Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
V úterý 2.7.2024 v době mezi 20:00 a 22:00 proběhne odstávka Studijního informačního systému z důvodu údržby databázového serveru.
Média bez cti? Etické aspekty digitální strukturální proměny veřejnosti
Název práce v češtině: Média bez cti? Etické aspekty digitální strukturální proměny veřejnosti
Název v anglickém jazyce: Media without virtue? Ethical aspects of the digital structural transformation of the public
Klíčová slova: Média, sociální nauka církve, etika, komunikace, digitální strukturální proměna, kapitalismus dohledu, Communio et progressio, Fratelli tutti
Klíčová slova anglicky: Media, social doctrine of the Church, ethics, communication, digital structural transformation, surveillance capitalism, Communio et progressio, Fratelli tutti
Akademický rok vypsání: 2022/2023
Typ práce: rigorózní práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra systematické a pastorální teologie (26-KSPT)
Vedoucí / školitel: ThLic. Petr Štica, Th.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 02.06.2023
Datum zadání: 02.06.2023
Datum potvrzení stud. oddělením: 02.06.2023
Datum a čas obhajoby: 11.10.2023 11:00
Datum odevzdání elektronické podoby:08.06.2023
Datum odevzdání tištěné podoby:08.06.2023
Datum proběhlé obhajoby: 11.10.2023
Oponenti: doc. PhDr. Libor Ovečka, Dr.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Rigorózní práce je pokusem vystihnout některé etické a sociální výzvy, které přináší digitální strukturální proměna veřejnosti. V textu rozvíjím myšlenku sociální nauky církve, která považuje média coby prostředky komunikace za Boží dar. Práce sleduje, zda a jak lze o tomto základním aspektu křesťanské sociální etiky uvažovat v kontextu zásadní proměny společenské i individuální komunikace během digitální strukturální proměny. Práce si klade za cíl zjistit, jak a kam se klasické normy žurnalistiky jako jsou nestrannost, vyváženost a fakticita na straně médií posouvají a mění v novém kontextu, v souvislosti s rozšířením a dostupností digitálních technologií a tím, jak digitální platformy proměnily tvorbu a šíření mediálních obsahů. Součástí úvahy jsou otázky po ekonomických a znalostních asymetriích spojených s rozvojem komunikačních technologií, sociálních a etických dopadech na jednání jednotlivců a společenství.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The thesis is an attempt to capture some of the ethical and social challenges posed by the digital structural transformation of the public. In the text I develop the idea of the social doctrine of the Church, which considers media as a means of communication as a gift from God. The paper investigates whether and how this fundamental aspect of Christian social ethics can be considered in the context of the fundamental transformation of social and individual communication during digital structural change. The thesis aims to explore how and where classic norms of journalism such as impartiality, balance and factuality on the part of the media are shifting and changing in a new context, in the context of the spread and availability of digital technologies and how digital platforms have transformed the production and dissemination of media content. Questions around the economic and knowledge asymmetries associated with the development of communication technologies, and the social and ethical implications for the actions of individuals and communities are part of the consideration.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK