Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Podpora vzdělávání žáků ze sociálně znevýhodněného prostředí - studie vybrané školy
Název práce v češtině: Podpora vzdělávání žáků ze sociálně znevýhodněného prostředí - studie vybrané školy
Název v anglickém jazyce: Supporting the education of pupils from socially disadvantaged background - a studies of the selected school
Klíčová slova: Sociální znevýhodnění, sociální vyloučení, vzdělávání, učitel, rodina;
Klíčová slova anglicky: education, support, social disadvantage, family
Akademický rok vypsání: 2022/2023
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra speciální pedagogiky (41-KSP)
Vedoucí / školitel: PhDr. Mgr. Pavlína Šumníková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 13.06.2023
Datum zadání: 13.06.2023
Datum potvrzení stud. oddělením: 08.04.2024
Datum a čas obhajoby: 29.05.2024 08:30
Místo konání obhajoby: M. Rettigové 4, Praha 1, R126, 126, 1. patro, vlevo, zadní trakt
Datum odevzdání elektronické podoby:13.04.2024
Datum proběhlé obhajoby: 29.05.2024
Předmět: Obhajoba bakalářské práce (OSZD104SP1)
Oponenti: doc. PhDr. Zbyněk Němec, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Cílem bakalářské práce je analýza zkušeností učitelů pracujících na vybrané škole s žáky ze sociálně znevýhodněného prostředí. Okruh výzkumu je zaměřen na odbornou školu v okrese Domažlice. Ve své práci chce autorka zjistit, jak vybraní respondenti pracují se žáky ze sociálně znevýhodněného prostředí, a jak je motivují ke vzdělávání. Jestli je jejich přístup stejný nebo se odlišuje.
Hlavním výzkumným cílem je porovnání přístupu jednotlivých učitelů k žákům ze sociálně znevýhodněného prostředí a způsobu v jejich vzdělávání.
K dosažení výzkumného cíle bylo využito kvalitativního výzkumného šetření formou polostrukturovaných rozhovorů.
Seznam odborné literatury
BARTOŇOVÁ, M. Strategie ve vzdělávání žáků se sociálním znevýhodněním. Brno: Masarykova univerzita, 2009. ISBN: 978-80-210-5103-4.
BORCHARD, M. HENRY, CH. MERKLE, T. WIPPERMANN, C. Eltern unter druck - selbstverstandnisse Befindlichkeiten und Bedurfnisse von Eltern in verschiedenen Lebenswelten. Berlin: 2008. ISBN: 978-3-8282-0424-9.
NĚMEC, Z. ,,Zvedněte ruce, kdo půjde do mít, kde necítí uznání": O segregaci romských žáků ve vzdělávání. Praha: Univerzita Karlova - Pedagogická fakulta, 2020. ISBN: 978-80-7603-219-4.
PRŮCHA,J. Srovnávací pedagogika. Praha: Portál, 2006. ISBN: 80-7367-155-7.
ŠOTOLOVÁ, E. Vzdělávání Romů 2.rozšířené vydání. Praha: Grada, 2001. ISBN: 80-247-0277-0
Předběžná náplň práce
Předmětem bakalářské práce je podpora vzdělávání žáků ze sociálně znevýhodněného prostředí na vybrané škole. Cílem práce je analyzovat zkušenosti učitelů se žáky ze sociálně znevýhodněného prostředí. Předmětem analýzy je motivace žáků ke vzdělávání, podpůrná opatření a individuální přístupy k žákům, spolupráce s rodinou. V souvislosti s uvedenou problematikou jsou v úvodní části textu vysvětleny pojmy sociální vyloučení, popsány druhy a příčiny vzniku sociálního vyloučení, sociálně znevýhodnění žáci a působení rodiny na žáka. Dále jsou zde definována školská poradenská zařízení a podpůrná opatření.Cílem práce je analyzovat zkušenosti pedagogů vyučujících na vybrané škole, jaká podpůrná opatření využívají. Dílčím cílem je sledování projevů sociálního znevýhodnění a návrhy na zvýšení motivace ke vzdělávání.
Obsah: 1) Teorie sociálního znevýhodnění
2) Vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami
3) Výzkumná část formou polostrukturovaných rozhovorů v rámci kvalitativního výzkumu
4) Závěr: vyhodnocení výsledků výzkumného šetření vyplývající z výpovědí pedagogů a žáků
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The subject of the bach bachelor's thesis is to support the education of pupils from socially disadvantaged backgrounds at a selected school. The task of the thesis is to analyze the experiences of teachers with pupils from the socially disadvantaged backgrounds.The subject of the analysis is pupils' motivation for education, support measures and individual approaches to pupils, cooperation with the family.
In connection with the mentioned issue, the concepts of social exclusion are explained in the introductory part of the text, the types and causes of the social exclusion, socially disadvantaged pupils and the influence of the family to the pupil. Furthermore, school counselingfacilities and support measures ate defined here.

The empirical part deals with qualitative research, which was conducted through semi-structured with teachers working at a selected school. The evaluation was carried out using open coding and open analysis. From the obtained data of teachers follows the fact that positive cooperation of the family with the teacher and the schoolis important. Another important factor is the reduction of the effects of children's social disadvantage during education and the motivation of pupils in the course of education.
The output of the bachelor's thesis is recommendations for teachers how with these pupils and how to cooperate with the parents of these children.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK