociální prevence (sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi). Výběr výzkumného vzorku je náhodný pomocí funkce = randbetween v MS Excel. Pro realizaci výzkumu byly vybrány tři azylové domy, dvě sociálně aktivizační služby a jedna služba sociálního poradenství.
Výsledky: Z výzkumu vyplývá, že vybrané sociální služby přistupují k otázce užívání návykových látek u klientů různě. Existují rozdíly i ve skupinách stejného typu zařízení, což odráží různorodost v přístupu k této problematice. Hlavní práce s adiktologickými klienty se zaměřuje především na dohlížení na účast v léčebných programech a na motivaci k léčbě, a to nejčastěji skrze rodičovské kompetence a otevřený přístup k tématu adiktologické problematiky. Vedoucí služeb mají povědomí o náplni práce adiktologa. Dva azylové domy a jedna sociálně aktivizační služba projevují zájem o spolupráci s adiktologem, a to v oblasti prevence a externí spolupráce, ale jednomu azylovému domu a jedné sociálně aktivizační službě v tom brání překážky, jako jsou nedostatečné finanční prostředky a nedostatek pracovních úvazků. Druhý azylový dům žádné překážky v zaměstnaní adiktologa externě v oblasti prevence nevidí. Ostatním službám v současné době vyhovuje spolupráce s adiktologickými službami a uvádí, že adiktologa nepotřebují. V případě většího využití rodinných konferencí sociálními službami by adiktolog našel uplatnění v multidisciplinárním týmu jako jeden z odborníků.
Závěr: Klienti s adiktologickou problematikou se čím dál více objevují nejen v adiktologických, ale i v sociálních službách. Adiktolog má kompetence pro práci i mimo oblast zdravotnických služeb, smyslem ale není jakoukoli profesi nahradit. Současná situace, kdy vybrané sociální služby úzce spolupracují se službami adiktologickými, a tedy nevyžadují adiktologa přímo v týmu zařízení, se jeví jako vyhovující. Je nicméně stále potřeba blíže hledat cesty ke zkvalitňování péče poskytované klientům.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
Abstract
Background: Addiction in various forms is a part of people's lives, often accompanying them throughout their lives. The impacts of addiction are not limited to just the individual for whom addiction is a problem but also affect other family members. Therefore, it is desirable to work with other family members and close individuals using addictive substances when working with addiction clients, seeking together a way to manage the difficult situation. Addiction clients appear in various types of services, including social services, and it is precisely in these services that an addiction specialists with their transdisciplinary theoretical knowledge and skills could contribute to improving the life situations of families seeking social counseling, shelters, or utilizing socially activating services for families with children.
Objectives: The aim of the study is to map out the possibilities of employing addiction specialists in selected social services focusing on family work in Prague. Specific objectives address the question of whether and how selected facilities work with addiction clients and their families and how informed they are about the position of an addiction specialist and their scope of work.
Methods: Data collection was carried out through qualitative research using semi-structured interviews. Recorded audio interviews were transcribed into MS Word documents. Data were analyzed by creating categories and coding. Key excerpts illustrating the most significant themes were presented. Ethical considerations were observed.
Research sample: The basic sample consists of selected social services focusing on family work in Prague, comprising a total of 12 family counseling services (family counseling centers, counselling services for family, marriage, and interpersonal relations), 12 social care services (shelters), and 19 social prevention services (social activation services for families with children). The research sample was randomly selected using the = randbetween function in MS Excel. Three shelters, two social activation services, and one social counseling service were selected for the research.
Results: The research indicates that selected social services approach the issue of substance abuse among clients differently. Variations exist even among groups of the same type of facility, reflecting the diversity in addressing this issue. The primary work with addiction clients focuses mainly on monitoring participation in treatment programs and motivating treatment, often through parental skills and an open approach to addiction issues. Service leaders are aware of the scope of addictologist work. Two shelters and one social activation service express interest in collaborating with addictologists, particularly in prevention and external cooperation. However, one shelter and one social activation service face obstacles such as insufficient financial resources and a shortage of work positions. The second shelter sees no obstacles in employing an addictologist externally for prevention. Other services currently find cooperation with addiction services satisfactory and state they do not need addictologist. In the case of increased utilization of family conferences by social services, an addictologist would find employment in a multidisciplinary team as one of the specialists.
Conclusion: Clients with addiction issues are increasingly appearing not only in addiction services but also in social services. An addictologist possesses competencies for work beyond the realm of healthcare services; however, the aim is not to replace any profession indiscriminately. The current situation, where selected social services closely collaborate with addiction services and thus do not directly require an addictologist within the facility's team, appears satisfactory. Nevertheless, there is still a need to further explore avenues for improving the care provided to clients.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK