Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Role asistenta v chráněném bydlení
Název práce v češtině: Role asistenta v chráněném bydlení
Název v anglickém jazyce: Role of Assistant in Supported Housing
Klíčová slova: člověk s mentálním postižením, osamostatňování osob s mentálním postižením, sociální služba, chráněné bydlení, deinstitucionalizace
Klíčová slova anglicky: person with learning disability, gaining independence, social service, supported protected housing, deinstitutionalization
Akademický rok vypsání: 2022/2023
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra speciální pedagogiky (41-KSP)
Vedoucí / školitel: doc. PhDr. Monika Mužáková, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 02.11.2022
Datum zadání: 02.11.2022
Datum a čas obhajoby: 15.01.2024 00:00
Místo konání obhajoby: M. Rettigové 4, Praha 1, R126, 126, 1. patro, vlevo, zadní trakt
Datum odevzdání elektronické podoby:03.12.2023
Datum proběhlé obhajoby: 15.01.2024
Předmět: Obhajoba bakalářské práce (OSZD104SP1)
Oponenti: PaedDr. Jaroslava Zemková, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
V teoretickém východisku bakalářské práce je vymezen pojem mentální postižení a dále jeho charakteristika v období dospělosti, v další části teoretického úseku je pak charakterizován pojem chráněné bydlení jako sociální služba a možná varianta nového domova pro osoby s mentálním postižením. Dále se teorie zabývá problematikou osamostatňování u člověka s mentálním postižením.
Ve druhé části práce jsou prezentovány výsledky výzkumného šetření, v němž bylo pomocí rozhovorů zjišťováno, jakou roli má asistent v chráněném bydlení a jak se podílí na cestě osamostatňování dospělého člověka s mentálním postižením. Pro lepší představu a uchopení byly rozhovory vedeny i s klienty služby chráněného bydlení.
Výstupem práce je vyobrazení role asistenta nejen jeho vlastníma očima, ale i zraky klientů. Pro empirickou část byla zvolena kvalitativní metoda formou rozhovoru. Výzkumné šetření poukázalo na silné a slabé stránky této sociální služby. Mezi zjištěné silné stránky patří přímá práce s lidmi, smysluplná a rozmanitá práce. Slabé stránky jsou pociťovány hlavně ze strany asistentů, kteří poukázali na nedostatečnou a neaktualizovanou metodickou oporu a nepřizpůsobení služby věku klientům. Ze slabých stránek vyplynula následná doporučení pro speciálně pedagogickou praxi.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
In the theoretical basis of the bachelor`s thesis, the concept of mental disability and its characteristics in the period of adulthood are defined, and in the next part of the theoretical section, the concept of supported housing is characterized as a social service and a possible variant of the new home for people with mental disabilities. Furthermore, the theory deals with the issue of self-perpetuation in person with an intellectual disability.
The second part of the thesis presents the results of a research in which were used interviews to determine the role of the assistant in supported housing and how he participates in the journey of adult person with intellectual disabilities when becoming more independent. For a better idea and understanding, interviews were held not only with assistants but also with clients of supported housing.
The output of the work is to depict the role of the assistant not only through his own eyes, but also through eyes of clients. A quantitative method was chosen for the empirical part. The research investigation highlighter the strengths and weaknesses of this social service. The strengths identified working directly with people, having meaningful job, and experiencing diversity. Weaknesses are felt mainly by assistants who have pointed to insufficient and not updated methodical support and the social service not adapting the age of clients. Recommendations for practice of special education were form based on detected weaknesses.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK