Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 390)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Hudba a identita v tchajwanské komunitě v České republice
Název práce v češtině: Hudba a identita v tchajwanské komunitě v České republice
Název v anglickém jazyce: Music and Identity in the Taiwanese Community in the Czech Republic
Klíčová slova: hudba|identita|Tchajwanci|Česká republika|transnacionální komunita
Klíčová slova anglicky: music|identity|Taiwanese|Czech Republic|transnational community
Akademický rok vypsání: 2022/2023
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav hudební vědy (21-UHV)
Vedoucí / školitel: Mgr. Vít Zdrálek, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 20.04.2023
Datum zadání: 20.04.2023
Schválení administrátorem: bylo schváleno
Datum potvrzení stud. oddělením: 25.04.2023
Datum a čas obhajoby: 12.09.2024 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:14.07.2024
Datum proběhlé obhajoby: 12.09.2024
Odevzdaná/finalizovaná: odevzdaná studentem a finalizovaná
Oponenti: Mgr. Matěj Kratochvíl, Ph.D.
 
 
 
Konzultanti: Mgr. Tereza Havelková, Ph.D.
Zásady pro vypracování
Bakalářská práce se bude zabývat hudbou a identitou v tchajwanské komunitě v České republice. Cílem práce bude popsat, jak zdejší Tchajwanci vnímají svou kulturní identitu, na kolik praktikují či si uchovávají kulturní zvyklosti své vlasti a jaký je jejich vztah k místní i globální hudební produkci. Bude pracovat metodou anonymizovaného dotazníku a polostrukturovaných rozhovorů, které budou zjišťovat, jak se hudební preference Tchajwanců změnily po přestěhování do Čech. Bude se ptát, jakým způsobem dochází ke kulturní výměně jednak uvnitř komunity samotné a jednak mezi ní a majoritní českou společností. Práce chce přispět k hlubšímu porozumění komplexní problematiky definování tchajwanské identity v České republice. Výzkum se bude vztahovat k současnému odbornému diskurzu o identitách tchajwanských diaspor a národnostních diaspor obecně.
Seznam odborné literatury
HO, Wai-Chung. “A Historical Review of Popular Music and Social Change in Taiwan.” Asian Journal of Social Science 34, no. 1, 2006.
HSIAO-SHO CHANG, Stephanie. Stories of a Taiwanese diaspora: A Narrative inquiry on the experiences of Taiwanese American students. College Park, 2018. Dissertation. Faculty of the Graduate School of the University of Maryland. Dissertation advisor prof. Julie J. Park.
KAUFMANN, Jean-Claude. Chápající rozhovor. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON), 2010.
KRATOCHVÍLOVÁ, Marta. Čínská komunita v ČR – integrace a sociální faktory. Praha, 2017. Diplomová práce. Univerzita Karlova, Husitská teologická fakulta. Vedoucí práce PhDr. Mgr. Monika Nová, Ph.D.
LIDSKOG, Rolf. “The Role of Music in Ethnic Identity Formation in Diaspora: a Research review.” The Authors International Social Science Journal, published by John Wiley & Sons Ltd, 2017.
NOVOTNÁ, Hedvika, Ondřej ŠPAČEK a Magdaléna ŠŤOVÍČKOVÁ. Metody výzkumu ve společenských vědách. Praha: Fakulta humanitních studií Univerzity Karlovy, 2019.
SKOŘEPOVÁ, Zita. Akulturační strategie v hudebních sebeprezentacích cizinců v České republice. Praha 2012. Diplomová práce. Univerzita Karlova, Fakulta humanitních studií. Vedoucí práce doc. PhDr. Zuzana Jurková, Ph.D.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK