Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Kognitivní procesy ve výuce občanské výchovy na základní škole
Název práce v češtině: Kognitivní procesy ve výuce občanské výchovy na základní škole
Název v anglickém jazyce: Cognitive processes in the teaching of civic education at elementary school
Klíčová slova: vnímání, paměť, kognitivní procesy, smyslové orgány, informace, metody, funkční psychologická gramotnost
Klíčová slova anglicky: perception, memory, cognitive processes, sensory organs, information, methods, functional psychological literacy
Akademický rok vypsání: 2022/2023
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra občanské výchovy a filosofie (41-KOVF)
Vedoucí / školitel: Mgr. Zbyněk Zicha, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 20.01.2023
Datum zadání: 02.02.2023
Datum a čas obhajoby: 22.05.2023 09:00
Datum odevzdání elektronické podoby:17.04.2023
Datum proběhlé obhajoby: 22.05.2023
Předmět: Obhajoba diplomové práce (OSZD105ZS)
Oponenti: Ing. Michaela Dvořáková, Ph.D.
 
 
 
Zásady pro vypracování
Diplomová práce bude věnována didaktickému uchopení kognitivních procesů (zejména vnímání a paměti) pro potřeby výuky výchovy k občanství. Jejím úkolem bude představit tematiku kognitivních procesů a problematiku jejich výuky na úrovni základní školy, reflektovat současný stav výuky psychologické tematiky a navrhnout didkatické postupy orientované na rozvoj funční psychologické gramotnosti.
Seznam odborné literatury
HELUS, Zdeněk. Úvod do psychologie. 2., přepracované a doplněné vydání. Praha: Grada, 2018. Psyché (Grada). ISBN 978-80-247-4675-3
CHRZ, V., NOHAVOVÁ, A., & SLAVÍK, J. (2015). Psychologická gramotnost ze dvou poznávacích perspektiv: aktuální výzva pro výuku psychologie a její didaktiku. Studia paedagogica, 20(3), 21–46. DOI: https://doi.org/10.5817/SP2015-3-3
JANÍK, T., SLAVÍK, J., MUŽÍK et al. (2013). Kvalita (ve) vzdělávání: obsahově zaměřený přístup ke zkoumání a zlepšování výuky. Brno: Masarykova univerzita.
NOHAVOVÁ, A. (2017). Mentalizace aneb Kanzi mi to poví, nebo ne? In J. Slavík, J. Stará, K. Uličná, & P. Najvar, et al., Didaktické kazuistiky v oborech školního vzdělávání (s. 363–379). Brno: Masarykova univerzita.
NOHAVOVÁ, A., & Mikulová, R. (2017). Krátkodobá a pracovní paměť. In J. Slavík, J. Stará, K. Uličná, & P. Najvar, et al., Didaktické kazuistiky v oborech školního vzdělávání (s. 381–397). Brno: Masarykova univerzita.
PASCH, Marvin. Od vzdělávacího programu k vyučovací hodině: jak pracovat s kurikulem. Praha: Portál, 1998. ISBN 80-7178-127-4.
SIEGLOVÁ, Dagmar. Konec školní nudy: didaktické metody pro 21. století. Praha: Grada, 2019. ISBN 978-80-271-2254-7
VÁGNEROVÁ, Marie. Obecná psychologie: dílčí aspekty lidské psychiky a jejich orgánový základ. Praha: Univerzita Karlova, nakladatelství Karolinum, 2016. ISBN 978-80-246-3268-1.
VALIŠOVÁ, Alena a Miroslava KOVAŘÍKOVÁ. Obecná didaktika a její širší pedagogické souvislosti v úkolech a cvičeních. Praha: Grada, 2021. Pedagogika (Grada). ISBN 978-80-271-3249-2.

Předběžná náplň práce
Diplomová práce na téma Kognitivní procesy ve výuce občanské výchovy na základní škole se zabývá tím, jak je téma kognitivních procesů, zejména vnímání a paměti realizováno v rámci výchovy k občanství. Jejím cílem je zjistit, za jakých podmínek a jakými metodami je v současnosti toto téma vyučováno. Teoretická část diplomové práce se zaměřuje na charakteristiku vnímání a paměti. Nezbytnou součástí práce je vysvětlení těchto dvou klíčových psychologických pojmů a zároveň uvedení hlavních představitelů, kteří se těmito základními fyziologickými principy zabývali. Praktická část je zaměřená na tzv. funkční psychologickou gramotnost. Na základě náslechů hodin výchovy k občanství a na základě rozhovorů s vyučujícím na základní škole zjistím, jakým způsobem a jakými metodami se téma těchto kognitivních procesů v současnosti vyučuje.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The diploma thesis on the topic Cognitive processes in the teaching of civic education at elementary school deals with how the topic of cognitive processes, especially perception and memory implemented as part of citizenship education. Its aim is to find out under what conditions and by what methods this topic is currently taught. The theoretical part of the thesis focuses on the characteristics of perception and memory. An essential part of the work is the explanation of these two key psychological concepts and at the same time the introduction of the main representatives who dealt with these basic physiological principles. The practical part is focused on so-called functional psychological literacy. On the basis of overhearings of citizenship education classes and on the basis of interviews with the teacher at the elementary school, I will find out how and by what methods the subject of these cognitive processes is currently taught.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK