Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 390)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Obraz ženy v kulturní diplomacii Československa vůči zemím globálního Jihu
Název práce v češtině: Obraz ženy v kulturní diplomacii Československa vůči zemím globálního Jihu
Název v anglickém jazyce: The Reflection of women in the cultural diplomacy of Czechoslovakia towards the Global South
Klíčová slova: kulturní diplomacie|gender|žena|socialismus|Afrika|Československo|globální Jih
Klíčová slova anglicky: cultural diplomacy|gender|woman|socialism|Africa|Czechoslovakia|Global South
Akademický rok vypsání: 2022/2023
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav světových dějin (21-USD)
Vedoucí / školitel: Mgr. Mikuláš Pešta, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 12.09.2023
Datum zadání: 12.09.2023
Schválení administrátorem: bylo schváleno
Datum potvrzení stud. oddělením: 11.04.2024
Datum a čas obhajoby: 13.09.2024 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:13.08.2024
Datum proběhlé obhajoby: 13.09.2024
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Marta Edith Holečková, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Otázka vztahů socialistického Československa se zeměmi globálního Jihu se v posledních letech dočkala pozornosti historiků. Publikace se věnují především politickým vztahům mezi jednotlivými zeměmi doplněnými o přehled hospodářské výměny. Kulturní výměna mezi občany Československa a občany zemí třetího světa byla zkoumána převážně na případu zahraničních studentů v Československu a vysílání československých expertů do zahraničí či vyučování zahraničních expertů přímo v Československu. Téma vztahů Československa se třetím světem tak stále nabízí mnoho prostoru pro hlubší bádání. Jeden směr, kterým je možné se vydat, představuje zohlednění genderu a kulturní diplomacie v mezinárodních vztazích. Československo se především v 60. letech snažilo o šíření socialistických představ v zemích třetího světa, které propagovalo prostřednictvím různých kulturních počinů. Součástí vědomého i nevědomého předávání kulturních ideologických představ socialismu byl pohled na ženu a její postavení ve společnosti. V této práci proto bude zkoumán obraz ženy v kulturní diplomacii Československa vůči zemím globálního Jihu.
Cílem práce bude zjistit, jestli se do kulturní diplomacie Československa promítal konkrétní obraz ženy. Pokud ano, jak tento obraz vypadal? Odráželo se v něm ideologické zaměření Československa? Jednalo o vědomou snahu propagovat československou ženu v zahraničí a jaká pozornost byla tomuto tématu věnována? Jakými kanály byl tento obraz šířen? Promítala se do těchto snah společenská či politická situace v přijímacích zemích? Práce bude zaměřena především na československou stranu vztahů, tedy na stranu vysílající určitou představu. Její vnímání a přijetí společnostmi, na které byla namířena, přesahuje badatelské možnosti a rozsah této práce.
Pramenná základna práce bude vycházet z archivních složek Ministerstva zahraničních věcí a dále z časopisů Czechoslovak Life a Solidarity, které Československo vydávalo v angličtině a francouzštině pro čtenáře v zemích globálního Jihu. Záběr práce se bude omezovat pouze na oblast Afriky, a tak se práce bude zabývat jen výsekem československé kulturní diplomacie. Protože můžeme očekávat, že se československý přístup k jednotlivým regionům globálního Jihu značně lišil, cílem práce nebude celková generalizace na československou kulturní diplomacii.
Seznam odborné literatury
DVOŘÁČEK, Jan, Linda PIKNEROVÁ a Jan ZÁHOŘÍK. A History of Czechoslovak involvement in Africa: studies from the colonial through the Soviet eras. Lewiston: The Edwin Mellen Press, 2014.
HAVELKOVÁ, Barbora. Genderová rovnost v období socialismu. In: BOBEK, Michal, Pavel MOLEK a Vojtěch ŠIMÍČEK. Komunistické právo v Československu: kapitoly z dějin bezpráví. Brno: Masarykova univerzita, Mezinárodní politologický ústav, 2009, s. 179-195.
JECHOVÁ, Květa. Postavení žen v Československu v období normalizace. In: TŮMA, Oldřich a Tomáš VILÍMEK, eds. Česká společnost v 70. a 80. letech: sociální a ekonomické aspekty. Praha: Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, 2012, s. 176-246.
JECHOVÁ, Květa. Postavení ženy v české společnosti 20. století. Pokus o vymezení problému. In: TŮMA, Oldřich a Tomáš VILÍMEK, eds. Pět studií k dějinám české společnosti po roce 1945. Praha: Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, 2008, s. 69-129.
LEICHTOVÁ, Magdalena a Linda PIKNEROVÁ. Rozvojová spolupráce východního bloku v době studené války. Praha: Dokořán, 2013.
LENDEROVÁ, Milena, Božena KOPIČKOVÁ, Jana BUREŠOVÁ a Eduard MAUR. Žena v českých zemích od středověku do 20. století. Praha: NLN, 2009.
MUEHLENBECK, Philip E. Czechoslovakia in Africa, 1945-1968. Basingstoke: New York, 2016.
ŠEDIVÝ, Jaroslav a Květa KOŘALKOVÁ. Zahraniční politika ČSR v letech 1945-1960. Praha: SNLP, 1960.
ŠOLCOVÁ, Miroslava. Postavení ženy v socialistické společnosti. Praha: Horizont, 1984.
TAUFER, Otakar. Význam hospodářské spolupráce socialistických států s africkými zeměmi. Praha: NPL, 1964.
VÍT, Jakub. V roli exportéra "věci komunismu": Československo a subsaharská Afrika 1948-1962. Soudobé dějiny. 2003, 10(1-2), 29-57.
VODOCHODSKÝ, Ivan. Patriarchát na socialistický způsob: k genderovému řádu státního socialismu. Gender nové příležitosti výzkum. 2007, 8(2), 34-42.
WAGNEROVÁ, Alena. Žena za socialismu: Československo 1945-1974 a reflexe vývoje před rokem 1989 a po něm. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2021.
ZÍDEK, Petr a Karel SIEBER. Československo a subsaharská Afrika v letech 1948-1989. Praha: Ústav mezinárodních vztahů, 2007.
ZÍDEK, Petr. Československo a francouzská Afrika 1948-1968. Praha: Libri, 2006
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK