Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Queer novináři v českém mediálním prostoru
Název práce v češtině: Queer novináři v českém mediálním prostoru
Název v anglickém jazyce: Queer journalists in the Czech media space
Klíčová slova: Queer identita, queer novináři, profese novináře, feminismus, gender, kvalitativní výzkum, česká média
Klíčová slova anglicky: Queer identity, queer journalists, journalism profession, feminism, gender, qualitative research, Czech media
Akademický rok vypsání: 2022/2023
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra žurnalistiky (23-KZ)
Vedoucí / školitel: PhDr. Lenka Vochocová, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 22.03.2023
Datum zadání: 22.03.2023
Datum a čas obhajoby: 26.06.2024 08:00
Místo konání obhajoby: Voršilská 1/144, JVORS508, 508, Voršilská místnost č.508
Datum odevzdání elektronické podoby:30.04.2024
Datum proběhlé obhajoby: 26.06.2024
Oponenti: PhDr. Vratislav Maňák
 
 
 
Seznam odborné literatury
Základní literatura (nejméně 5 nejdůležitějších titulů k tématu a metodě jeho zpracování; u všech titulů je nutné uvést stručnou anotaci na 2–5 řádků):
ŘIHÁČEK, Tomáš, Ivo ČERMÁK and Roman HYTYCH. 2013. Kvalitativní analýza textů: čtyři přístupy. Brno: Masarykova univerzita. – Autoři se v publikaci zabývají čtyřmi různými přístupy ke kvalitativní analýze textů, což je metoda výzkumu v oblasti sociálních věd, která se zaměřuje na získání hlubšího porozumění subjektivním zkušenostem, názorům a postojům lidí prostřednictvím analýzy jejich psaných nebo mluvených slov.
FAFEJTA, Martin. 2016. Sexualita a sexuální identita: sociální povaha přirozenosti. Praha: Portál. – Kniha se věnuje problematice genderové identity, zabývá se pojmy, jako je intersexualita, transsexualita, asexualita a homosexualita, přičemž se táže, jak se tyto jevy proměňují v čase.
PALO, Sasmita, JHA, Kumar, Kunal. 2019. Queer at work. Mumbai, India: Palgrave Macmillan Singapore. – Kniha se zabývá tématem sexuální orientace a genderové identity v pracovním prostředí v Indii. Autoři analyzují jednotlivé překážky, kvůli nimž jsou LGBTQ jedinci v pracovním prostředí diskriminování, a to, jakým způsobem se s jednotlivými překážkami vypořádávají.
PITOŇÁK, Michal, MACHÁČKOVÁ, Marcela. 2023. Být LGBTQ+ v Česku 2022 výzkumná zpráva. Klecany: Národní ústav duševního zdraví. – V této výzkumné zprávě se autoři věnují současným podmínkám queer komunity v České republice. Přichází se zjištěním, že dvě pětiny lidí v posledním roce kvůli své identitě nebo orientaci čelily urážkám a obtěžování. Výzkum probíhal od srpna do října 2022.
RICHARDSON, Diane and Victoria ROBINSON (eds.). 2022. Introducing gender and women's studies. Fifth edition. London: Bloomsbury Academic. – Publikace poskytuje teoretický úvod do genderových a feministických studií a seskupuje důležitá témata, která v těchto oblastech rezonují. Kniha se skládá z devíti částí, věnuje se různým tématům, jako jsou teorie genderu, třídní a rasové nerovnosti, sexualita, rodová identita a práva, gender, politika, feminismus a práce.
FUKUYAMA, Francis. 2022. Liberalism and its discontents. London: Profile Books. – Kniha pojednává o liberalismu a jeho nástrahách v současném světě. Definuje teorii liberalismu a zkoumá, jak se proměnila od svého počátku a jaký je její význam pro současný svět. Autor dále zkoumá narůst populistických hnutí, které jsou hrozbou pro liberální hodnoty.
Předběžná náplň práce
Cílem práce je zjistit, jak queer novináři vnímají svou profesní roli, zda jim jejich sexuální identita při vykonávání profese klade překážky nebo výzvy. Práce nedefinuje žádné hypotézy, jejím záměrem je pomocí hloubkových rozhovorů zprostředkovat zkušenosti, pocity a sebepojetí specifické skupiny novinářů, kteří se identifikují jako queer. Na základě rozhovorů budu hledat paralely a rozdíly, které by mohly přispět k utváření hypotéz pro další vědecké zkoumání. Předpokládám, že práci budou zaštiťovat teorie feminismu, liberalismu a konzervatismu ve vnímání jejich přístupu k LGBTQ tématice, teorie norem a teorie tzv. coping strategies, tedy mechanismy, jejichž pomocí se tito novináři vyrovnávají se stresovými situacemi způsobenými jejich identitou či orientací. Pokud se z jednotlivých rozhovorů vyprofilují další teorie, budou do rámce práce přidány. Celá práce je vedena na základě konstruktivistického přístupu, který se v rámci queer teorie soustředí na to, jak se jednotlivci sami identifikují a vyjadřují svoji orientaci či identitu. Základní myšlenkou konstruktivistického přístupu je, že identita ani orientace nejsou způsobeny biologickými faktory, ale jsou výsledkem procesu, kdy si jedinci tvoří vlastní sociální vnímání reality. Hlavní výzkumná otázka pro tuto práci zní: Jak sexuální orientace nebo genderová identita queer novinářů ovlivňuje jejich novinářskou identitu? Vedlejšími otázkami jsou: Jaké mechanismy (tzv. coping strategies) queer novináři používají, aby se vyrovnávali se stresovými situacemi zapříčiněnými jejich orientací/identitou? Jak vnímají atmosféru v redakci? Setkali se někdy s diskriminací, případně jakou? Vyvstávají nějaké překážky při práci v terénu? Otázky budou rozděleny do dvou bloků – otázky týkající se práce v redakčním prostředí a otázky týkající se práce v terénu, konkrétně setkávání s respondenty.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The aim of the thesis is to find out how queer journalists perceive their professional role, whether their sexual identity poses obstacles or challenges to them in their profession. The thesis does not define any hypotheses; its intention is to use in-depth interviews to convey the experiences, feelings and self-concepts of a specific group of journalists who identify as queer. Based on the interviews, I will look for parallels and differences that could help shape hypotheses for further scholarly investigation. I anticipate that the work will be informed by theories of feminism, liberalism and conservatism in their perceptions of their approach to LGBTQ issues, norm theory and theories of coping strategies, i.e. the mechanisms by which these journalists cope with stressful situations caused by their identity or orientation. If additional theories emerge from individual interviews, they will be added to the framework of the thesis. The entire thesis is guided by a constructivist approach, which, within queer theory, focuses on how individuals self-identify and express their orientation or identity. The basic idea of the constructivist approach is that identity and orientation are not caused by biological factors, but are the result of a process whereby individuals create their own social perceptions of reality. The main research question for this thesis is: How does the sexual orientation or gender identity of queer journalists affect their journalistic identity? Secondary questions are: what coping strategies do queer journalists use to cope with stressful situations caused by their orientation/identity? How do they perceive the atmosphere in the newsroom? Have they ever encountered discrimination, if any? Do they face any obstacles when working in the field? The questions will be divided into two blocks - questions related to working in the editorial environment and questions related to fieldwork, specifically meeting respondents.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK