Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 390)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Informovanost matek o prevenci syndromu náhlého úmrtí kojence
Název práce v češtině: Informovanost matek o prevenci syndromu náhlého úmrtí kojence
Název v anglickém jazyce: Mother's awareness of the prevention of sudden infant death syndrome
Klíčová slova: Syndrom náhlého úmrtí kojence, novorozenec, kojenec, první pomoc, rizikové faktory
Klíčová slova anglicky: Sudden infant death syndrome (SIDS), newborn, infant, first aid, risk factors
Akademický rok vypsání: 2022/2023
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Ústav ošetřovatelství (13-342)
Vedoucí / školitel: Mgr. Kateřina Průšová
Řešitel: skrytý - zadáno a potvrzeno stud. odd.
Datum přihlášení: 19.03.2023
Datum zadání: 19.03.2023
Datum potvrzení stud. oddělením: 18.04.2024
Datum a čas obhajoby: 06.06.2024 00:00
Datum odevzdání elektronické podoby:22.04.2024
Datum odevzdání tištěné podoby:24.04.2024
Do kdy má student odevzdat:24.04.2024
Datum proběhlé obhajoby: 06.06.2024
Oponenti: PhDr. Hana Nikodemová
 
 
 
Zásady pro vypracování
Bakalářská práce musí splňovat požadavky uvedené v platném opatření děkana. Zpracováním bakalářské práce student/ka prokáže, že se umí samostatně orientovat ve studovaném oboru a že v průběhu studia získal/a a zároveň je i schopen/a v praxi uplatňovat teoretické poznatky a praktické postupy (metody). Bakalářská práce musí být původním a samostatně zpracovaným odborným textem. Při zpracování bakalářské práce se student/ka může opírat o výsledky a zkušenosti získané jinými autory, avšak vždy musí tyto výsledky a zkušenosti konfrontovat s vlastními názory, úvahami, hodnoceními a závěry. Rozsah bakalářské práce vyplývá z povahy zpracovávaného tématu, přičemž její minimální rozsah činí 40 stran normovaného textu. Referenční seznam musí obsahovat nejméně 25 položek časopiseckých, literárních či elektronických zdrojů informací. Do referenčního seznamu se nezapočítávají pouhá abstrakta. Zpracováním bakalářské práce musí student prokázat schopnost pracovat s aktuální odbornou literaturou vztahující se k řešené problematice, včetně práce s cizojazyčnou literaturou a s dalšími prameny. Citace typu “ústní sdělení” a “nepublikovaná data” (s výjimkou vnitřních předpisů a standardů) nelze v bakalářské práci použít.
Seznam odborné literatury
MARKOVÁ, Daniela a Magdalena CHVÍLOVÁ WEBEROVÁ. Předčasně narozené dítě: Následná péče - kdy začíná a kdy končí?. 1.vydání. Praha: Grada, 2021, 736 s. ISBN 978-80-271-1745-1.
MUNTAU, Ania Carolina. Pediatrie. 6. vydání. Praha: Grada, 2014, 608 s. ISBN 978-80-247-4588-6.
ŠEBKOVÁ, Alena a Zdeněk ZÍMA. Praktické dětské lékařství. 1.vydání. Praha: Grada, 2021, 616 s. ISBN 978-80-271-1200-5.
CARLIN, Rebecca F. a Rachel Y. MOON. Risk Factors, Protective Factors, and Current Recommendations to Reduce Sudden Infant Death Syndrome: A Review. JAMA Pediatrics [online]. 2017, 171(2), 175 [cit. 2023-02-20]. ISSN 2168-6203. Dostupné z: doi:10.1001/jamapediatrics.2016.3345
MITCHELL, Ian, Daniel Y WANG, Christine TROSKIE, Lisa LOCZY, Abby LI, Bosco PAES a Krista LANCTÔT. What risk factors for sudden infant death syndrome are preterm and term medically complex infants exposed to at home?. Paediatrics & Child Health [online]. 2020, 26(4), e184-e188 [cit. 2023-02-20]. ISSN 1205-7088. Dostupné z: doi:10.1093/pch/pxaa070
Předběžná náplň práce
V teoretické části mé bakalářské práce budu podrobně popisovat syndrom náhlého úmrtí kojence a prevenci tohoto akutního stavu. V jednotlivých kapitolách se budu dále věnovat péči o novorozence a kojence s důrazem na rizikové faktory péče. Rovněž popíši základy laické první pomoci novorozenci a kojenci. V empirické části této práce bych chtěla za pomoci kvantitativního výzkumného šetření zjistit, jak moc jsou matky informovány o prevenci vzniku tohoto syndromu. Šetření bude prováděno pomoci nestandardizovaných dotazníků, které budou přímo mojí osobou rozdávány vybraným matkám fyziologických novorozenců a rovněž matkám rizikových novorozenců. Dotazníkové šetření bude prováděno na oddělení šestinedělí, v Oblastní nemocnici Kolín, a. s.

Pro tuto práci jsem si stanovila následující cíle:
Po prostudování veškerých dostupných zdrojů přinést ucelený přehled relevantních poznatků týkajících se syndromu náhlého úmrtí kojenců.
Na podkladě získaných informací vypracovat nestandardizovaný dotazník zaměřený především na prevenci tohoto stavu a péči o novorozence.
Distribuovat dotazníky cílové skupině respondentů.
Za pomoci statistických metod provést analýzu získaných dat a dále je aplikovat v praxi.
Vypracovat pro maminky stručný přehled preventivních opatření v rámci syndromu náhlého úmrtí kojence.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
In the theoretical part of my bachelor thesis I will describe the sudden infant death syndrome in details and the prevention of this acute condition. In the individual chapters I will focus on the care of newborns and infants with the emphasis on risk factors of the care. I will also describe the basics of lay first aid for newborns and infants. In the empirical part of this thesis I would like to find out how much are mothers informed about the prevention of this syndrome by means of quantitative research. The research will be realized by means of non-standardized surveys, which will be distributed by myself to selected mothers of physiological newborns and also to mothers of at-risk newborns. The research survey will be realized in postnatal ward in Regional Hospital Kolín, a. s.

For this thesis I defined the following objectives :
Provide a complete overview of the relevant knowledge on sudden infant death syndrome after studying all available resources.
Develop non-standardized surveys focused mainly on the prevention of this condition and the care of newborns based on the obtained information.
Distribute surveys to the target group of respondents.
Analyse data by using statistical methods and apply them in practice.
Develop a brief overview of preventive measures for sudden infant death syndrome for mothers.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK