Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
„Dobrý trenér“: Subjektivní vnímání práce trenéra u výkonnostních sportovců
Název práce v češtině: „Dobrý trenér“: Subjektivní vnímání práce trenéra u výkonnostních sportovců
Název v anglickém jazyce: „The good coach“: Subjective perceptions of coaching in performance athletes
Klíčová slova: dobrý trenér|motivační klima|kvalitativní výzkum|tematická analýza
Klíčová slova anglicky: good coach|motivational climate|qualitative research|thematic analysis
Akademický rok vypsání: 2022/2023
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra psychologie (21-KPS)
Vedoucí / školitel: doc. Mgr. Jiří Mudrák, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 12.09.2023
Datum zadání: 12.09.2023
Schválení administrátorem: bylo schváleno
Datum potvrzení stud. oddělením: 12.09.2023
Datum odevzdání elektronické podoby:01.05.2024
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem
Oponenti: Mgr. Petr Vítek
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem práce je prozkoumat žitou zkušenost výkonnostních sportovců s jejich trenéry/trenérkami a popsat, jaké charakteristiky na základě této zkušenosti sportovci považují za klíčové u dobrého trenéra/trenérky.

Obsah literárně přehledové části
Literárně přehledová část se v úvodu bude zabývat vymezením definice „dobrý trenér“ z několika úhlů pohledu a zasazením definice do aktuálně převládajících koncepčních modelů koučování. Bude zde zohledněno několik hledisek – znalosti trenérů, výsledky sportovců a kontext, ve kterém trenér působí.
Hlavní část literárně přehledové části práce bude věnována motivačnímu klimatu mezi trenérem a sportovcem. Bude zmíněna dynamika vztahu trenérů a sportovců v týmových i individuálních sportech a také budou rozepsány interpersonální dovednosti trenéra v souvislosti s osobnostními vlastnosti trenéra.
Dále se práce bude zabývat popisem konkrétních psychologických metod a aspektů sportovní přípravy a sportovního výkonu.

Návrh výzkumu
Výzkum bude realizován z kvalitativní perspektivy formou tematické analýzy na malém vzorku participantů. Data budou shromážděna pomocí polostrukturovaných rozhovorů s cílem prozkoumat subjektivní zkušenosti sportovce se svými trenéry. Sesbíraná data budou následně zpracována a analyzována. Ve výpovědích sportovců budu analyzovat klíčové momenty, a jaký jim participanti přisuzují význam.
Prvním krokem bude získání respondentů. Participanti budou vybíráni z různých sportovních odvětví, abych dosáhla co největší variability v žité zkušenosti s jejich trenéry. Budu vybírat sportovce, kteří se pohybují na co nejvyšší sportovní úrovni.
Cílem výzkumu bude prozkoumat, jak sportovci vnímají svou dosavadní zkušenost se svými trenéry a jejich přístupem a na tomto základě identifikovat ve výpovědích sportovců důležité momenty, které hodnotí jako zásadní pro svůj sportovní vývoj. Dále bude cílem prozkoumat, jak participanti na tomto základě uvažují o tom, jaké charakteristiky by měl být dobrý trenér schopný odpovídajícím způsobem rozvinout jejich sportovní potenciál.
Cílem tohoto výzkumu nebude pochopit objektivní realitu, ale spíše získat vhled do života každého participanta s důrazem na jedinečnost prožívání situace.

Očekávaný přínos výsledků výzkumu do psychologické teorie a praxe …
Pro sportovce, kteří se věnují sportu na vysoké úrovni, je trenér jednou z klíčových osobností, která se podílí na jejich výkonu. Vzdělání, schopnosti a dovednosti trenéra tedy přímo ovlivňují výkon, který sportovec následně podá. Trenéři při své profesi zastávají důležité role. Zejména vnímám velký vliv u motivačního klimatu. Trenér může být v určitý moment pro sportovce velkou oporou, ale také může v ten samý moment sportovce svým chováním demotivovat. Vnímám proto jako velice důležité, aby bylo zvyšováno povědomí o vztahu mezi trenérem a sportovcem a také konkrétními aspekty, které dle výkonnostních sportovců dělají trenéra „dobrým trenérem“. Získané poznatky pomohou ke zlepšení orientace v problematice týkající se konkrétních vlastností trenéra v závislosti na subjektivní výpovědi sportovce a mohou také posloužit jako podklad pro další výzkum.
Seznam odborné literatury
Côté, J. & Gilbert, W. (2009). An integrative definition of coaching effectiveness and expertise. International Journal of Sports Science & Coaching - INT J SPORTS SCI COACH. 4. 307-323. doi: 10.1260/174795409789623892.

Macho, J., Mudrak, J. & Slepicka, P. (2021). Enhancing the self: Amateur bodybuilders making sense of experiences with appearance and performance-enhancing drugs. Front. Psychol. 12:648467. doi:10.3389/fpsyg.2021.648476

Olympiou, A., Jowett, S. & Duda, J. (2008). The Psychological Interface Between the Coach-Created Motivational Climate and the Coach-Athlete Relationship in Team Sports. Sport Psychologist. 22. doi: 423. 10.1123/tsp.22.4.423.

Řiháček, T., Čermák, I., & Hytych, R. (2013). Kvalitativní analýza textů: čtyři přístupy. Brno: Masarykova univerzita.

Weinberg, R. S., & Gould, D. (1995). Foundations of sport and exercise psychology. Human Kinetics Publishers.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK